واکنش روسیه به سقف قیمت، نفت را گران کرد

, ,
واکنش روسیه به سقف قیمت

به گزارش بازار نفت و گاز، پس از اینکه مسکو اعلام کرد، در واکنش به سقف قیمتی گروه ۷ برای صادرات نفت روسیه تولید نفت خود را کاهش خواهد داد، قیمت نفت در معاملات آخرین روز کاری بازارهای جهانی حدود ۳ دلار در هر بشکه افزایش یافت و دومین هفته افزایشی را ثبت کرد. هر دو شاخص نفتی، بیشترین افزایش هفتگی از ماه اکتبر را ثبت کردند.

خبر‌گزاری ریانووستی روسیه به نقل از الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه نوشت: روسیه احتمالا در واکنش به سقف قیمتی برای نفتش، میزان تولید خود را از اوایل سال‌ ۲۰۲۳، به جای ۵‌ درصد، ۷‌ درصد کاهش دهد. 

به گفته تاجران و بر اساس محاسبات رویترز، صادرات نفت بالتیک روسیه در ماه دسامبر نسبت به ماه قبل ۲۰‌ درصد کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد. الی تسفای، استراتژیست ارشد بازار گفت: «کاهش احتمالی از سوی روسیه، قیمت سوخت را بیشتر افزایش خواهد داد.

اگر تقاضا در جهان با همین سرعت پیش‌ برود، این کاهش می‌تواند تاثیر چشمگیری داشته باشد و قیمت نفت در محدوده ۸۰ دلار بماند.» هم تقاضا و هم تولید نفت‌خام ممکن است طی چند روز آینده به دلیل تعطیلی ناشی از وقوع توفان شدید زمستانی که بخش وسیعی از آمریکا را فراگرفته، کاهش یابد.

تعدادی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های آمریکا به دلیل سرمای شدید، تعطیل شدند. به دنبال احتمال برای کاهش محصولات پالایش‌ شده و افزایش تقاضا برای نفت کوره، قیمت بنزین آمریکا و گازوئیل با سولفور بسیارکم، بیش از ۵‌ درصد افزایش یافت. بانک سوئیس یو‌‌‌‌‌‌‌‌بی‌‌‌‌‌‌‌‌اس نیز انتظار دارد که قیمت نفت در سال‌ آینده به ۱۰۰ دلار در هر بشکه بازگردد.

منبع:دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *