دلار در انتظار سیاستگذاری

,
دلار در انتظار سیاستگذاری

به گزارش بازار نفت و گاز، روز گذشته نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران روند افزایشی چشمگیر دیگری را از خود به نمایش گذاشت و مجددا کانال عوض کرد. این در حالی است که نرخ ارز مذکور در معاملات رسمی بازار متشکل روز یکشنبه نسبت به قیمت روز پیشین فقط حدود ۸۸ تومان افزایش یافته و از همراهی با روند بازار آزاد سر باز زد. در نتیجه با افزایش شکاف میان ارقام رسمی و غیر‌رسمی، صف متقاضیان ارز سهمیه‌ای به بازار بازگشته و هسته مرکزی بازار ارز تهران مجددا شلوغ شد.

برخلاف اظهارنظر‌های متعدد مسوولان ارزی کشور مبنی بر تامین نیاز‌های خرد در معاملات صرافی‌ها، فرآیند فروش ارز به متقاضیان از کیفیت لازم برخوردار نیست و شکاف قیمتی میان ارقام رسمی و غیر‌رسمی عامل بازدارنده برخی صرافان نسبت به فروش ارز شده است.

به عقیده عده‌ای از تحلیلگران ارزی بازار تهران شرایط حال حاضر نشان از کم رنگ شدن نقش سیاستگذار در معاملات داشته و کاهش شدت تلاطم‌های ارزی مستلزم سیاست‌گذاری‌های قوی‌تر نهاد بازار‌ساز است. با نوسانات چشمگیر نرخ دلار آزاد در روز گذشته، تابلوی معاملات سکه نیز سبز شد و هر قطعه از این فلز گران‌بها با خروج از کانال 27 میلیون تومانی به سطوح قیمتی انتهای کانال بالاتر رسید.

تابلوی سبز بازار‌ها در یکشنبه

دیروز یکشنبه 30 بهمن ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات رسمی و غیر‌رسمی بازار تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در واپسین معاملات آزاد روز‌های پایانی هفته گذشته در کانال 47 هزار تومانی به فعالیت خود پایان بخشیده بود، با شروع بازار در روز یکشنبه افزایش نرخ قابل توجهی را ثبت کرد و در سطوح قیمتی نیمه نخست کانال بالاتر معامله شد.

در معاملات رسمی نیز جهت نرخ اسکناس آمریکایی صعودی بود، اما به نسبت معاملات آزاد شیب بسیار کمتری داشت و با 88 تومان افزایش نسبت به آخرین نرخ روز پنج‌شنبه گذشته به رقم 45 هزار و 207 تومان رسید. کارشناسان ارزی اختلاف قیمت موجود میان نرخ آزاد و صرافی‌ها را عاملی مخرب و برهم‌زننده نظم بازار دانسته و افزایش تعداد خریداران ارز سهمیه‌ای در روز گذشته را نیز به عنوان گواهی بر عقیده خود معرفی می‌کنند. شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که جو بازار در دست خریداران بوده و فروشندگان آزاد با مهیا دیدن شرایط از عرضه دارایی‌های خود در ارقام پایین‌تر خود‌داری کرده و به افزایش نرخ ارز دامن می‌زنند.

روند افزایشی بازار ارز زمینه‌ساز رشد قیمت سکه نیز شد. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات روز گذشته با حدود یک میلیون و 355 هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته به رقم 28 میلیون و 995 هزار تومان رسید. گفتنی است که رقمی معادل 7 میلیون و 600 هزار تومان از رقم مذکور به عنوان حباب سکه در روز یکشنبه محاسبه شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *