بررسی بازار استایرن، کاپرولاکتام و متانول | هفته اول آگوست 2023

بررسی بازار استایرن، کاپرولاکتام و متانول | هفته اول آگوست 2023

واردات استایرن کره جنوبی از ژاپن، تایوان و چین

در روز ۴ آگوست همزمان با افزایش قیمت نفت خام قیمت‌های استایرن مونومر در آسیا افزایش یافت.

قیمت نفت خام آیس برنت برای تحویل در ماه اکتبر با ۲.۸۷ دلار در هر بشکه افزایش به ۸۵.۵۷ دلار در هر بشکه رسید. ذخایر استایرن چین در هفته منتهی به ۲ آگوست با ۱۲ هزار تن کاهش به ۵۲ هزار تن رسید. آمار واردات استایرن کره جنوبی نشان می‌دهد که این کشور در ماه جولای ۵۶۹۴۰ تن استایرن وارد نموده است که ۲۱ هزار تن آن از ژاپن، ۱۸۱۱۵تن از تایوان و ۱۴۹۴۶ تن نیز از چین بوده است.

در هندوستان قیمت استایرن در معاملات انجام شده در هفته منتهی به ۴ آگوست برای تحویل در ماه سپتامبربین ۱۰۹۰ تا ۱۱۰۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR بود. شرکت IDEMITSO SM واحد تولید استایرن مونومر خود را با ظرفیت ۲۴۰ هزار تن در سال واقع در شهر Johor Bahru پس از انجام تعمیرات اساسی مجدداً راه‌اندازی نمود.

در روز ۴ آگوست قیمت استایرن مونومر در آسیا ۱۲ دلار بیشتر از جلسه قبل بود و به ۱۹ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CFR چین و ۱۰۲۴ دلار بر اساس ترم تحویل فوق کره جنوبی رسید. قیمت استایر مونومر بر اساس ترم تحویل CFR تایوان ۱۰۳۹ دلار و بر اساس ترم تحویل CFR هندوستان به ۱۰۹۴ دلار در هر تن رسید.

افزایش قیمت کاپرولاکتام

در هفته منتهی به سوم آگوست قیمت کاپرولاکتام افزایش یافت و به ۱۵۴۰ تا ۱۵۶۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل شمال شرق آسیا رسید. قیمت کاپرو لاکتام بر اساس ترم تحویل CFR خاور دور با ۱۵ دلار افزایش به ۱۵۵۵ دلار رسید. در جنوب شرق آسیا نیز قیمت ۱۵۵۵دلار در هر تن بود.

عرضه زیاد متانول همراه با تخفیف های نامتعارف

قیمت متانول در آسیا بین ۱.۵۰ دلار تا ۴ دلار در هر تن نسبت به هفته قبل افزایش یافت و در این راه بیشترین سود نصیب چین شد. علت افزایش قیمت متانول نگرانی‌هایی بود که از احتمال کاهش تولید از سوی تولید کنندگان منطقه دریای کارائیب در بازار متانول آسیا وجود داشت.

پلتس قیمت متانول را بر اساس ترم تحویل CFR چین در روز۴ آگوست با ۴دلار افزایش نسبت به هفته قبل بر روی ۲۶۶دلار در هر تن ارزیابی نمود.

یک محموله خرید آنی ۵۰۰۰ تنی که قرار است روز ۶ آگوست به چین برسد با قیمت ۲۶۹ دلار در هر تن در روز اول ماه آگوست معامله شد.

علی رغم افزایش قیمت متانول در معاملات آسیا که به دلیل نگرانی از عدم تامین کالا به صورت موقت رخ داد ولی شرایط کلی متانول در منطقه همچنان متزلزل است.

کاهش تقاضا از سوی بازارهای پایین دست تنها دلیل شرایط ضعیف بازار متانول محسوب نمی‌شود،بلکه دلایل دیگری همچون عرضه بیش از حد متانول در بازار از سوی فروشندگان در جنوب شرق آسیا با تخفیف نسبتاً زیاد از دلایل دیگر تضعیف بازار متانول بوده است .

به گفته یکی از منابع مطلع بازار،بخشی از دلایل کاهش قیمت متانول به دلیل مذاکرات محرمانه ای بوده که بین خریداران و فروشندگان صورت گرفته است و باعث گردیده که میزان تخفیف‌ها از حد قابل انتظار بیشتر شود.

پلتس در روز ۴ آگوست قیمت متانول را براساس ترم تحویل CFR هندوستان بر روی ۲۵۵ دلار در هر تن و براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا بر روی ۲۸۸دلار در هر تن ارزیابی نمود. قیمت متانول براساس ترم CFR تایوان با ۴دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۲۸۰ دلار در هر تن رسید.

عرضه زیاد متانول همراه با تخفیف های نامتعارف

عرضه زیاد متانول همراه با تخفیف های نامتعارف

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *