ادامه روند کاهشی قیمت نفت برای دومین هفته متوالی

,
روند کاهشی قیمت نفت

قیمت نفت در پایان معاملات روز جمعه بیش از یک دلار در هر بشکه کاهش یافت تا دومین کاهش هفتگی متوالی را ثبت کند. علت اصلی این افت شدید قیمت، انتشار آمارهای ناامیدکننده چین بود که بر تردیدها در مورد رشد تقاضا پس از تصمیم عربستان برای کاهش تولید غلبه کرده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در معاملات آتی 1.17 دلار یا 1.5 درصد کاهش یافت و به 74.79 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 1.12 دلار یا 1.6 درصد کاهش 70.17 دلار معامله شده است.

قیمت هر دو نفت روز پنجشنبه پس از گزارش رسانه‌ها مبنی بر قریب‌الوقوع بودن توافق هسته‌ای ایران و آمریکا، بیش از 3 دلار از کاهش یافت. پس از انکار هر دو کشور، قیمت نفت در نهایت با افت یک دلاری به معاملات خود پایان داد.

جیووانی استانوو، تحلیلگر UBS می گوید: تحرکات قیمت در روز پنجشنبه نشان می دهد که نفت چقدر شکننده است. وی افزود: کاهش تولید عربستان قیمت‌ها را اندکی افزایش داد و پس از آن صحبت از بازگشت احتمالی بشکه‌های نفت ایران موجب افت شدید قیمت ها شد.

قیمت نفت اوایل هفته افزایش یافته بود، که علت اصلی آن تعهد عربستان در برای کاهش بیشتر تولید علاوه بر کاهش تولید وعده داده شده از سوی اوپک پلاس بود. با این حال، افزایش ذخایر سوخت ایالات متحده و داده های ضعیف صادرات چین بر بازارها تأثیر گذاشته است.

راب هاورث، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در بانک آمریکا گفت: همانطور که به سمت فصل رانندگی تابستان در نیمکره شمالی پیش می رویم، تقاضا یک عامل کلیدی برای تعیین اینکه آیا موجودی های محدود باید قیمت ها را افزایش دهد یا تقاضای نه چندان قوی منجر به کاهش قیمت ها می شود، خواهد بود.

برخی تحلیلگران انتظار دارند اگر فدرال رزرو آمریکا افزایش نرخ بهره را در نشست بعدی خود در 13 تا 14 ژوئن متوقف کند، قیمت نفت افزایش خواهد یافت. به گفته تحلیلگران، تصمیم فدرال رزرو ممکن است بر حرکت بعدی عربستان سعودی نیز تأثیر بگذارد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *