چشم انداز بازار گوگرد در شروع سال ۲۰۲۳ میلادی

چشم انداز بازار گوگرد

چشم انداز بازار گوگرد در شروع سال ۲۰۲۳ میلادی؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

چشم انداز یک ماهه گوگرد

پیش بینی می‌شود که تا پایان ماه ژانویه و شروع ماه فوریه قیمت گوگرد کاهش یابد. خریداران و مصرف کنندگان اصلی گوگرد که در بیشتر مواقع سال ۲۰۲۲ میلادی قیمت بازار را با خرید های خود تعیین می کردند در حال حاضر آنچنان فعال نیستند که تقاضا های زیاد را روانه بازار کنند و این حرکت به این معناست که آنها منتظر هستند که قیمت ها پایین تر بیاید و بعد در فرصت مناسب که تقاضا ها افزایش می یابد نسبت به خرید اقدام کنند.

چشم انداز سه تا شش ماهه بازار گوگرد

بازگشت چین به فرایند ضعیف شده صادرات مونو آمونیوم فسفات در بازار که برای ماه می مورد انتظار می باشد می تواند رغبت برای خرید محموله های شرق سوئز را افزایش دهد ودر نتیجه در سه ماهه سوم سال جاری میلادی کمبود سولفور نیز دور از ذهن نخواهد بود.

چشم انداز یک ساله گوگرد

در چشم انداز ۱۲ ماهه برای بازار گوگرد انتظار می رود در سال جاری میلادی و تا شروع سه ماهه چهارم ثبات قیمت گوگرد کماکان برقرار باشد زیرا تقاضا برای گوگردی که مواد اولیه کودهای شیمیایی را تشکیل می دهد زیاد خواهد بود . انتظار می رود قیمت واردات گوگرد بر اساس ترم تحویل cfr در ماههای پایانی سال و در انتهای سه ماهه چهارم سال به ۲۰۰ دلار در هر تن برسد.

اخبار مهم بازار

• میدان گازی Kashagan متعلق به شرکتNCOC در حال حاضرکاملا عملیاتی است و با ظرفیت کامل در حال بهره برداری است.
• شرکت تولیدی وتامین کننده نیکل Lygend یک خط تولید پر فشار Acid leaching در جزیره Obi اندونزی را راه اندازی خواهد نمود.
• اعمال تحریم ها برروی انتقال نفت خام روسیه از طریق دریا کاملا اجرایی شده وروسیه هیچگونه صادرات دریایی به اروپا ندارد.

چشم انداز بازار گوگرد در شروع سال ۲۰۲۳ میلادی

چشم انداز بازار گوگرد در شروع سال ۲۰۲۳ میلادی

 

پیش بینی قیمت ماه های فوریه و مارس و آوریل در مناطق چین، برزیل، شمال آمریکا خاورمیانه و دریای سیاه و همچنین در کانادا نشان می دهد که ماه های فوریه و مارس توأم با افزایش قیمت بوده ولی در ماه آوریل شاهد کاهش قیمت در بازارهای کشورهای مذکور خواهیم بود. به هر صورت شیب صعودی حرکت قیمت گوگرد مجددا در نیمه دوم سال ادامه یافته به گونه‌ای که در پایان سال ۲۰۲۳ به بالاترین حد خود در طول سال خواهد رسید. بالاترین قیمت گوگرد در پایان سال برای کشور چین و در حدود ۲۳۰ دلار و برای برزیل در حدود ۲۲۰ دلار پیش بینی میگردد و البته انجام معاملات با قیمت های پایین تر نیز قطعا صورت خواهد گرفت.

چشم انداز کلی بازار گوگرد

اگر بخواهیم چشم انداز کلی بازار گوگرد را بررسی نماییم باید گفت که چشم انداز کوتاه مدت گوگرد ضعیف خواهد بود. خربدهای آنی در ماه ژانویه در پایین ترین حد خود بود وبه محض اینکه تقاضایی اعلام شود سیل پیشنهادها برای تامین آن از چند بازار صادراتی سرازیر خواهد شد. بازار در حال حاضر با عرضه بیش از نیاز مواجه شده است که این عرصه بیش از اندازه به کاهش قیمت ها در ژانویه و فوریه خواهد انجامید.شرکت های KPCکویت، Muntajat قطر و Adnoc در امارات، قیمت های گوگرد ماه ژانویه خود را کاهش داده اند و قیمت فروش متوسط گوگرد براساس فوب منطقه خاورمیانه با کاهش ۳۲دلار در هر تن به ۱۵۳ دلار در هر تن در هفته چهارم ژانویه خواهد رسید.

تعطیلات سال نو چینی و کاهش قیمت گوگرد

تقاضای ماه ژانویه به دلیل عدم وجود نقاضا از سوی مناطق شرق کانال سوئز کاهش یافت. تولیدکنندگان نیکل در اندونزی که در سال ۲۰۲۲ باعث افزایش قیمت گوگرد می شدند در ماه ژانویه به صورت قبل وارد بازار نشدند وخیلی از خریداران چینی نیز به دلیل تعطیلات سال نو چینی از بازار دور هستند. البته انتظار می رود در ماه ژانویه این خریداران به بازار برگردند و اقدام به خرید کنند وقیمت ها بالاتر رود ولی به نظر می رسد این افزایش قیمت تا حدی نخواهد بود که بازار از وضعیت ضعیف خارج شده وتثبیت گردد.

برگ برنده چین در درازمدت

چین همچنان در چشم انداز بازار گوگرد بعنوان یک برگ برنده در نظر گرفته می شود. عدول چین از سیاست کوید صفر، نظر خیلی از تحلیلگران را در خصوص رشد GDP در سال ۲۰۲۳ تغییر داد. چین در برداشتن ممنوعیت های مربوط به کنترل کوید ۱۹ شتاب بیشتری نسبت به سایر کشورهادر سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به خرج داد وهمین امر باعث شیوع وانتشار مجدد ویروس شد. در کوتاه مدت ما شاهد هستیم که راه اندازی شتاب زده چرخ های اقتصادی باعث بروز وقفه در زنجیره تامین و کاهش تقاضابرای گوگرد شده است. ولی در دراز مدت، بازگشایی اقتصادی باعث رشد تقاضا در نیمه دوم سال جاری خواهد شد.

ممنوعیت صادرات اسید سولفوریک از هندوستان

تقاضا برای گوگرد در جنوب آسیا نسبت به سایر مناطق ضعیف تر است. خروجی مشعل های گوگرد سوز همراه با کسادی است که دلیل آن تقاضای محلی ضعیف برای اسید سولفوریک است. هندوستان یک ممنوعیت صادراتی بر روی اسید سولفوریک در جولای ۲۰۲۲ اعمال نمود که باعث پرشدن ذخایر اسید سولفوریک در این کشور شد ودر نتیجه، تولیدکنندگان سعی کردند که ذخایر خود را تبدیل به نقدینگی کنند. صاحبان کسب وکار در انتظار شفافیت بیشتر از سوی دولت در این خصوص هستند و انتظار می رود در سه ماهه اول تصمیماتی در این خصوص گرفته شود.

چشم انداز بازار گوگرد در شروع سال ۲۰۲۳ میلادی

چشم انداز بازار گوگرد در شروع سال ۲۰۲۳ میلادی

مقایسه قیمت گوگرد در مناطق مختلف جهان نشان می دهد که قیمت گوگرد در چین از سایر مناطق کمتر است، ضمن اینکه قیمت ها از ژانویه تا آوریل نیز روبه کاهش خواهد رفت. در ماه ژانویه بالاترین قیمت گوگرد مربوط به برزیل و شمال آفریقا بوده که تا ماه آوریل ۴۰ تا ۵۰ دلار در هر تن کاهش خواهد یافت.

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *