چشم انداز بازار گوگرد در پایان سه ماهه اول سال 2023

چشم انداز بازار گوگرد در پایان سه ماهه اول سال 2023

چشم انداز کوتاه مدت 

چشم انداز کوتاه مدت برای رشد تقاضای گوگرد حاکی از افزایش شدید تقاضا می باشد که علت اصلی آن کاهش شدید تقاضا در سال ۲۰۲۲ بوده است. بر طبق پیش‌بینی‌های آرگوس تقاضای گوگرد برای سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ نسبت به سال ۲۰۲۲ تا ۵.۶ میلیون تن افزایش خواهد یافت و مجموع تقاضای گوگرد به ۷۱.۴میلیون تن خواهد رسید.

یکی از دلایل افزایش تقاضا و قیمت گوگرد در آینده نزدیک افزایش تقاضا برای اسید فسفریک است. پیش‌بینی می‌شود تقاضا در بخش تولید اسید فسفریک ۱.۷ میلیون تن در سال جاری افزایش یابد که این افزایش تقاضا باعث حمایت از قیمت ها و تجارت گوگرد در مناطق و بازار های اصلی جهان می شود.

علیرغم شرایط مناسب بازار گوگرد در افق دو ساله، ولی با توجه به کاهش قیمت دی‌ آمونیوم فسفات و بازگشت چین به بازار صادرات از ماه‌های آوریل و می و افزایش صادرات این کشور، قیمت دی‌ آمونیوم‌ فسفات کاهشی خواهد بود.

چشم انداز میان مدت 

در میان مدت، تقاضا برای گوگرد بیشتر مربوط به تقاضاهای گوگرد برپایه فلزاتی همچون مس نیکل و اورانیوم خواهد بود. تا سال ۲۰۰۷ تقاضا برای این نوع گوگرد تا یک میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت.

تقاضا برای گوگرد مبتنی بر لیتیوم برای استفاده در صنعت، در گزارش مربوط به بخش های صنعتی آرگوس لحاظ گردیده است. در میان مدت آفریقا یکی از متقاضیان اصلی گوگرد خواهد بود.

تقاضا برای گوگرد در شمال آفریقا افزایش خواهد یافت و این افزایش بیشتر مربوط به بخش های تولید اسید فسفریک خواهد بود. تقاضای گوگرد در آفریقای مرکزی عمدتاً برای گوگرد مبتنی بر مس خواهد بود.

در صورت افزایش ظرفیت ذوب فلزات در کنگو ممکن است میزان تقاضا تغییر یابد. با توجه به احداث یک واحد جدید گوگرد مبتنی بر لیتیوم در آمریکا پیش بینی می شود که میزان تقاضا در این کشور در میان مدت افزایش یابد.

افزایش تولید گوگرد و کاهش واردات چین 

پیش بینی آرگوس برای سال های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ در خصوص پروژه های فزایش ظرفیت تولید گوگرد همانند پیش‌بینی‌های سه ماهه قبلی سال جاری و در حدود ۵ میلیون تن خواهد بود. ۸۴ درصد از این ظرفیت متعلق به خاورمیانه و شمال شرق آسیا خواهد بود.

تولید گوگرد چین در سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود و به ۹ میلیون تن رسید. پیش بینی میزان تولید در سه ماهه دوم سال ۹۰۰ هزار تن و برای کل سال جاری میلادی در حدود 10 میلیون تن خواهد بود بدین ترتیب میزان واردات گوگرد چین نیز کاسته خواهد شد و فشار جزئی بر روی قیمت گوگرد دور از ذهن نخواهد بود.

پروژه های افزایش تولید در خاورمیانه

ظرفیت تولید گوگرد در خاورمیانه در سال ۲۰۲۳ در حدود ۱.۵میلیون تن افزایش خواهد یافت. برای سال ۲۰۲۴ نیز ۱.۴ میلیون تن براساس پروژه های تعریف شده به ظرفیت تولید اضافه خواهد شد.

پروژه های جدید تولید گوگرد متعلق به کشورهای قطر عربستان سعودی کویت و عمان و عراق می باشد. میزان تولید گوگرد روسیه ‌در سه ماهه دوم سال جاری میلادی از سوی آرگوس مجددا مورد ارزیابی قرار گرفت و افزایش یافت. تولید گوگرد روسیه با ۵۰۰ هزارتن افزایش نسبت به سال ۲۰۲۱ به ۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ رسید. امسال نیز تولید گوگرد روسیه در همین حدود ۵۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت ولی از سال ۲۰۲۵ به بعد میزان تولید از این مقدار هم بیشتر خواهد شد.

گوگرد تولید شده بر پایه گاز باعث افزایش عرضه خواهد شد و در همین واحد‌های موجود نیز تولید گوگرد پایه گازی در حال افزایش است. در چشم انداز کوتاه مدت معاملات، واردات آمریکا با ثبات پیش‌بینی می‌شود که پس از رکود در سال ۲۰۲۲ این ثبات محقق خواهد گردید و اندونزی چهارمین وارد کننده گوگرد نیز در واردات از آمریکا سبقت خواهد گرفت.

در خاورمیانه، تولید گوگرد در کشورهای قطر و عربستان به عنوان اولین و دومین کشور تولید کننده، بیشتر از آمریکا خواهد بود و به این ترتیب این دو کشور صادرکنندگان برتر گوگرد در این منطقه خواهند بود.

صادرات روسیه در سال ۲۰۲۳ با ثبات و در حد۱.۱میلیون تن خواهد بود. صادرات روسیه ۳۹ درصد در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل کاهش نشان می دهد. کاهش صادرات گوگرد روسیه بیش از هر چیز به دلیل حمله روسیه به اوکراین و کاهش امکان صادرات به مقاصد صادراتی قبلی روسیه بود. پیش بینی آرگوس این است که میزان تولید گوگرد در روسیه تا سال ۲۰۲۶ به ۱.۸ میلیون تن در سال برسد که قبل از حمله روسیه به اوکراین یعنی در سال ۲۰۲۱ در همین حدود بوده است.

صادرات گوگرد از سوی قزاقستان علیرغم تعطیلی پالایشگاه Kashagan کاهش نیافت.

شیب صعودی خفیف قیمت در دراز مدت

شیب صعودی خفیف قیمت در دراز مدت

تغییرات قیمت گوگرد در دو منطقه خاورمیانه و ونکوور کانادا از سال ۲۰۱۴ تاسال ۲۰۲۲ در اغلب موارد کاهشی بوده و در سطح پایین تری نسبت به قیمت های بعد از سال ۲۰۲۲ بوده است و قیمت های سال ۲۰۲۲ کاملا تحت تاثیر وقایع این سال و حمله‌ روسیه به اوکراین بوده و جهش شدیدی داشته است.

بعد از سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴، قیمت گوگرد تا سال ۲۰۲۶ مجددا روند کاهشی خواهد داشت ولی از سال ۲۰۲۶ با شیب خفیف صعودی رشد قیمت جدید گوگرد آغاز خواهد شد و تا سال ۲۰۳۷ این روند صعودی ادامه خواهد یافت.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *