عطش جهانی برای تامین پایدار گاز

,
تامین پایدار گاز

افزایش نامتعارف هزینه انرژی مصرفی خانوارهای اروپایی مانند ارقام بالای قبوض گاز و برق در زمستان جاری، نه‌تنها به‌عنوان چالش جدید پیش‌‌‌‌‌‌‌روی دولتمردان قاره‌سبز مطرح شده، بلکه در نوع خود میزان بهره‌‌‌‌‌‌‌وری کسب‌وکارهای خرد و کلان این منطقه را تهدید می‌کند. در عین حال، راهبردهای اتخاذ‌شده توسط دولت‌های اروپایی در کاستن از فشار و تبعات هزینه‌های سرسام‌‌‌‌‌‌‌آور حامل‌‌‌‌‌‌‌های انرژی مصرفی، با انتقادات جدی شهروندان و صنایع کوچک و بزرگ مواجه شده‌است. برای مطالعه عطش جهانی برای تامین پایدار گاز با ما همراه باشید.

کاهش تولید گاز یا افت تقاضای اروپا؟

در این شرایط، جریان خط لوله گاز از اوکراین به اسلواکی و از طریق مرز «ولکه کاپوشانی» برای چند روز متوالی و در مقام مقایسه،‌ برابر با نیمی از میانگین سطح دسامبر خود کاهش یافته‌است. این موضوع در ابتدا به نگرانی‌ها در مورد احتمال کاهش مجدد تولید نفت روسیه دامن زد، با این‌حال به‌نظر می‌رسد این کاهش عرضه به منزله سیگنالی تعبیر شود مبنی‌بر اینکه مشتریان همیشگی گازپروم در اروپا دیگر به گاز صادراتی روسیه نیاز چندانی ندارند.

اعتراضات دامنه‌‌‌‌‌‌‌دار شهروندان اروپایی

تابستان گذشته درحالی‌که روسیه عرضه و صادرات گاز طبیعی خود را کاهش داد و در نتیجه قیمت جهانی انرژی به سطوح بی‌‌‌‌‌‌‌سابقه‌‌‌‌‌‌‌ای رسید، اروپا برای مقابله با بحران تاریخی عرضه سوخت، خود را برای زمستانی با خاموشی‌‌‌‌‌‌‌های گسترده منازل، دفاتر کار سرد و حتی کمبود سوخت در بخش حمل‌ونقل آماده کرد. به‌رغم شرایط فوق‌‌‌‌‌‌‌العاده مناسب آب‌و‌هوایی در سطح قاره سبز، به‌‌‌‌‌‌‌ویژه در فرانسه و انگلستان که موجب گذار هرچند موقت از بحران انرژی شده‌است، کماکان اخبار نارضایتی‌‌‌‌‌‌‌ شهروندان دو کشور در سطوح مختلف به گوش می‌رسد.

به گزارش بلومبرگ، در فرانسه و در ۱۹ژانویه بیش از یک‌میلیون نفر در اعتراض به طرح جدید رئیس‌جمهور امانوئل مکرون، برای افزایش حداقل سن بازنشستگی به خیابان‌‌‌‌‌‌‌ها آمدند. اعتصاب‌‌‌‌‌‌‌ها باعث اختلال در تحویل سوخت از سوی سه پالایشگاه توتال انرژی شد. اعتراضات همچنین رکود در تولید هسته‌‌‌‌‌‌‌ای کشور را رقم زد که پیش از این نیز به دلیل قطعی‌‌‌‌‌‌‌های برنامه‌‌‌‌‌‌‌ریزی نشده و افزایش قیمت برق اتفاق‌افتاده بود. در عین حال، بلومبرگ از احتمال وقوع اعتصابات بیشتر خبر می‌دهد. در فرانسه شاخه انرژی «کنفدراسیون عمومی کار» خواستار اعتصاب ۴۸ساعته در اواخر ژانویه و ۷۲‌ساعته از ۶ فوریه شده‌است. همچنین اجرای یک روز اعتراضات کارگری هماهنگ در سراسر کشور در ۳۱ ژانویه برنامه‌‌‌‌‌‌‌ریزی شده‌است. اعتصاب‌‌‌‌‌‌‌کنندگان قطع هدفمند جریان برق یا عملیاتی را که می‌تواند پایانه‌ها و تاسیسات ذخیره‌‌‌‌‌‌‌سازی گاز طبیعی مایع را تحت‌تاثیر قرار دهد، رد نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: امضای قرارداد گازی ۸ میلیارد دلاری میان ایتالیا و لیبی

منبع:دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *