آیا روند نزولی قیمت نفت پایان خواهد یافت؟

روند نزولی قیمت نفت

علیرغم سقوط بهای نفت به پایین‌ترین سطح 15 ماهه در هفته گذشته، تحلیلگران و بانک‌های سرمایه‌گذاری همچنان انتظار دارند با رشد تقاضا در فصل رانندگی (فصل تابستان در امریکا) و کاهش عرضه ازسوی اوپک پلاس در نیمه دوم سال جاری، قیمت‌ها در پایان سال جاری افزایش یابند.

روند نزولی قیمت نفت

قیمت نفت در پی نگرانی‌ها از رکود احتمالی تقاضا و بحران بانکی آمریکا، در اواسط هفته گذشته به پایین‌ترین سطح خود از دسامبر 2021 تاکنون رسید. در هفته منتهی به 5 می (هفته اول می)، نفت افت هفتگی خود را در سومین هفته متوالی به پایان رساند که طولانی‌ترین زیان هفتگی از نوامبر سال گذشته تاکنون را رقم زد.

آخرین سقوط نفت

داده‌های صرافی‌های بین المللی نشان داد که معامله‌گران در هفته منتهی به دوم می (هفته آخر آوریل) به دلیل نگرانی‌ از اقتصاد و بخش بانکی از بازار نفت کنار گرفتند. درحال حاضر علاقه به نفت خام ایالات متحده، وست تگزاس اینترمدیت، به پایین‌ترین سطح در سه سال اخیر رسیده است.

به گفته تحلیلگران، نوسانات قیمت با کاهش نقدینگی در بازار تشدید خواهد شد. اوله هانسن، مدیر بخش کالاهای اساسی در ساکسو بانک، گفت شرط‌بندی‌های صعودی روی معاملات آتی کالاهای اصلی ، با یک سوم کاهش در آخرین گزارش هفتگی به کمترین میزان از ژوئن 2020 رسیده است.

هانسن همچنین گفت “بازار نفت خام در یک دوره هشت هفته‌ای شاهد یک بحران بانکی بوده است و کاهش عرضه ازسوی اوپک به نگرانی‌های جدید تقاضا دامن زده است”.

افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در هفته گذشته و تشدید نگرانی‌ها از رکود اقتصادی در آینده، تمرکز فعالان بازار را دوباره به سمت اقتصاد کلان تغییر داد. اما به اعتقاد تحلیلگران، نیروهای ساختاری عرضه و تقاضا به محدود شدن بازار نفت در نیمه دوم سال اشاره دارند که درصورت پیشگیری از رکود بزرگ، قیمت نفت را از پایین‌ترین سطوح فعلی تا 70 دلار در هر بشکه افزایش می‌دهد.

پیش‌بینی بانک‌ها از افزایش قیمت تا پایان سال جاری

گلدمن ساکس، صرف‌نظر از افت قیمت هفته گذشته، مجدداً افزایش نفت برنت به 95 دلار در دسامبر 2023 و 100 دلار در هر بشکه در سال آینده را پیش بینی کرده است.

تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی نوشتند “انتظار داریم با کسری‌های احتمالی عرضه در نیمه دوم سال جاری، قیمت برنت تا دسامبر به بشکه ای 95 دلار برسد و تا آوریل 2024 به 100 دلار در هر بشکه افزایش یابد”.

به گفته این بانک سرمایه‌گذاری، باتوجه به کاهش تولید اوپک پلاس که از این ماه آغاز می‌شود، نگرانی‌ها از تقاضای کوتاه‌مدت و مازاد عرضه “بیش از حد” به نظر می‌رسد.

اوپک پلاس در اوایل آوریل با اعلام کاهش بیشتر تولید در می تا دسامبر 2023 با هدف اطمینان از “ثبات بازار”، بازار نفت را غافلگیر کرد.

وزرای اوپک پلاس در 4 ژوئن مجدد با هم در نشستی حضوری ملاقات می‌کنند. آخرین باری که وزرای اوپک پلاس به صورت حضوری در وین ملاقات کردند در اکتبر 2022 بود و این ائتلاف کاهش اولیه تولید نفت را از نوامبر 2022 تا دسامبر 2023 اعلام کرد.

اگرچه این ائتلاف همیشه هدف خود را برای یک سطح قیمت خاص رد کرده است اما به گفته تحلیلگران، احتمال اقدام دیگر ازسوی اوپک پلاس برای حمایت از قیمت‌ها دور از انتظار نیست. با این حال، صندوق بین‌المللی پول در آخرین برآورد قیمت نفت را برای رهبر اوپک و بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، عربستان سعودی، 80.90 دلار در هر بشکه اعلام کرد.

عربستان برای متعادل کردن بودجه خود در سال جاری به این قیمت نفت نیاز دارد، و این امر نشان می‌دهد که سعودی‌ها و متحدانش در خلیج فارس ممکن است از پایین ماندن طولانی‌مدت قیمت‌ها تا 70 دلار چندان راضی نباشند.

باتوجه به اینکه افت بهای نفت سومین هفته متوالی را طی می‌کند، وارن پترسون و اوا مانتی، استراتژیست‌های ING معتقدند “احساسات بازار در حال حاضر منفی است و بازار دچار فروش بیش از حد شده است. پیش‌بینی می‌شود بازار در نیمه دوم با کسری مواجه شود که باید قیمت‌ها را بالاتر برد”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *