سقوط بورس ترکیه

سقوط بورس ترکیه: معاملات متوقف شد

به گزارش بازار نفت و گاز، شاخص بورسا استانبول 100 پس از سقوط بیش از 7 درصدی به زیر سطح 4190، که ضعیف ترین رقم در نزدیک به سه ماه اخیر است، برای اولین بار در 24 سال گذشته معاملات را در روز چهارشنبه متوقف کرد.

این شاخص روز سه شنبه در حالی وارد فاز نزولی شد که پس از زلزله بزرگی که روز دوشنبه ترکیه را لرزاند، در هفته جاری 16 درصد کاهش یافته است.  قبل از زلزله، شاخص بورس ترکیه در سال جاری تقریباً 14 درصد کاهش یافته بود این در حالی است که شاخص بورس ترکیه پس از تقریباً 200 درصد افزایش در سال 2022 با سقوط عجیبی روبرو شده است. عدم قطعیت سیاست های پولی و سیاسی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی تاثیر زیادی بر بازار داشته است.

بر اساس آمارهای جدید منتشر شده زلزله مهیب ترکیه تاکنون جان بیش از 8574 نفر را گرفته است. انتخابات سراسری ترکیه قرار است در ماه می برگزار شود و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و حزب حاکم چالش جدی برای حفظ قدرت خواهند داشت.

نرخ تورم ترکیه طی ماه های گذشته رکوردهای جدیدی را ثبت کرده و ارزش لیر در برابر ارزهای معتبر بین المللی با افت چشمگیری روبرو شده است. تحلیلگران بر این باورند که دخالت های اردوغان و فشار وی بر رئیس بانک مرکزی ترکیه برای کاهش نرخ بهره تاثیر زیادی بر رشد فزاینده تورم و کاهش ارزش پول ملی داشته است. بر اساس تئوری های اقتصادی و پولی، برای مقابله با تورم باید نرخ بهره را افزایش داد ولی نظر اردوغان و تیم اقتصادی دولت وی دقیقا برعکس این تئوری است.

منبع: سبدگردان مانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *