طرح ونزوئلا برای افزایش چشمگیر تولید نفت و گاز در سال 2023

,
طرح ونزوئلا برای افزایش چشمگیر تولید نفت و گاز

رویترز با استناد به یک سند داخلی گفت “مدیریت جدید شرکت نفت دولتی PDVSA ونزوئلا قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی تولید نفت خام خود را به 1.17 میلیون بشکه در روز برساند”. PDVSA از آوریل، بیش از 800 هزار بشکه در روز تولید می‌کرد و برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته از این مرز تولید عبور کرده است.

با این‌حال، با این تصمیم تولید نفت و گاز باید تا پایان سال به‌ترتیب 390 هزار بشکه در روز و 645 میلیون فوت مکعب در روز معادل 2.27 میلیارد فوت مکعب افزایش یابد. مدیریت جدید بخشی از تغییرات اساسی در این شرکت نفت دولتی است که شامل تحقیقات مبارزه با فساد و حسابرسی جامع از عملیات شرکت نیز می‌شود.

حسابرسی‌ها نشان داد درآمد PDVSA از فروش نفت به خارج از کشور حدود 21 میلیارد دلار است در حالی‌که ارزش صادرات نفت ونزوئلا بین ژانویه 2020 تا مارس 2023 در مجموع 25.25 میلیارد دلار بوده است.

با این‌حال با استناد به اسناد ارائه شده به دادستان کل ونزوئلا در جریان حسابرسی قراردادهای PDVSA، این شرکت نفت دولتی تنها دریافت 4.08 میلیارد دلار از این مبلغ را براساس اسنادی که رویترز بررسی کرده است، تایید می‌کند.

در اوایل سال جاری، PDVSA برای جلوگیری از انباشته شدن بدهی ها، دریافت پیش پرداخت برای فروش نفت را آغاز کرد و حسابرسی قراردادها تا آن زمان آغاز شده بود. یک ماه پیش از آن، در دسامبر 2022، دولت بایدن مجوز شش ماهه به شورون برای از سرگیری فعالیت‌های خود در ونزوئلا را صادر کرد و افزایش تولید در آوریل نیز نشان‌ از این شروع مجدد داشت.

این شرکت بزرگ قصد دارد روزانه 400 تا 500 هزار بشکه نفت ونزوئلا را صادر کند اما در انجام این کار با مشکلات فنی مواجه است. PDVSA برای این کار باید یک ورودی را لایروبی کند تا بتواند نفتکش ها را به‌راحتی جابجا کند اما بودجه لازم برای این عملیات را ندارد.

در همین حال، تقاضا برای نفت خام ونزوئلا در بین پالایشگاه‌های سواحل خلیج مکزیک همچنان بالاست زیرا آنها دسترسی به گریدهای مشابه روسیه را از دست داده و آتش سوزی‌های جنگلی در آلبرتا نیز عرضه نفت خام سنگین کانادا را به حداقل رسانده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *