چشم انداز گوگرد در بازار جهانی

چشم انداز گوگرد در بازار جهانی

چشم انداز یک ماهه قیمت گوگرد:

اکنون که در هفته سوم جولای قیمت گوگرد در کف قرار دارد از ای پس باید شاهد افزایش قیمت ها باشیم. به نظر می رسد چین متقاضی حجم بیشتری از گوگرد در کوتاه مدت باشد و سایر بازار های اصلی منطقه نیز به نظر می آید که در حال حمایت از قیمت گوگرد و متعادل ساختن بازار هستند.

چشم انداز سه تا ۶ ماهه گوگرد:

در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی شاهد کاهش عرضه و در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ شاهد افزایش عرضه خواهیم بود. در صورت راه اندازی پروژه های جدید و بسته به سرعت راه اندازی پروژه ها ممکن است میزان عرضه و تقاضا تغییر کند.

چشم انداز یک ساله گوگرد:

در حال حاضر شاهد عرضه مازاد بر تقاضای گوگرد در بازار هستیم ولی به تدریج و تا پایان سال، تقاضا بر عرضه پیشی خواهد گرفت. قیمت ها به نظر افزایشی می رسد ولی احتمالا شاهد تثبیت قیمت ها خواهیم بود زیرا در بازار فسفات فن آوری شده شاهد کاهش تقاضا خواهیم بود.

کاهش قیمت گوگرد و افزایش عرضه

همانطور که پیش بینی می‌شد مذاکرات برای عقد قرارداد های خرید گوگرد در بعضی از بازارها با قیمت‌های کاهش یافته برای سه ماهه سوم سال آغاز گردید.
قیمت خریدهای آنی به کف رسیده است و ورود خریداران چینی و اندونزیایی باعث گردیده که به تدریج قیمت‌ها روند افزایشی به خود بگیرد.

همه چیز برای حرکت افزایشی قیمت‌ها مهیاست ولی با توجه به کاهش میزان تقاضا احتمال توقف روند افزایشی قیمت نیز وجود دارد. ممکن است در ماه سپتامبر میزان عرضه گوگرد زیادتر شود و این در حالیست که تمایل ایجاد شده برای خرید نیز ممکن است کاهش یابد.

در ماه‌های اخیر میزان عرضه زیاد بوده است و در سه ماهه پایانی سال ممکن است بازار با کاهش عرضه مواجه شود ولی مسلماً در شروع سال میلادی باز هم شاهد افزایش عرضه خواهیم بود. پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری میلادی کل میزان تولید گوگرد در خاورمیانه یک میلیون تن بیشتر از میزان تولید در سال گذشته باشد و به همین دلیل شروع سال جدید میلادی توام با افزایش عرضه خواهد بود.

راه اندازی واحدهایی جدید در عراق عمان و بحرین

به دلیل بروز مشکلات فنی در پالایشگاه الزور کویت پس از راه اندازی تاکنون محموله‌ای از سوی این پالایشگاه عرضه نشده است ولی پیش بینی می‌شود در ماه‌های آینده این پالایشگاه قادر به عرضه گوگرد در بازار باشد. پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۳ کویت در مجموع ۱.۷ میلیون تن گوگرد به بازار عرضه کند.

موارد دیگری که می‌تواند بر روی عرضه گوگرد در بازار خاورمیانه تاثیر بگذارد شروع به کار پروژه‌های تولید گوگرد در بحرین عمان و عراق است که پروژه‌های تعریف شده ظرف مدت یک سال آینده وارد چرخه تولید خواهند شد.

در عربستان سعودی نیز با توجه به پیش بینی آرگوس، عرضه بیشتر نفت و گاز را می توان انتظار داشت که عرضه گوگرد در فرایند تولید گاز و نفت نیز افزایش می یابد. پیش بینی می‌شود تولید جهانی گوگرد تا پایان سال جاری در حدود ۲ میلیون تن افزایش داشته باشد که در خلال تولید فرآورده‌های نفت خام حاصل خواهد شد و ۶۵ درصد میزان تولید افزوده شده را شامل می شود.

کاهش قیمت گوگرد در چین

قیمت گوگرد در چین در ماه گذشته باز هم کاهش یافت ولی نشانه‌هایی از ثبات و به کف رسیدن قیمت‌ها از شروع ماه جولای دیده می‌شود. قیمت گوگرد گرانول تا میانه‌های ماه جولای با ۶ دلار کاهش در هر تن به ۵۷ دلار در هر تن رسید. تقاضا برای گوگرد از سوی بخش فسفات فرآوری شده کاهش یافته و بر روی بازار اثر گذاشته است.

قیمت دی آمونیوم فسفات در چند ماه گذشته رو به کاهش و تقاضا برای این محصول کمتر از همیشه بوده است بوده است. به دلیل کاهش تقاضا در چین بخش زیادی از دی مونیوم فسفات به هند صادر می‌گردد و در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان گفت که قیمت فروش آنی نهایتاً تا ۱۰۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR خواهد رسید.

آخرین معامله انجام شده در تایوان مربوط به شرکت Formosa بوده ولی خریدار این محصول چینی بوده و محموله گوگرد عرضه شده را به قیمت ۱۰۸ دلار در هر تن برای حمل در ماه آگوست خریداری نموده است.

کاهش قیمت گوگرد در ماه ژوئن

قیمت فروش آنی گوگرد در خاورمیانه با ۳ دلار کاهش به ۷۰ دلار در هر تن در ماه گذشته رسید ولی در نیمه اول ماه جولای افزایش یافت. تا نیمه ماه جولای متوسط افزایش قیمت گوگرد خاورمیانه به ۴ دلار در هر تن رسید. علی رغم این افزایش قیمت در ماه جولای پیش بینی‌ها حاکی از کاهشی بودن بازار گوگرد خاور میانه است.

در نیمه دوم ماه ژوئن قیمت‌ها پایین‌تر از ۶۰ دلار در هر تن بود. علت ثبات و یا افزایش قیمت در ماه جولای افزایش قیمت گوگرد در چین بود. در میان مدت، قیمت گوگرد در ماه‌های جولای و آگوست در همین حدود فعلی باقی خواهد ماند و با کاهش تقاضا از سوی چین در ماه سپتامبر مجدداً روند نزولی خواهد داشت.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *