از تازه ترین تحولات بازار نفت چه خبر: افت قیمت ها برای چهارمین فصل متوالی

,
تحولات بازار نفت

قیمت نفت در پایان معاملات روز جمعه افزایش یافت اما چهارمین افت سه ماهه متوالی خود را ثبت کرد زیرا سرمایه گذاران نگران این هستند که فعالیت های اقتصادی ضعیف جهان احتمالا تقاضای سوخت را کاهش خواهد داد. قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه اوت، با 56 سنت یا 0.8 درصد افزایش به 74.90 دلار رسید. در سه ماه منتهی به پایان ژوئن، قیمت نفت برنت 6 درصد کاهش داشته است.

هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۷۸ سنت یا ۱.۱ درصد افزایش ۷۰ دلار و ۶۴ سنت معامله شد. قیمت نفت آمریکا نیز دومین افت سه ماهه متوالی خود را ثبت کرد و در سه ماه اخیر حدود 6.5 درصد کاهش یافت.

قیمت نفت تحت فشار ناشی از افزایش نرخ بهره در اقتصادهای مهم جهان و بهبود آهسته تر از حد انتظار تولید و مصرف چین بوده است. این در حالی است که نشانه هایی از تقویت فعالیت های اقتصادی در آمریکا و کاهش شدید ذخایر نفت این کشور در هفته گذشته تا حدی از قیمت نفت حمایت کرده است.

گزارش وزارت بازرگانی آمریکا در روز جمعه نشان داد که تورم سالانه این کشور در ماه گذشته با کمترین سرعت خود در دو سال گذشته افزایش یافته است، این گزارش موجب تقویت نسبی قیمت نفت شد.

جان کیلداف، تحلیلگر موسسه Again Capital LLC در نیویورک گفت: نشانه‌های تعدیل تورم در آمریکا می‌تواند فدرال رزرو را دوباره از افزایش نرخ بهره باز دارد. قیمت نفت در روز جمعه همچنین تحت تاثیر امیدواری ها نسبت به بهبود تقاضای نفت خام و فرآورده های نفتی در آمریکا با افزایش روبرو شده است.

داده های EIA نشان می دهد که تقاضا برای نفت خام و فرآورده های نفتی در ماه آوریل با اندکی کاهش به 20.446 میلیون بشکه در روز رسید اما از نظر فصلی قوی باقی ماند.

برنامه عربستان برای کاهش یک میلیون بشکه ای تولید در ماه جولای نیز موجب تقویت نسبی قیمت نفت شده است. تحلیلگران اچ اس بی سی نیز در یادداشتی اعلام کردند: علی رغم اعلام 2 دور جدید کاهش از سوی اوپک پلاس وعربستان ، قیمت نفت زیر 80 دلار در هر بشکه باقی مانده است، زیرا بازار کمتر تحت تأثیر عوامل بنیادی و بیشتر به دلیل نگرانی های کلان اقتصادی بوده است.

ما فکر می کنیم که این وضعیت برای بخشی از تابستان ادامه خواهد داشت، اگرچه کسری عمیق عرضه حدود 2.3 میلیون بشکه پیش بینی شده برای نیمه دوم سال 23 می تواند به افزایش شتاب قیمت کمک کند.

نظرسنجی رویترز از 37 اقتصاددان و تحلیلگر نشان می دهد قیمت نفت در سال جاری برای دستیابی به مسیر صعودی، با تداوم چالش های اقتصاد جهانی با مشکل مواجه خواهد شد. شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز روز جمعه اعلام کرد شرکت‌های انرژی آمریکا در این هفته تعداد دکل‌های نفت و گاز طبیعی را برای نهمین هفته متوالی برای اولین بار از جولای 2020 کاهش دادند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *