تنش در روابط کردستان و عراق از سرگیری صادرات نفت را به تعویق می اندازد

,
تنش در روابط کردستان و عراق از سرگیری صادرات نفت را به تعویق می اندازد

شعله ور شدن تنش در روابط دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی بغداد، خطر به تعویق افتادن از سرگیری جریان نفت از منطقه شمال عراق را افزایش داده است. یک رسانه کردستان عراق گزارش داد، افزایش تنش بین دو طرف پس از آن است که دولت عراق هفته گذشته در بودجه فدرال در ارتباط به اقلیم کردستان اعمال کرده بود.

دولت کردستان این تغییرات را مغایر قانون اساسی خوانده است. این اختلاف، تصویب بودجه را به تاخیر می اندازد و ممکن است بهبود روابطی را که بغداد و اربیل در پی توقف صادرات نفت از کردستان به دست آوردند، از بین ببرد.

نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در بیانیه ای گفت: تلاش برای نقض حقوق اساسی اقلیم کردستان کاملاً مغایر با مسئولیت ملی است و جز ناامیدی و پیچیده‌تر کردن ثبات سیاسی کشور نتیجه‌ای نخواهد داشت. این به کل عراق آسیب خواهد رساند.

مسعود بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق فراتر رفت و گفت: پیشنهاد بودجه نقض توافقی است که اربیل و بغداد در مورد ازسرگیری صادرات نفت از این منطقه به دست آورده بودند.

صادرات نفت خام کردستان حدود 400000 بشکه در روز که از طریق خط لوله عراق – ترکیه به جیهان و سپس با تانکرها به بازارهای بین المللی ارسال می شد در 25 مارس توسط دولت فدرال عراق متوقف شد.

تعلیق جریان نفت از شمال عراق و کردستان از طریق جیهان، شرکت ها را مجبور کرد تولید خود را به دلیل ظرفیت محدود در مخازن ذخیره سازی محدود یا متوقف کنند. چند روز قبل از توقف صادرات در ماه مارس، اتاق بازرگانی بین‌المللی به نفع عراق در برابر ترکیه در اختلاف بر سر جریان نفت از کردستان رای داده بود.

عراق استدلال کرده است که ترکیه نباید اجازه صادرات نفت کردستان از طریق خط لوله عراق-ترکیه و جیهان را بدون تایید دولت فدرال بدهد. در پاسخ، ترکیه خط لوله به جیهان را تعطیل کرد و جریان نفت کردستان را به حالت تعلیق درآورد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *