تحلیل پلتس از ادامه روند نزولی قیمت گاز اروپا

تحلیل پلتس از ادامه روند نزولی قیمت گاز اروپا

روند نزولی قیمت گاز اروپا; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

طی شش هفته گذشته، قیمت‌ها در هاب گازی TTF اروپا بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده‌اند. داده‌های پلتس نشان می‌دهد در اوایل این ماه، قیمت گاز طبیعی اروپا به کمتر از ​​​​17 دلار در هر MMBtu سقوط کرد. 

کاهش قیمت گاز در اروپا در حالی اتفاق می‌افتد که نگرانی‌ها در مورد سهمیه‌بندی عرضه در هفته‌های اخیر کاهش یافته است، که عمدتاً به دلیل سطوح بالای ذخیره‌سازی گاز و موجی از کاهش تقاضا توسط مصرف کنندگان نهایی است.

طبق داده‌های شرکت Gas Infrastructure Europe، سطح ذخیره‌سازی در اروپا تا اواسط ژانویه در حال حاضر بیش از 80 درصد است. اهمیت سطح ذخایر مناسب گازی اروپا زمانی مشخص می شود که بدانیم سطح ذخایر گازی در مدت مشابه سال قبل تنها 45 درصد بود.

قیمت‌ها در هاب گازی TTF

قیمت‌ها در هاب گازی TTF

دوین مک درموت، تحلیلگر ارشد مورگان استنلی، در یادداشتی نوشت: «اتحادیه اروپا در حالی زمستان را پشت سر می گذدارد که تقریباً 50 درصد ذخایر گازی آن پر است، دو برابر سطح ذخیره نسبت به سال گذشته، که نیاز سال 2023 به LNG را کاهش می دهد.

به گفته اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، با توجه به اینکه بازار گاز اروپا در زمستان امسال به طور موثر در وضعیت “ایمن” قرار دارد، فوریت کشورهای عضو برای واردات از ایالات متحده به طور محسوسی کاهش یافته است.

موجودی گاز اروپا

موجودی گاز اروپا

منبع: پلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *