طالبان قرارداد نفتی ۲۵‌ ساله با چین امضا کرد

, ,
طالبان قرارداد نفتی ۲۵‌ ساله با چین امضا کرد
به گزارش بازار نفت و گاز، طالبان یک قرارداد ۲۵‌ ساله با شرکت نفت و گاز آسیای‌مرکزی در شینجیانگ چین برای پروژه نفتی آمودریا امضا کرده‌است. نفت بین‌المللی با چین امضا کرد که اولین قرارداد بین‌المللی آنها از زمان روی کار آمدن در افغانستان در سال ۲۰۲۱ است.

بر اساس این قرارداد که میان سفیر چین در کابل و ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء طالبان در روز جمعه ۱۶ دی‌ ماه امضا شد، شرکت چینی مزبور سالانه ۱۵۰ میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

طبق این قرارداد، این شرکت سالانه ۱۵۰‌ میلیون دلار طی ۳ سال‌ آینده و بعد از آن سالانه ۵۴۰‌ میلیون دلار برای ۲۲ سال‌ آینده در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند. طالبان ۲۰‌ درصد در این پروژه سهیم است اما می‌تواند سهم خود را تا ۷۵‌ درصد افزایش دهد.

پروژه نفتی آمودریا یک منطقه با وسعت ۴۵۰۰ کیلومتر‌ مربع را دربر می‌گیرد که طبق گفته وزیر معادن و نفت طالبان طی ۳ سال‌ آینده اکتشاف خواهد شد. طبق این قرارداد در این ۳ سال، بین هزار تا ۲۰‌ هزار‌تن نفت استخراج می‌شود. نفت استخراج‌ شده از آمودریا در داخل افغانستان پالایش می‌شود اما چینی‌‌‌‌‌‌‌‌ها پالایشگاه را می‌‌‌‌‌‌‌‌سازند.

حجم ذخایر حوزه آمودریا را قبلا تا ۸۷‌ میلیون بشکه نفت‌خام تخمین زده بودند. شرکت ملی نفت چین معامله‌‌‌‌‌‌‌‌ای با دولت قبلی افغانستان در یک دهه گذشته برای بهره‌‌‌‌‌‌‌‌برداری از این منابع انجام داده بود. دولت وقت افغانستان آماده تولید بود اما کار بلافاصله بعد از امضای قرارداد متوقف شد. روسیه هم یک قرارداد مقدماتی با طالبان در ماه اکتبر جهت عرضه سوخت‌‌‌‌‌‌‌‌ به افغانستان امضا کرده‌ است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *