“راکتورهای هسته‌ای مدولار کوچک” تغییر دهنده بازی برای انرژی پاک

"راکتورهای هسته‌ای مدولار کوچک" تغییر دهنده بازی برای انرژی پاک

راکتورهای هسته‌ای مدولار کوچک; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

سال های سال راکتورهای هسته‌ای مدولار کوچک (SMR) به عنوان یک تحول بزرگ در صنعت انرژی پاک مورد توجه قرار می‌گرفتند. این طور گفته شده بود که راکتورهای هسته‌ای مدولار راه حلی برای افزایش ایمنی و کارآمدی انرژی هسته ای خواهند بود. اما هرگز این هدف دست یافتنی نشد.

در حالی که این راکتورهای نسل بعدی برای سال‌ها در حاشیه بوده است، قوانین و مقررات سخت‌گیرانه درباره انرژی هسته‌ای، و به‌ویژه مدل‌های جدید و اثبات‌نشده راکتورهای هسته‌ای، فرآیندی طولانی و پرهزینه را برای SMR‌ها فراهم می‌کند تا از مرحله تحقیق و توسعه خارج شده و به مرحله و تجاری سازی برسند.

تاکنون تنها دو SMR در جهان شده‌اندو ان دو نیز در روسیه و چین هستند. اما به نظر می رسد که سایر کشورهای  جهان نیز در نهایت می توانند برای رونمایی و راه اندازی SMR ها در صحنه جهانی آماده شوند.

در ایالات متحده، هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای به طور رسمی طراحی اولین SMR این کشور را تایید کرده است. این تاییدیه به این معنی است که شرکت هایی که علاقه مند به استفاده از این طرح هستند می توانند از هم اکنون درخواست مجوز برای ساخت را آغاز کنند.

طبق گزارش CBS News، این مجوز به عنوان “تصمیم نهایی برای قابل قبول بودن طرح برای استفاده است، بنابراین زمانی که شخصی برای ساخت و راه اندازی یک نیروگاه هسته ای درخواست می کند، نمی توان از نظر قانونی در طول فرآیند صدور مجوز به چالش کشید.”

این زیبایی SMR ها است: مدل های کوچک برای تولید خارج از محل در مقیاس تجاری طراحی شده اند و برای استقرار کارآمدتر انرژی هسته ای در محل مونتاژ می شوند.

این می‌تواند نقش انرژی هسته‌ای را در ترکیب انرژی جهانی تغییر دهد. برخلاف تصور رایج، انرژی هسته ای بارها و بارها ثابت شده است که ایمن تر از سایر انواع تولید انرژی است.

مشکل واقعی برای بخش هسته ای این است که ساخت راکتورهای هسته ای جدید بسیار گران است، به لطف همه آن موانع نظارتی بسیار ضروری که ایمنی ساخت های جدید را تضمین می کند. SMR ها می توانند از طریق استانداردسازی از بسیاری از این هزینه ها جلوگیری کنند.

این راکتورها یک تغییر دهنده بزرگ بازی است. استقرار گسترده راکتورهای هسته‌ای مدولار کوچک نه تنها صنعت رو به زوال هسته‌ای ایالات متحده را احیا می‌کند، بلکه گام مهمی به جلو در مبارزه جهانی با تغییرات فاجعه‌بار آب و هوا خواهد بود.

وزارت انرژی ایالات متحده با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: طرح جدید تصویب شده “کشور را به یک منبع انرژی پاک جدید برای کمک به کاهش” انتشار گازهای گلخانه ای مجهز می کند. ایالات متحده پس از چین، دومین کشور تولید کننده گازهای گلخانه ای در جهان است. ایالات متحده آخرین کشوری است که پیشرفت بزرگی در توسعه و استقرار SMR ایجاد کرده است.

بر اساس ارقام آژانس بین المللی انرژی، اکثریت قریب به اتفاق این راکتورها هنوز در حال توسعه هستند، چه در مرحله طراحی مفهومی و چه در مراحل طراحی اولیه و جزئی.

توسعه راکتورهای مدولار کوچک و متوسط ​​در سراسر جهان

توسعه راکتورهای مدولار کوچک و متوسط ​​در سراسر جهان

در حالی که SMR ها یک گام بزرگ رو به جلو برای انرژی هسته ای هستند، آنها تنها بخشی از چیزی هستند که به طور بالقوه برای پذیرش مجدد انرژی هسته ای در سراسر جهان آشکار می شود. به دلیل بحران انرژی که با همه‌گیری کووید-29 آغاز شد و همزمان با جنگ اوکراین و در نتیجه جنگ انرژی که بین بروکسل و کرملین به‌وجود آمد، رهبران جهان مجبور شده‌اند مزایای بی‌شمار انرژی هسته‌ای را دوباره بررسی کنند.

در حالی که انرژی هسته‌ای در برخی از اقتصادهای کلیدی هرگز از بین نرفت، غرب شروع به افزایش تولید به شکلی بزرگ کرده است. قانون کاهش تورم دولت بایدن در حال حفظ شتاب برای ساخت نیروگاه های هسته‌ای در خارج از آمریکا است، اروپا نیز گام‌های بزرگی در این زمینه برداشته است تا منابع مالی لازم برای توسعه ظرفیت انرژی هسته ای و انرژی های تجدیدپذیر را اختصاص دهد. هنگامی که SMR ها به طور جدی وارد صحنه می شوند، می تواند نقطه عطفی به سوی یک دوره جدید هسته ای باشد.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *