جدیدترین تحولات بازار اوره | 8 سپتامبر 2023

جدیدترین تحولات بازار اوره | 8 سپتامبر 2023

بررسی جدیدترین تحولات بازار اوره : جهش قیمت جهانی تحت تاثیر مناقصه هند و کاهش صادرات چین 

 • خریداران برای پذیرش قیمت های بالاتر نیاز به زمان دارند.
 • کاهش صادرات چین به هند
 • ثبات قیمت غلات؛ قیمت پایین تر گاز
 • با انتشار مناقصه هند، قیمت اوره افزایش یافت.
 • در دسترس بودن صادرات چین در حال کاهش است.
 • قیمت مصر 24 درصد افزایش یافت.

رویدادهای غیرمنتظره در هند و چین، احساسات محتاطانه در بازار اوره را تغییر داده است، به طوری که قیمت ها تنها در چند روز در چندین منطقه بیش از 10 تا 25 درصد افزایش یافته است. هند خیلی زودتر از حد انتظار مناقصه واردات را منتشر کرده است، در حالی که چین با تمرکز بر افزایش ذخایر داخلی و جلوگیری از کاهش قیمت در بازار آتی، بار دیگر صادرات خود را محدود می کند.

وضعیت در چین جدی شده است به طوری که چندین تاجر برای بارگیری به موقع محموله ها برای مناقصه قبلی هند با چالش روبرو هستند. در مجموع 1.2 میلیون تن برای هند تعهد شده است که حداقل 600000 تا 800000 تن آن هنوز بارگیری نشده است.

گمرک چین بازرسی ها را حداقل تا 11 سپتامبر متوقف کرده است، در حالی که چندین تولیدکننده دولتی از جمله CNAMPGC، Sino-Agri، Sinochem و CNOOC، قراردادهای صادراتی را امضا نمی کنند و تمرکز خود را بر بازار داخلی معطوف کرده اند.

قیمت اوره گرانول از نوامبر 2022 تا سپتامبر 2023

قیمت اوره گرانول از نوامبر 2022 تا سپتامبر 2023

 • قیمت ها در مصر 4 سپتامبر 24 درصد افزایش یافت و از 366 دلار در هر تن فوب به 455 دلار در هر تن فوب برای محموله سپتامبر رسید. 
 • پس از اخبار هند و چین، معامله گران به سرعت موقعیت های فروش کوتاه مدت را پوشش دادند.
 • قیمت ها در خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی نیز بالاتر است، در حالی که ارزش بارج در نیواورلئان نیز افزایش یافت.
 • در برزیل و اروپا، پیشنهادات به طور قابل توجهی بالاتر است، اما هنوز انتظار می رود که خریداران زمان زیادی برای هضم دور جدید اخبار صرف کنند.
 • چین مسیر آینده بازار را با توجه به سیاست صادراتی خود تعیین خواهد کرد.

هرگونه مشکل عمده برای بارگیری محموله ها برای مناقصه قبلی هند نشان می دهد که چین بار دیگر از بازار صادرات فاصله می گیرد و قیمت ها را در سه ماهه چهارم افزایش می دهد.

قیمت غلات ثابت است، بنابراین هرگونه افزایش چشمگیر در قیمت اوره و کود ممکن است به راحتی توسط کشاورزان پذیرفته نشود و در نتیجه تقاضا در اواخر سال مختل شود.

بالتیک

در روسیه، تولیدکنندگان نمی‌فروشند و ترجیح می‌دهند منتظر بمانند و ارزیابی کنند که قیمت‌ها چقدر می‌تواند بیشتر افزایش یابد. نشانه‌ها به 400 دلار در هر تن فوب برای اوره دانه‌ای برای محموله اکتبر می‌رسد، اما تولیدکنندگان اذعان می‌کنند که این قیمت‌ها قابل دستیابی نیستند آن هم به دلیل پیشنهادات خریداران برای قیمت های پایین تر.

 • سطوح پریل هفته گذشته حدود 310 دلار در هر تن فوب بود و اکنون نشانگرها به 340 تا 360 دلار در هر تن فوب رسیده است.
 • در پرم، Uralchem تمام تعمیرات برنامه ریزی شده خود را در اوایل تابستان به پایان رساند.
 • در کمروو، واحد اوره 515000 تنی در سال SBU به دلیل تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده در ماه اوت تعطیل شد.
 • در Muuga، پیشنهادات تولیدکنندگان برای اوره دانه‌ای نزدیک به 400 دلار در هر تن فوب برای ماه اکتبر است، اما خریداری پیدا نمی‌کند.

اروپا

در اروپا، قیمت اوره به دلیل رشد قیمت ها شمال آفریقا در حال افزایش است، اما هیچ فروش جدیدی وجود ندارد زیرا خریداران برای هضم این حرکت ناگهانی به زمان نیاز دارند.

مواد روسی با قیمت کمتری نسبت به سایر مناطق در دسترس است. مواد تولیدی روسیه حدود 30 یورو به ازای هر تن کمتر است و یک فروشنده مصری دیگر نیز در این سطح عرضه می کند. معامله برای یک محموله روسی با قیمت 430 یورو در هر تن بر مبنای ترم اف سی ای نهایی شد.

در ایتالیا، تقاضا در حال کاهش است، هیچ علاقه ای از سوی مصرف کنندگان نهایی برای خرید اوره با قیمت فعلی وجود ندارد. پیشنهادات اوره گرانول در حال حاضر بالاتر است، در 450-460 دلار / تن CFR و 440 یورو / تن CPT راونا، در مقایسه با 380 دلار / تن CFR 375 یورو / تن CPT در پایان هفته گذشته.

مدیترانه

در ترکیه، چند درخواست در بازار از سوی خریداران وجود دارد اما هیچ پیشنهادی از سوی فروشندگان وجود ندارد. معامله گران منتظر هستند تا پس از یک کنفرانس صنعتی در هفته آینده، قیمت های بالاتری را ارائه دهند. معامله گرانی وجود دارند که قبلاً در ماه سپتامبر تا اکتبر به قیمت 350-380 دلار / تن سی اف آر به ترکیه فروخته بودند و هنوز این موقعیت ها را پوشش نداده اند.

معامله گرانی وجود دارند که قبلاً در ماه سپتامبر تا اکتبر به قیمت 350-380 دلار / تن سی اف آر به ترکیه فروخته بودند و هنوز این موقعیت ها را پوشش نداده اند

آفریقا

در مصر، موج غافلگیرکننده‌ای از فعالیت‌ها در 4 سپتامبر وارد بازار شد و به دنبال آن بازار دوباره آرام شد. سطح قیمت ها نسبت به اواخر هفته گذشته 24 درصد افزایش یافته است، زمانی که 15000 تن تجارت گرانول با قیمت 366 تا 367 دلار در هر تن فوب برای سپتامبر به پایان رسید، در حالی که آخرین معاملات در 4 سپتامبر 455 دلار در هر تن فوب برای سپتامبر بود.

فروش های اوره مصر در ماه سپتامبر

فروش های اوره مصر در ماه سپتامبر

در مجموع 118,000 تن اوره دانه ای از اواخر هفته گذشته و 30,000 تن پریل به قیمت 380-420 دلار در هر تن فوب بته شده است که با اعلام زودتر از حد انتظار مناقصه هند تقویت شده است.

در الجزایر، گفته می شود که شرکت “ای او ای” 20000 تن اوره گرانول را به قیمت 445 دلار در هر تن فوب فروخته است، و پس از آن فروش دیگری با مقدار مشابه به قیمت 477 دلار در هر تن فوب، هر دو برای محموله ماه اکتبر عرضه شده است. به نظر می رسد که معامله گران پس از اعلام مناقصه هند، موقعیت های فروش کوتاه را پوشش می دهند. این تولیدکننده از اوایل آگوست که محموله 20000 تنی را به قیمت 466 دلار در هر تن فوب برای بارگیری سپتامبر فروخت، در بازار نقدی دیده نشده است.

در نیجریه، به دلیل مشکلات گاز، تولید همچنان حدود 50 تا 60 درصد ظرفیت است.

در اتیوپی، شرکت تجارت کشاورزی اتیوپی مجدداً برای واردات 208000 تن اوره دانه‌ای در چهار لات اقدام کرده است.

خاورمیانه

در خلیج فارس، به طور گسترده شنیده می شود که تجارت اوره دانه ای با قیمت 360 دلار در هر تن فوب در اواخر هفته گذشته به پایان رسیده است، پس از آن، پیشنهاد قیمت بالای 400 دلار در هر تن فوب وجود دارد، اما هنوز این پیشنهاد پذیرفته نشده است.

در عمان، گفته می شود که SIUCI 30000 تا 40000 تن اوره گرانول را به قیمت 360 دلار / تن فوب برای محموله اکتبر تا اوایل نوامبر فروخته است. مناقصه ها در خلیج فارس اکنون از زمان اعلام مناقصه هند بالاتر است و شنیده می شود 400-410 دلار در هر تن فوب رد شده است.

در عربستان سعودی، SABIC از خریداران پیشنهاد دریافت می کند، اما هنوز هیچ کدام را نپذیرفته است. سایر تولیدکنندگان از جمله OMIFCO در عمان، Fertiglobe در امارات متحده عربی، Muntajat در قطر و GPIC در بحرین هنوز هیچ تجارت جدیدی را به پایان نرسانده‌اند.

ایران

در ایران، شرکت پتروشیمی کرمانشاه در مناقصه 5 سپتامبر خود، برای ارسال در اکتبر، 30000 تن اوره گرانول را به قیمت 345 دلار/تن فوب برای محموله سپتامبر فروخته است. این فروش 23 دلار در هر تن بیشتر از تجارت قبلی است، زمانی که صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان 30000 تن را به قیمت 322 دلار در هر تن فوب در مناقصه 4 سپتامبر خود برای محموله اکتبر فروخت.

اکنون شنیده می شود که شیراز 20000 تن اوره پریل شده را به قیمت 345 دلار در هر تن فوب و 30000 تن اوره دانه ای را به قیمت 350 دلار در هر تن فوب برای تحویل در ماه سپتامبر فروخته است.

براساس داده های گمرک، صادرات اوره بیش از 56 درصد افزایش یافت و به 491,358 تن در ژوئیه 2023 در مقایسه با 314,204 تن در ژوئیه 2022 رسیده است، زیرا تقاضا از ترکیه افزایش داشته است. برای هفت ماه اول سال، صادرات اوره نزدیک به 2.6 میلیون تن بود که 3.5 درصد از 2.5 میلیون تن در مدت مشابه سال 2022 افزایش داشت. ترکیه همچنان بازار اصلی است و پس از آن ویتنام قرار دارد.

قیمت های نقدی اوره پریل و گرانول قیمت اوره ایران : 322 تا 350 دلار در هر تن

قیمت های نقدی اوره پریل و گرانول
قیمت اوره ایران : 322 تا 350 دلار در هر تن

آسیا

در هند، تولیدکننده و واردکننده کود دولتی Rashtriya Chemicals and Fertilizers مناقصه خرید مقدار نامشخصی اوره پریل شده و گرانول را صادر کرده است که در 15 سپتامبر بسته می شود. اعلام مناقصه چند هفته زودتر از حد انتظار اعلام شد، زیرا دولت می خواهد بازار را در آستانه انتخابات آوریل تا مه 2024 تامین کند. در دسترس بودن کمتر فسفات ها یکی دیگر از دلایل نگرانی دولت بوده است.

در ابتدا انتظار می رفت هند در پایان ماه سپتامبر مناقصه انجام دهد، زیرا شرکت هند پتاس حجم زیادی را در مناقصه ای که کمتر از یک ماه پیش به پایان رسید خرید. این شرکت در مناقصه 9 آگوست خود، 1.76 میلیون تن اوره را به قیمت 396-399 دلار / تن CFR خریداری کرد تا 26 سپتامبر ارسال شود.

انتظار می رود مشارکت در مناقصه بعدی کمتر باشد زیرا چین مجدداً مقررات صادرات را برای ایجاد ذخایر داخلی برای فصل آینده تشدید کرده است و به طور غیر رسمی از شرکت ها خواسته است تا بازار داخلی را به خوبی تامین کنند تا هزینه کشاورزان محلی کاهش یابد. این امر در دسترس بودن چینی ها برای مناقصه بعدی هند را کاهش می دهد زیرا تاجران محلی و صادرکنندگان بزرگ در مورد فروش حجم زیادی از نگرانی ها در مورد رویه های بازرسی های قانونی دقیق تر محتاط خواهند بود.

ذخایر بندر به 123000 تن رسیده است که نسبت به 157000 تن در هفته گذشته کاهش یافته است. براساس گزارش اداره هواشناسی هند، میزان بارندگی در طول فصل باران های موسمی جنوب غربی تاکنون 9 درصد کمتر از میانگین بوده است، در حالی که آگوست خشک ترین ماه از سال 1901 بوده است، با بارش باران 36 درصد کمتر از میانگین.

علیرغم کاهش بارندگی، کاشت محصولات زراعی نسبت به سال قبل اندکی 3.6 درصد افزایش یافته و به 105.4 میلیون هکتار رسیده است، اما کاشت حبوبات، پنبه و دانه های روغنی آسیب دیده است و به بارش های کافی در ماه سپتامبر بستگی دارد.

در پاکستان، با افزایش قیمت‌های داخلی، دسترسی اوره همچنان محدود است. بعید است که مناقصه واردات به دلیل عدم تامین مالی صادر شود.

در مالزی، پتروناس 30،000 تا 40،000 تن اوره دانه‌ای از کارخانه Sipitang خود را امروز به قیمت 405-410 دلار/تن فوب برای ایالات متحده/آمریکای لاتین برای محموله اکتبر فروخت.

آخرین تجارت در اواسط آگوست بود که تولیدکننده مقدار مشابهی را به قیمت 370-380 دلار در هر تن فوب برای تحویل اواسط سپتامبر به هند فروخت. واحد 660000 تنی Bintulu از 12 ژوئیه به دلیل تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده از کار افتاده است.

در اندونزی، آخرین تجارت در هفته قبل برای چندین محموله اوره گرانول به قیمت 367 دلار در هر تن فوب و یک محموله پریل شده به قیمت 363 دلار در هر تن فوب بود.

در تایوان، TFC مناقصه واردات 6000 تن اوره پریل شده را در 12 سپتامبر برای ارسال در اوایل اکتبر خواهد بست. در اواخر آگوست، TFC مقدار مشابهی را به قیمت 360 دلار / تن FOB چین برای ارسال در سپتامبر خریداری کرد.

در چین، نگرانی جدی وجود دارد که تاجران نتوانند تمام 1.1 تا 1.2 میلیون تن اوره توافق شده برای مناقصه هند را در موعد مقرر در 26 سپتامبر بارگیری کنند. حدود نیمی از این مقدار تا 800000 تن هنوز برای هند بارگیری نشده است و بازرگانان پس از انتشار اخباری مبنی بر تشدید مقررات صادرات برای ایجاد ذخایر برای بازار داخلی، با تاخیر مواجه شدند. قیمت اوره داخلی چین به دلیل تشدید مقررات صادرات پایین تر است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.icis.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *