افزایش قیمت گاز طبیعی اروپا به بیش از 50 یورو

,
افزایش قیمت گاز طبیعی اروپا به بیش از 50 یورو

قیمت گاز طبیعی اروپا; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

قیمت گاز طبیعی در بازار اروپا که هفته گذشته به کمتر از 48.1 یورو در هر مگاوات ساعت رسیده بود، امروز دوشنبه روند صعودی گرفته و به بیش از 50 یورو رسیده است. قیمت گاز اروپا هفته گذشته به پایین ترین سطح خود از 31 اوت 2021 رسیده بود.

به اعتقاد تحلیلگران انرژی، کاهش احتمالی دمای هوا در پایان ماه جاری از یک سو و کاهش سرعت باد در آلمان از مهمترین علل افزایش قیمت گاز در اروپا به شمار می رود. با این حال، قیمت گاز هنوز حدود 85 درصد کمتر از رکورد 339 یورو در هر مگاوات ساعت در ماه اوت 2022 میلادی است.

آمارهای رسمی نشان می دهد هم اکنون 64 درصد ذخایر گازی اروپا پر است که این رقم بالاتر از میانگین ده ساله 54 درصدی است که معمولا در این موقع سال بوده است. گرمای غیرعادی هوا، رشد فزاینده واردات ال ان جی و افزایش تولید برق از منابع تجدیدپذیر مثل باد تاثیر زیادی بر افت تقاضا و قیمت گاز طبیعی داشته است.

قیمت گاز طبیعی اروپا

قیمت گاز طبیعی اروپا

این در شرایطی است که کارخانه ال ان جی فری پورت آمریکا نیز صادرات خود را از سرگرفته و جریان صادرات گاز نروژ نیز پس از قطعی موقت اخیر بار دیگر از سرگرفته شده است. این مساله می تواند به کشورهای اروپایی کمک کند تا ذخایر خود را برای زمستان آینده پرکنند.

با این حال، کاهش قیمت گاز می تواند موجب رونق تقاضا از سوی بخش های صنعتی و نیروگاهی شود در شرایطی که رشد تقاضای چین نیز می تواند رقابت برای خرید ال ان جی را تشدید کند.

منبع: تریدینگ اکونومیکس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *