بازار جهانی گازمایع طبیعی

بازار جهانی گازمایع طبیعی

کاهش واردات “ال ان جی” آسیا تحت تاثیر افت خرید چین و ژاپن

واردات گاز طبیعی مایع (LNG) آسیا در ماه آوریل کاهش یافت، زیرا واردکنندگان عمده چین و ژاپن خرید خود را کاهش دادند و این مساله رشد تقاضا از سوی برخی کشورهای جنوب آسیا را جبران کرد.

بر اساس داده های گردآوری شده توسط تحلیلگران شرکت کپلر، حجم کل سوخت فوق سرد وارد شده در آوریل به 20.86 میلیون تن رسید که کمتر از 22.23 میلیون تن در ماه مارس و 22.19 میلیون در فوریه بوده است.

همزمان با کاهش حجم واردات آسیا، اروپا خرید بیشتری داشت و واردات برای سومین ماه متوالی در آوریل افزایش یافت و به 12.50 میلیون تن رسید که بیشترین میزان از دسامبر بود.
تقاضای ال ان جی اروپا به طور ساختاری بالاتر رفته است زیرا عرضه گاز طبیعی از طریق خط لوله در پی حمله مسکو به اوکراین در فوریه سال گذشته محدود شد.
با این حال، وضعیت خوب ذخایر گاز طبیعی اروپا این احتمال را افزایش می‌دهد که واردات در ماه‌های آینده ثابت یا تا حدودی کاهش پیدا کند، زیرا شرکت‌های برق خرید برای ذخیره سازی را کاهش می‌دهند.

در مقابل، واردات ال ان جی آسیا ممکن است افزایش یابد زیرا خریداران حساس به قیمت مانند هند و پاکستان واردات را در بحبوحه کاهش قیمت نقدی افزایش می دهند. قیمت نقدی ال ان جی تحویل به شمال آسیا در هفته منتهی به 28 آوریل به 11.05 دلار در هر میلیون واحد حرارتی بریتانیا کاهش یافت که پایین‌ترین قیمت از ژوئن 2021 است.

قیمت نقدی در حال حاضر از اوج زمستانی خود یعنی 38 دلار به ازای هر میلیون بی‌تی‌یو در اواسط دسامبر، 71 درصد کاهش یافته است و 84 درصد از بالاترین رکورد خود یعنی 70.50 دلار کاهش یافته است که در اواخر آگوست به دلیل تلاش شرکت‌های برق اروپایی برای تامین گاز کافی برای پوشش تقاضای زمستان به اوج رسید.

این بدان معنی است که در حالی که قیمت اکنون به اندازه کافی پایین است تا خریدارانی را که در طول سال گذشته از بازار خارج شده بودند وسوسه کند، ولی هنوز در سطحی است که به عنوان یک معامله پرسود در نظر گرفته نمی شود.

با این وجود، شرکت های برق هند با برآورد واردات آوریل 1.98 میلیون تن، از 1.84 میلیون در ماه مارس و بیشترین میزان از می سال گذشته، به بازار بازگشته اند.
پاکستان 650,000 تن ال ان جی در ماه آوریل وارد کرد در مقایسه با 570,000 تن در ماه مارس که بالاترین میزان واردات ماهانه از 660,000 تن در ژانویه بود.
واردات بنگلادش در آوریل 490,000 تن ارزیابی شد که در ماه مارس 450,000 تن بود که این دو ماه گذشته قوی‌ترین از ژوئن 2022 بوده است.

کاهش واردات چین و ژاپن

واردات آوریل ژاپن 5.16 میلیون تن ارزیابی می شود که نسبت به 5.57 میلیون در مارس کاهش داشت و ضعیف ترین ماه از اکتبر سال گذشته بود.
با این حال، واردات ژاپن معمولاً از یک الگوی فصلی پیروی می‌کند، که برای زمستان و تابستان افزایش می‌یابد و در فصل‌های بین این اوج تقاضا با کاهش روبرو می شود.
با وجود نشانه هایی از تقاضای قوی تر انرژی در دومین اقتصاد بزرگ جهان، واردات چین هنوز بهبود معنی داری نشان نداده است.

جدول قیمت های محصولات نفتی

واردات چین در ماه آوریل 5.23 میلیون تن بود که کمتر از 5.48 میلیون تن در ماه مارس بوده، اما از 4.99 میلیون تن در فوریه افزایش داشت.
قیمت نقدی پایین تر ممکن است واردات بیشتر چین را تشویق کند، اگرچه در گذشته حجم معاملات تنها زمانی افزایش یافته است که قیمت نقدی به زیر 10 دلار در هر میلیون بی تی یو می رسد، زیرا این امکان را برای رقابت در بازارهای داخلی چین فراهم می کند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *