تحلیل آرگوس از وضعیت بازار جهانی نفت تا پایان 2023

وضعیت بازار جهانی نفت تا پایان 2023

تازه ترین تحلیل آرگوس نشان می دهد اگر اوپک پلاس کاهش تولید اعلام شده در 2 آوریل را به طور کامل اجرا کند، عرضه و تقاضای جهانی نفت در شش ماه دوم 2023 به تعادل و توازن خواهد رسید.

پیش بینی می شود بازار جهانی نفت که در شش ماه نخست امسال با مازاد عرضه 650 هزار بشکه در روز روبرو بود، در نیمه دوم سال به تعادل برسد. این چشم انداز بر دو اصل مهم استوار است: نخست اینکه روسیه به طور کامل به تعهد خود مبنی بر کاهش 500 هزار بشکه در روز پایبند باشد. ولی این فرضیه با استناد به آمارهای اولیه، متزلزل بوده و هیچ نشانه ای از کاهش تولید نفت خام روسیه مشاهده نمی شود.

تعادل عرضه و تقاضای نفت

تعادل عرضه و تقاضای نفت

البته مقام های روسیه همچنان معتقدند که این کاهش تولید اجرا شده است. آرگوس تولید نفت خام مارس روسیه را 9.6 میلیون بشکه در روز و تولید آوریل را 9.73 میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.

با توجه به این موضوع، به‌طور فزاینده‌ای دشوار است که روسیه از کاهش برنامه‌ریزی‌شده در ماه‌های آینده پیروی کند در این صورت، این توازن می‌تواند کمی کمتر از آنچه در حال حاضر اشاره می‌شود، محدود شود.

نا اطمینانی بزرگ

اما عدم اطمینان بیشتر در مورد تعادل بازار نفت در نیمه دوم امسال به رشد تقاضای چین مربوط می شود. دیدگاه نسبتا بدبینانه آرگوس در مورد رشد تقاضای 800000 بشکه در روز، دلیل اصلی مشاهده بازار جهانی متعادل در نیمه دوم سال است.

در مقابل، آژانس بین المللی انرژی رشد تقاضای چین را 1.3 میلیون بشکه در روز و کسری بازار را تقریباً 2 میلیون بشکه در روز اعلام کرده است. گلدمن ساکس نیز رشد تقاضای قوی تر و کسری 1.5 میلیون بشکه ای را پیش بینی کرده است. آمارهای دبیرخانه اوپک نیز کسری حدود 1.5 میلیون بشکه در روز را نشان می دهد.

به عنوان شاهدی از رشد تقاضای چین، آژانس بین المللی انرژی به رقم بی سابقه تقاضای ماه مارس یعنی 16 میلیون بشکه در روز اشاره می کند. محاسبات خود آرگوس نیز این را نشان می دهد، اما باید در نظر گرفت که چه مقدار از این محصول پیش از فصل تعمیر و نگهداری پالایشگاهی که اکنون در حال انجام است، ذخیره می شود. نشانه هایی وجود دارد که بهبود اقتصادی چین پس از کووید ممکن است آنطور که انتظار می رفت پیش نرود.

قیمت پایین و غیرمنتظره دیزل در ایالات متحده و اروپا نشان می دهد که فعالیت اقتصادی ضعیف است. در همان زمان، سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات وابسته به دیزل چین به طور پیوسته در سال 2023 کاهش یافته است. به طور کلی، پیش بینی آرگوس برای رشد تقاضای چین (5.4 درصد) با رشد تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده (5.5 درصد) مطابقت دارد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *