بازار حلال ها – کاهش قیمت 2 حلال

,
بازار حلال ها

رصد بازار حلال ها نوسان دامنه قیمت از ۱۶۳۰ تا ۱۶۵۰ دلار در هر تن را نشان می دهد. تیم تحلیلی بازار نفت و گاز در این مقاله به بررسی جامع بازار جهانی حلال ها می پردازد.

رصد بازار حلال ها

قیمت حلال های تولوئن و زایلین ترکیبی در بازار اروپا کاهش ۳۰ درصدی داشته است. قیمت حلال های تولوئن و زایلین ترکیبی در بازار اروپا کاهش ۳۰ درصدی داشته است. بازار در این چند هفته با نوسانات بسیاری همراه بود و قیمت‌ های پایین‌ تر نیز برای جولای شنیده شده است.

کاهش قیمت تولوئن و زایلین در اروپا

در بازار حلال ها در هفته منتهی به ۵ جولای قیمت حلال نفتا در اروپا ثابت بود و در قیمت ۱۶۴۰ دلار با ترم تحویل شمال غربی اروپا تثبیت یافت و دامنه قیمت نیز از ۱۶۳۰ تا ۱۶۵۰ دلار در هر تن در نوسان بود. حق بیمه بارج های حامل نفتا ثابت بود و بر اساس ترم فوب روتردام در حدود ۴۰ دلار در هر تن بود. حق بیمه نفتا بر اساس متوسط حق بیمه پلتس برای گازوئیل و بر مبنای فوب بنادر سه‌گانه اروپایی و همچنین قیمت بنزین ۱۰ پی پی ام بر اساس فوب روتردام است.

قیمت حلال تولوئن اروپا با ۳۰ دلار کاهش در هفته اول جولای به ۱۷۷۰ دلار در هر تن بر اساس تحویل آزاد در شمال غرب اروپا رسید که این قیمت بالاتر از قیمت ۱۷۳۰ دلار در هر تن بود که یکی از توزیع کنندگان با این قیمت معامله می کرد و همچنین پایین تر از قیمت یک توزیع کننده دیگر بود که به قیمت ۱۷۸۰ دلار در هر تن محصول خود را به فروش می رساند. البته قیمت‌ های پایین‌ تر نیز برای جولای شنیده شده است.

قیمت حلال زایلین ترکیبی برای حمل با کامیون با ۳۰ دلار کاهش در هر تن به ۱۷۲۰ دلار در هر تن بر اساس تحویل آزاد در شمال غرب اروپا رسید که این قیمت کمتر از قیمت توزیع کننده بوده است. قیمت توزیع کننده برای توزیع حلال ترکیبی با شرایط مشابه به ۱۷۵۰ دلار در هر تن و قیمت توزیع کننده دیگر نیز ۱۷۰۰ دلار در هر تن بوده است که البته رغبت به خرید در ماه جولای برای قیمت های پایین تر نیز دیده می شود.

کاهش قیمت زایلین در آسیا

قیمت زایلین ترکیبی آسیا در روز یکم جولای با توجه به عرضه زیاد و تقاضای ضعیف تر کاهش یافت. شنیده شد که در روز یک جولای، یک عرضه زایلین ترکیبی به قیمت ۱۲۵۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب کره جنوبی برای بارگیری در روزهای ۲۱ جولای تا ۱۰ آگوست عرضه شده است و علیرغم کاهش قیمت تا ۱۲۱۵ دلار در هر تن، هیچ خریداری برای این محموله اقدام نکرده است و معامله ای صورت نپذیرفته است.

قیمت های اعلام شده برای زایلین ترکیبی بر اساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا فقط در حدود ۱۱۰۰ دلار در هر تن بوده است. تقاضا کماکان از سوی چین ضعییف است. ذخایر زایلین چین در بعضی مناطق افزایشی و در بعضی از مناطق در حال کاهش است. ذخایر زایلین ترکیبی در شرق چین به ۶۵,۶۰۰ تن رسید در حالی که در هفته قبل یعنی هفته آخر ماه ژوئن این ذخایر ۶۳ هزار تن بود و در جنوب نیز حجم ذخایر چین از ۱۲ هزارتن به ۱۵ هزار تن افزایش یافت.

در هندوستان یا خاورمیانه تقاضایی برای حمل زایلین ترکیبی در ماه جولای وجود نداشته است و قیمت ها بر اساس گفته یکی از فعالان بازار بر اساس ترم فوب کره جنوبی ۱۱۹۰ دلار در هر تن و براساس ترم تحویل CFR هندوستان ۱۲۷۰ دلار در هر تن بوده است. یک فروشنده زایلین ترکیبی، قیمت هندوستان را تا حد ۱۳۷۰ دلار در هر تن نیز اعلام نموده است. ذخایر زایلین ترکیبی در بندر Kandla در هندوستان بیش از ۱۰ هزار تن می باشد.

برای اطلاع از قیمت محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی به صورت رایگان، کلیک کنید.

مقایسه تغییرات قیمتی حلال زایلین ترکیبی بر اساس فوب کره جنوبی و زایلین فوب خلیج آمریکا از ۱۵ فوریه تا ۵ جولای نشان می دهد که قیمت زایلین ترکیبی با رشدی متعادل و تدریجی از حدود هزار دلار در ماه فوریه به حدود ۱۵۰۰ دلار در اواخر ماه ژوئن رسیده است اما با شروع ماه جولای واگرایی نسبتا زیادی بین قیمت ها در این دو منطقه دیده می شود به گونه ای که قیمت زایلین آمریکا به حدود ۲۲۰۰ دلار رسید و قیمت زایلین کره جنوبی از کانال ۱۵۰۰ به حدود ۱۳۰۰ دلار در هر تن رسید.

تقاضای کم ولی با ثبات فنول در اروپا

قیمت های فنول اروپا در هفته اول جولای با ۱۲۸ یورو کاهش به ۲۲۰۳ یورو در هر تن بر اساس تحویل آزاد در شمال غرب اروپا رسید. قیمت بنزن نیز با ۱۶۸ دلار کاهش در هفته به ۱۶۲۲ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویلCIF بنادر سه‌گانه اروپایی رسید. البته تقاضا برای فنول ضعیف تر است و تولیدکنندگان میزان تولید خود را کاهش داده اند. یکی از تولیدکنندگان گفته است که تقاضای «با ثبات» برای فنول وجود دارد ولی تقاضای ضعیف تری برای سایر حلال های مشابه وجود دارد.

مقایسه قیمت فنول درسه منطقه کلیدی اروپا آمریکا و چین نشان می دهد که از نیمه ماه فوریه در هر سه منطقه قیمت ها تا حدود زیادی به هم نزدیک بودند اما با شروع ماه مارس واگرایی نسبتا زیادی بین قیمت های آسیا اروپا و آمریکا رخ داده است در حالی که قیمت ها در چین با ثبات و در حدود ۱۵۰۰ دلار در هر تن باقی مانده است قیمت های آمریکا و اروپا به حدود ۲۲۰۰ تا ۲۴۰۰ دلار در هر تن رسیده اند.

تقاضای کم ولی با ثبات فنول در اروپا

تقاضای کم ولی با ثبات فنول در اروپا

در هفته اول جولای در اروپا قیمت الکل ایزوپروپیل با ۵۰ یورو کاهش در هر تن به ۱۳۵۰ یورو بر اساس ترم تحویل آزاد در شمال غرب اروپا رسید و قیمت توزیع کنندگان نیز بین ۱۳۵۰ تا ۱۴۰۰ در یورو در هر تن بوده است که البته قیمت ها به سمت ۱۳۲۰ تا۱۳۳۰ یورو و حتی ۱۳۰۰ یورو با ترم تحویل FCA شمال غرب اروپا رسیده است. قیمت الکل ایزوپروپیل برای تحویل در ایتالیا ۱۴۵۰ یورو در هر تن نیز رسیده است.

قیمت متیل اتیل کتون با ۵۰ یورو کاهش در هفته اول جولای به ۲۵۵۰ یورو در هر تن بر اساس تحویل آزاد در شمال غرب اروپا رسید و قیمت توزیع کنندگان بین ۲۵۰۰ تا ۲۵۵۰ یورو در هر تن بود و گاه تا ۲۶۰۰ یورو نیز می‌رسید.

 ثبات قیمت متانول و کاهش تقاضا در هند

بازار متانول آسیا در روز ۵ جولای با توجه به تعداد کم معاملات نسبتا با ثبات بود و فقط در هندوستان قیمت ها با توجه به کاهش تقاضا تا حدودی کاهش یافت. قیمت هر تن متانول در چین ۳۱۵ دلار و قیمت هر تن متانول در جنوب شرق آسیا ۳۷۲ دلار بود و تغییری نسبت به قبل نداشت ولی قیمت متانول در هندوستان با ۲ دلار کاهش به ۲۹۳ دلار در هر تن رسید.

براساس ارزیابی پلتس قیمت متانول برای تحویل فوری در روز ۵ جولای بر اساس ترم تحویل فوب روتردام بدون تغییر باقی ماند و با قیمت ۳۵۳ یورو در هر تن معامله گردید. قیمتهای نیمه ماه جولای نیز ۳۵۳ یورو در هر تن تعیین گردید که نشانه هایی از تغییر و یا عدم پذیرش این قیمت دیده نمیشود. متانول از جمله مواد شیمیایی است که در صنایع رنگ، ساختمان و مواردی از این دست کاربرد فراوان دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *