وسایل عجیبی که از نفت ساخته می شود

وسایل عجیبی که از نفت ساخته می شود

مواد سازنده از نفت یا فرآورده های نفتی، شامل طیف وسیعی از فرآورده ها می شود. از جمله مهمترین این مواد می توان به گاز مایع، بنزین های هواپیما، سوخت موتور و جت، نفت سفید، سوخت دیزل و گاز و روغن های روان اشاره نمود که غالب آنها بسیار درآمدزا هستند. به صورت کلی می توان این گونه بیان کرد که در یک بشکه نفت ۴۲ گالن نفت خام جا می گیرد؛ از نصف یک بشکه نفت، بنزین ساخته می شود. نیمی دیگر برای اجسام دیگر کاربردی استفاده می شود که در ادامه به شرح وسایل عجیبی که از نفت ساخته می شود می پردازیم، همراه ما باشید.

تاریخچه نفت

نفت یا پترولیم (Petroleum) یک مایع طبیعی است که در لایه های بالایی از سطح و پوسته زمین یافت می شود. این ماده معمولا به انواع مختلفی از سوخت ها تصفیه می شود که به همین خاطر اهمیت بسیار بالایی دارد. اجزای نفتی با استفاده از تکنیکی به نام تقطیر جزء به جزء از هم جدا می شوند.

این ماده از هیدروکربن هایی که به طور طبیعی دارای وزن های مختلف مولکولی هستند، تشکیل شده است و ممکن است حاوی ترکیبات مختلف آلی باشد. نام نفت شامل هر دو نفت خام فرآوری نشده و فرآورده های نفتی است که از نفت خام تصفیه شده تشکیل شده است. سوخت فسیلی و نفتی هنگامی تشکیل می شود که مقادیر زیادی ارگانیسم های مرده، عمدتا زئوپلانکتون و جلبک ها، در زیر سنگ رسوبی دفن شده و در معرض گرما و فشار شدید قرار گیرند.

نفت بیشتر توسط حفاری نفت بازیافت می شود (چشمه های نفتی نادر هستند). این ماده به راحتی با تقطیر به محصولاتی از بنزین و نفت سفید گرفته تا آسفالت و معرف های شیمیایی که برای ساخت پلاستیک، سموم دفع آفات و داروها کاربرد دارند، تبدیل می شود. همچنین وسایل عجیبی که از نفت ساخته می شود که به شرح آن خواهیم پرداخت.

ویژگی های نفت 

در مورد اهمیت و کاربرد نفت همینقدر باید گفت که روزانه در جهان در حدود 95 میلیون بشکه در روز مصرف می شود. بنابراین نفت به عنوان یکی از مهمترین مواد برای تولیدات محصولاتی مختلف که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم، در جهان کنونی می باشد. از ویژگی های نفت می توان به موارد زیر اشاره نمود که در مورد آن باید گفت، نفت مایعی غلیظ و افروختنی (مشتعل) است که دارای رنگ قهوه ای زرد و مایع به مشکی می باشد.

این ماده از عنصرهای آلی هیدروژن و کربن ساخته شده است و به دو دسته نفت سبک با چگالی و گرانروی پایین و نفت سنگین با گرانروی و چگالی بالاتر تقسیم بندی می شود. امروزه انواع مختلفی از نفت های خام را داریم که از جمله آنها باید از نفت خام برنت، نفت خام مارس، نفت خام میناس، نفت خام موریان و نفت خام تاپیس اشاره نمود.

ویژگی های نفت 

مواد سازنده از نفت

مواد بسیاری از نفت ساخته می شود که به شرح هر یک می پردازیم و در انتهای مقاله وسایل عجیبی که از نفت ساخته می شود را شرح خواهیم داد.

فرآورده های نفتی

موادی هستند که از نفت خام (نفت) حاصل می شوند، زیرا در پالایشگاه های نفتی فرآوری می شوند. برخلاف پتروشیمی ها، که مجموعه ای از ترکیبات شیمیایی کاملا خالص و کاملا تعریف شده هستند، فرآورده های نفتی مخلوط های پیچیده ای هستند. بیشتر نفت به فرآورده های نفتی تبدیل می شود که شامل چندین طبقه از سوخت است.

با توجه به ترکیب نفت خام و بسته به تقاضای بازار، پالایشگاه ها می توانند سهم متفاوتی از فرآورده های نفتی تولید کنند. بیشترین سهم فرآورده های نفتی به عنوان “حامل های انرژی” استفاده می شود، یعنی درجه های مختلفی از سوخت و بنزین. این سوخت ها شامل بنزین، سوخت جت، سوخت دیزل، روغن گرمایشی و روغن های سوخت سنگین تری را به وجود آورد.

سوخت های مایع

از دیگر مواد سازنده از نفت باید به همچنین گفت که مخلوط سوخت های مایع (تولید انواع بنزین های اتومبیل و حمل و نقل هوایی بنزین، نفت سفید، انواع سوخت توربین هوایی و سوخت های دیزل، افزودن رنگ ها، مواد شوینده، مواد افزودنی ضد انفکاک، اکسیژن ها و ترکیبات ضد قارچ در صورت نیاز) نیز یکی از مهم ترین این مواد می باشند.

روان کننده ها

 روان کننده ها از دیگر مواد سازنده از نفت و محصولات حاصل از مواد نفتی هستند. این محصولات شامل روغن های سبک ماشین، روغن موتور و گریس ها و تثبیت کننده های گرانروی هستند که معمولا به صورت عمده به یک کارخانه بسته بندی خارج از کشور ارسال می شود.

موم پارافین

موم پارافین را نیز باید از مواد سازنده از نفت دانست. این موم در نورپردازی (موم شمع) و مصارف دیگر استفاده می شود. این محصول که مواد سازنده از نفت می باشد، ممکن است به صورت عمده به یک سایت ارسال شود تا بلوک های بسته بندی شده آماده شود.
واکس باریک، یک محصول پالایشگاهی از نفت خام است که که شامل مخلوطی از روغن و موم است. این ماده به عنوان پیش ماده موم پارافین و غیره در محصولات غیر غذایی مانند امولسیون موم، صفحه ساخت و ساز، کبریت، شمع، محافظ ها در برابر زنگ زدگی و بخار استفاده می شود.

برای آشنایی با واکس پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟ بر روی لینک کلیک نمایید.

آسفالت

 محصولات پتروشیمی که مواد سازنده از نفت هستند و در حمل و نقل کاربرد دارند، بخش دیگری از فرآورده های مهم نفتی به شمار می آیند. آسفالت یکی از این محصولات نفتی است که به عنوان یک چسب برای ماسه سنگ به کار می رود. امروزه از آسفالت در اغلب جاده ها و راه های مواصلاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

جالب است بدانید بیش از 6000 مورد دیگر از محصولات هستند که از مواد فرعی زباله های نفتی ساخته می شوند. از جمله این مواد می توان به کود، کفپوش (پوشش کف)، عطر، حشره کش، ژله نفتی، صابون، ویتامین ها و برخی از اسیدهای آمینه ضروری اشاره نمود. در ادامه به وسایل عجیبی که از نفت ساخته می شود می پردازیم.

وسایل عجیبی که از نفت ساخته می شود

هنگامی که نفت خام یا گاز طبیعی در یک پالایشگاه فرآوری می شود، به فرآورده های نفتی متعددی تبدیل می شود. در زیر لیستی از محصولات متداول آورده شده است که شاید تعجب کنید که بدانید از هیدروکربن های نفتی مشتق شده اند.

چند مورد، وسایل عجیب و باورنکردنی که از نفت ساخته می شود به شرح زیر است:

مداد شمعی  رژ لب توپ گلف
پلاستیک واکس کفش موم شمع
آدامس   لاستیک  لاک

آدامس

پایه آدامس با واکس نفتی تولید می شود. سازمان غذا و دارو استفاده از این ماده را تا زمانی که محدودیت های خاصی برای جذب اشعه ماوراء بنفش داشته باشد تایید می کند. همچنین ممکن است موم پارافین را در آشپزخانه یا انباری خود بیابید، زیرا از آن برای پوشاندن پنیر، میوه‌ها و سبزیجات خام، در ناگت‌های مرغ برای جلوگیری از ایجاد کف در هنگام آماده‌سازی و در داروهای بدون نسخه برای جلوگیری از نفخ استفاده می‌شود.

وسایل عجیبی که از نفت ساخته می شود

رژ لب

برخی از لوازم آرایشی، از جمله رژ لب، با موم پارافین ساخته می‌شوند، همان موم مصنوعی که برای جویدن آدامس و شمع‌های معطر استفاده می‌شود.

مداد شمعی

مداد رنگی، یک پاستل مومی که توسط کودکان و بزرگسالان برای خلق آثار هنری استفاده می شود، از موم پارافین و رنگدانه رنگی نشات می گیرد. موم پارافین از نفت به وجود می آید و همانطور که می دانید نفت از پالایش نفت خام به دست می آید. جایگزینی برای مداد رنگی های مبتنی بر پارافین، پاستل های مومی ساخته شده با موم زنبور عسل است.

وسایل عجیبی که از نفت ساخته می شود

نفت کاربردهای بسیار بیشتری نسبت به سوخت برای وسایل نقلیه ما دارد. نفت نقش زیادی در جامعه ما دارد. جایگزین هایی برای محصولات مبتنی بر نفت وجود دارد، اما ممکن است همیشه به راحتی پیدا نشود. دفعه بعد که برای خرید اقلام خانه خود به فروشگاه می روید، مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید و ببینید چه چیزی ممکن است از روغن حاصل شده باشد یا نه.

خلاصه مطلب

ما در این مقاله به تمامی مواد که از نفت ساخته می شود پرداختیم و همچنین وسایل عجیبی که از نفت ساخته می شود را بیان کردیم. اگر پس از مطالعه این مقاله پرسشی داشتید می توانید از طریق همین مقاله برای ما کامنت بگذارید. ما در اولین فرصت پاسخ گو شما بزرگواران خواهیم بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *