10 کشور بزرگترین ذخایر گاز طبیعی

10 کشور بزرگترین ذخایر گاز طبیعی

گاز طبیعی به عنوان پل بین گذشته سوخت فسیلی و آینده کم کربن مورد استقبال قرار گرفته است. در طول سال گذشته، وقایع در اروپا کاملاً روشن کردند که تصور آینده ممکن است اما نیازهای انرژی فوری هستند، و گاز برای پاسخگویی به آنها با انتشار کربن کمتری نسبت به سایر سوخت‌های فسیلی نفت و زغال سنگ مناسب است.

پس برای مصرف کنندگان گاز غربی کمی تاسف بار است که کشورهایی که بزرگترین ذخایر گاز در جهان را دارند روسیه و ایران هستند. آمریکا همچنین در فهرست 5 بزرگترین دارندگان ذخایر گازی قرار دارد و چندین کشور خاورمیانه نیز در لیست قرار دارند.

10 کشور بزرگترین ذخایر گاز طبیعی

روسیه

بر اساس نسخه 2020 بررسی آماری بریتیش پترولیوم از انرژی جهانی، روسیه دارای ذخایر گاز طبیعی 38 تریلیون متر مکعب است. تولید سال گذشته در مجموع 573 میلیارد متر مکعب بوده که نسبت به سال گذشته 13.4 درصد کاهش داشته است.

از لحاظ تاریخی، اروپا و ترکیه بزرگترین خریداران گاز روسیه بودند، اما پس از رویدادهای سال گذشته، ترکیه تنها مصرف‌کننده بزرگ گاز روسیه با ردپایی در اروپا باقی مانده است. امروزه چین مقصد اصلی خط لوله گاز روسیه است. روسیه همچنین LNG صادر می کند و واردات LNG روسیه در اروپا در سال گذشته به شدت افزایش یافت.

ایران

دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان نیز در ایران است. ایران با 32 تریلیون مترمکعب، 16 درصد کل جهان را در خود جای داده است. بسیاری از ذخایر گازی ایران در میدان دریایی پارس جنوبی در خلیج فارس که با قطر مشترک است، متمرکز شده است. مجموع تولید در سال 2020 به 234 میلیارد متر مکعب یا به طور متوسط ​​روزانه 645 میلیون متر مکعب رسید.

توسعه ذخایر عظیم گازی این کشور به دلیل خروج شرکت‌های بزرگ غربی مانند توتال انرژی در پی بازگرداندن تحریم‌های آمریکا علیه تهران با چالش مواجه شده است.

دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان

دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان

قطر 

قطر در همسایگی ایران که بخشی از میدان عظیم خلیج فارس را میدان شمالی می نامد، از نظر ذخایر گاز با 24.7 تریلیون مترمکعب، یک پله پایین تر از ایران است. تا همین اواخر، قطر، بزرگترین صادرکننده LNG در جهان، در حال توسعه ظرفیت تولید خود بود و هدف آن تولید سالانه 126 میلیون تن از 77 میلیون تن فعلی بود.

قطر اولین گزینه برای خریداران گاز اروپایی در پی تحریم‌های ضد روسی بود که شاهد کاهش جریان گاز بود، اما مشخص شد که امضای یک معامله سخت‌تر از آن چیزی است که انتظار می‌رفت: مشخص شد که قطر تعهدات خرید بلندمدت را دوست دارد و اروپا از این تعهدات بیزار است.

ترکمنستان 

بر اساس بررسی آماری BP، ترکمنستان که در خارج از آسیای مرکزی کمتر شناخته شده است، اما یکی از بزرگترین کشورهای آنجاست، چهارمین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان با مجموع 19.5 تریلیون متر مکعب است.

تولید پایین است، با این حال، تنها در حدود 59 میلیارد متر مکعب در سال 2020، که بیشتر آن به چین صادر شد، زیرا مصرف داخلی نیز نسبتا پایین است. این کشور همچنین به همسایگان آسیای مرکزی گاز صادر می کند.

آمریکا

همانطور که در مورد نفت خام، بزرگترین تولیدکنندگان گاز لزوما کشورهایی نیستند که بیشترین ذخایر را دارند. آمریکا به بزرگترین تولید کننده گاز و صادرکننده LNG در جهان تبدیل شده است، اما از نظر ذخایر تنها در رتبه پنجم قرار دارد.

در پایان سال 2020، بر اساس گزارش جهانی اطلاعات سازمان سیا، این میزان به 13.179 تریلیون متر مکعب یا 625.4 تریلیون فوت مکعب در پایان سال 2021، بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی بود.

به لطف فراوانی گاز شیل، آمریکا در عرض چند سال به یک قدرت بزرگ جهانی LNG تبدیل شده است. اگر تمام پروژه‌های برنامه‌ریزی‌شده آنلاین شوند، می‌تواند جایگاه خود را به عنوان صادرکننده شماره یک در دهه آینده تثبیت کند و ظرفیت کل سالانه 169 میلیون تن تا سال 2027 را داشته باشد.

5 کشور بزرگترین ذخایر گاز طبیعی

5 کشور بزرگترین ذخایر گاز طبیعی

بقیه 10 کشور برتر با ذخایر قابل توجه گاز عمدتاً تحت سلطه اعضای اوپک هستند. عربستان سعودی، امارات متحده عربی، نیجریه و ونزوئلا همگی دارای ذخایر گاز فراوان هستند و چین نیز در رتبه 10 قرار دارد.

عربستان سعودی با 8.5 تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی در رتبه ششم قرار دارد که اخیراً تصمیم به توسعه جدی تری در پاسخ به تقاضای رو به رشد جهانی گرفته است.

پس از اوپک،امارات که حدود 8.2 تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی دارد، قرار دارد. شرکت دولتی نفت و گاز این کشور اخیراً تجارت گاز خود را که به بزرگترین عرضه اولیه سهام در سال تبدیل شد، با 2.5 میلیارد دلار ADNOC متوقف کرد.

نیجریه با ذخایر گاز طبیعی 5.85 تریلیون متر مکعب در رتبه بعدی در فهرست ده برتر قرار دارد. این کشور را به کشوری با بزرگترین ذخایر اثبات شده گاز طبیعی در آفریقا تبدیل می کند، اما استفاده از این ذخایر از بهره برداری از ذخایر نفت عقب مانده است.

ونزوئلا همچنین با داشتن 5.54 تریلیون متر مکعب ذخایر اثبات شده گاز طبیعی در میان بزرگترین دارندگان ذخایر گاز طبیعی جهان است. با این حال، بهره برداری از این ذخایر با حجم گازی که روی آن نشسته است، مطابقت ندارد، به ویژه از سال 2019 که آمریکا کاراکاس را با تحریم هایی که به طور خاص صنعت نفت و گاز این کشور را هدف قرار داده بود، مورد انتقاد قرار داد.

آخرین ورودی در فهرست ده نفره دارندگان ذخایر گاز ممکن است کمی تعجب آور باشد. چین، بزرگترین واردکننده انرژی در جهان و یکی از بزرگترین مصرف کنندگان است. کشوری که مقادیر زیادی نفت و گاز وارد می‌کند، ذخایر قابل توجهی برای خود دارد، اما بهره‌برداری از آن‌ها در حجم کافی برای برآوردن تقاضای رو به رشد خود چالش برانگیز بوده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *