ایالات متحده چگونه به یک غول گاز طبیعی تبدیل شد؟

ایالات متحده چگونه به یک غول گاز طبیعی تبدیل شد؟

سال گذشته، ایالات متحده پس از تبدیل شدن به بزرگترین صادرکننده LNG در جهان، به نقطه عطف مهمی دست یافت و در حالی که اروپا برای جایگزینی گاز روسیه تلاش می کرد، از قطر و استرالیا پیشی گرفت.

کمتر از یک دهه پیش، ظرفیت صادرات گاز طبیعی و گاز طبیعی مایع (LNG) ایالات متحده از موقعیت مبهم نسبی از زمانی که 48 ایالت برای اولین بار صادرات LNG را در سال 2016 آغاز کردند، به سرعت افزایش یافته است. این امر پس از آن امکان‌پذیر شد که واحدهای مایع‌ سازی ال ان جی در گذرگاه Sabine و گذرگاه Calcasieu در لوئیزیانا در سال گذشته آنلاین شدند.

غول گاز طبیعی

سال گذشته، صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) ایالات متحده به طور متوسط ​​10.6 میلیارد فوت مکعب در روز (Bcf/d) بود که در مقایسه با سال 2021، 9 درصد (0.8 Bcf/d) افزایش داشت.

صادرات ال ان جی به اروپا در مقایسه با سال 2021، 141 درصد یا 4.0 میلیارد مکعب در روز افزایش یافته است. اروپا به مقصد اصلی صادرات LNG ایالات متحده تبدیل شده است و 64٪ (6.8 Bcf/d) از کل صادرات در سال 2022 را به خود اختصاص داده است. فقط چهار کشور بریتانیا، فرانسه، اسپانیا و هلند تقریباً سه چهارم صادرات ال ان جی را به خود اختصاص داده اند. اروپا توانست در زمستان امسال به لطف واردات ال ان جی بالا از بحران کمبود گاز جلوگیری کند.

این یک چرخش واقعاً عجیب است، با توجه به اینکه یک دهه و نیم پیش، قبل از انقلاب شیل، انتظار می رفت که ایالات متحده به یک واردکننده کلیدی LNG تبدیل شود که احتمالاً به خاورمیانه، روسیه و شمال آفریقا وابسته است. اما پس از آن، انقلاب شیل رخ داد که منجر به افزایش عظیم در خروجی گاز از طریق استفاده از حفاری افقی و شکستگی هیدرولیکی برای استخراج هیدروکربن‌های به دام افتاده در سنگ‌های شیل شد.

پس از یک دهه رشد چشمگیر و گسترش سریع تسهیلات صادرات LNG، این کشور صادرات LNG را از 48 ایالت پایین در فوریه 2016 آغاز کرد. ایالات متحده اکنون LNG را به 40 کشور در سراسر جهان صادر می کند.

برای تامین امنیت، مشتریان قراردادهای بلندمدتی را با تولیدکنندگان آمریکایی امضا کرده اند. سال گذشته، حجم قراردادهای بلند مدت ال ان جی امضا شده با بازارهای مصرف کننده نهایی به بالاترین حد در 5 سال گذشته رسید و این حرکت همچنان قوی است.

سال گذشته، شرکت Cheniere Energy غول ال‌ان‌جی فاش کرد که فعال‌ترین سال قرارداد از سال 2011 تاکنون بوده است.

شرکت ال‌ان‌جی Sempra Infrastructure مستقر در لوئیزیانا، یکی از شرکت‌های تابعه Sempra Energy، شش قرارداد بلندمدت را در مدت تنها پنج ماه منعقد کرد. این قرارداد از شرکت Sempra Infrastructure’s Cameron LNG در Hackberry می خواهد تا سالانه 2 میلیون تن ال ان جی به شرکت نفت و گاز لهستان عرضه کند. Sempra Infrastructure یک قرارداد 2 میلیون تنی دیگر با لهستان برای تاسیسات آتی پورت آرتور LNG خود در پورت آرتور، تگزاس منعقد کرد.

اکثر قراردادهای جدید مربوط به عرضه ایالات متحده است زیرا اپراتورها پروژه ها را به جلو می برند. همه این قراردادها به قیمت های آمریکای شمالی مرتبط هستند. در همین حال، خریداران چینی همچنان بر بازار تسلط دارند و امسال بیش از 8 میلیون تن قرارداد خرید و فروش ال ان جی جدید امضا کردند.

تهاجم روسیه به اوکراین تأثیر چشمگیری بر قراردادهای بلندمدت LNG داشته است. بسیاری از خریداران سنتی نه گاز نقدی تهیه می کنند و نه قراردادهای اضافی LNG را با فروشندگان روسی تمدید یا امضا می کنند. 

قیمت‌های نقدی نیز بالا بوده و بسیاری از خریداران را به سمت قراردادهای بلندمدت سوق داده است. دانیل تولمن، تحلیلگر اصلی Wood Mackenzie گفت: علاوه بر این، برخی از خریداران به قراردادهای بلندمدت از طرف دولت ها برای محافظت از امنیت ملی انرژی باز می گردند.

گلوگاه خط لوله

متأسفانه، در حالی که ایالات متحده بزرگترین پروژه‌های گاز طبیعی مایع را در جهان دارد، محدودیت‌های اولیه از جمله ظرفیت محدود خط لوله همچنان بزرگترین مانع برای توسعه این بخش است. 

در حوضه آپالاچی، بزرگترین منطقه تولید گاز کشور که بیش از 35 میلیارد مکعب در روز تولید می کند، گروه های زیست محیطی بارها پروژه های خط لوله را متوقف یا کند کرده اند و رشد بیشتر در شمال شرق را محدود کرده اند.

این امر باعث می شود که حوضه پرمین و شیل هاینزویل بیشتر پیش بینی رشد صادرات LNG را به عهده بگیرند. در واقع، توبی رایس، مدیرعامل شرکت EQT اخیرا اذعان کرد که ظرفیت خط لوله آپالاچی “به دیوار برخورد کرده است.”

تحلیلگران شرکت East Daley Capital پیش‌بینی کرده‌اند که صادرات ال ان جی ایالات متحده تا سال 2030 به 26.3 میلیارد مکعب در روز از سطح فعلی نزدیک به 13 میلیارد مکعب در روز افزایش خواهد یافت. برای اینکه این اتفاق بیفتد، تحلیلگران می گویند که بین سال های 2026 و 2030 در Haynesville باید 2-4 Bcf/d دیگر از ظرفیت غذای آماده به صورت آنلاین عرضه شود.

این رشد گاز قابل توجهی را از پرمین و سایر بازی های گاز مرتبط فرض می کند. تحلیلگران می‌گویند هر دیدگاهی که قیمت نفت به اندازه کافی کاهش پیدا کند تا آن فعالیت در پرمین را کاهش دهد و حتی بیشتر تقاضای گاز از حوضه‌های گازدار را خواهید داشت.

شرکت های خط لوله ایالات متحده برای تماشا

به گفته FERC، چهار پروژه ال ان جی ایالات متحده در حال حاضر در حال ساخت است، 12 پروژه دیگر توسط تنظیم کننده های فدرال تایید شده است و چهار پروژه دیگر پیشنهاد شده است که در مجموع 40 میلیارد مکعب در روز صادرات بالقوه LNG را شامل می شود.

حوضه محوری پرمین در حال آماده شدن برای راه اندازی سیلابی از پروژه های گاز برای مقابله با انفجار LNG و nat است.

Energy Transfer LP به دنبال ساخت خط لوله بزرگ بعدی برای انتقال تولید گاز طبیعی از حوضه پرمین است. این شرکت همچنین در حال کار بر روی خط لوله Gulf Run مستقر در لوئیزیانا است که گاز را از شیل Haynesville در تگزاس، آرکانزاس و لوئیزیانا به ساحل خلیج منتقل می کند. انتظار می‌رود که Energy Transfer درآمدهای سه ماهه دوم را در 3 آگوست 2022 گزارش کند. پیش‌بینی اجماع EPS برای سه ماهه، بر اساس 5 تحلیلگر طبق تحقیقات سرمایه‌گذاری Zacks، 0.28 دلار است در مقایسه با 0.20 دلار برای دوره مشابه سال گذشته.

در ماه مه، کنسرسیومی از شرکت‌های نفت و گاز طبیعی به نام‌های WhiteWater Midstream LLC، EnLink Midstream، Devon Energy Corp. و MPLX LP اعلام کردند که به تصمیم نهایی سرمایه‌گذاری (FID) برای پیشبرد ساخت خط لوله اکسپرس Matterhorn رسیده‌اند. پس از تضمین قراردادهای حمل و نقل ثابت کافی با فرستنده.

خط لوله اکسپرس Matterhorn روزانه 2.5 میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی را از طریق تقریباً 490 مایل خط لوله 42 اینچی از Waha، تگزاس، به منطقه Katy در نزدیکی هیوستون، تگزاس منتقل می کند. منابع از چندین اتصال بالادستی در حوضه پرمین تامین خواهد شد.

انتظار می رود Matterhorn در نیمه دوم سال 2024 در خدمت باشد و در انتظار تاییدیه های نظارتی باشد. کریستر راندلوف، مدیرعامل WhiteWater از مشارکت این شرکت با سه شرکت خط لوله در توسعه “حمل و نقل تدریجی گاز به خارج از حوضه پرمین با ادامه رشد تولید در غرب تگزاس” خبر داد.

Rundlof می‌گوید Matterhorn “دسترسی به بازار ممتاز با انعطاف‌پذیری فوق‌العاده را برای حمل‌کنندگان حوضه پرمین فراهم می‌کند و در عین حال نقش مهمی در به حداقل رساندن حجم‌های شعله‌ور می‌کند.” Matterhorn به لیست رو به رشدی از پروژه های خط لوله می پیوندد که برای جذب حجم فزاینده عرضه پرمین برای ارسال به بازارهای پایین دستی طراحی شده اند.

WhiteWater برنامه‌هایی برای افزایش ظرفیت خط لوله Whistler حدود 0.5 Bcf/d به 2.5 Bcf/d با سه ایستگاه کمپرسور جدید فاش کرد.

MPLX چندین پروژه توسعه دیگر در دست ساخت دارد. این شرکت می گوید انتظار دارد ساخت دو کارخانه فرآوری را در سال جاری به پایان برساند و اخیراً به تصمیم نهایی سرمایه گذاری برای توسعه خط لوله Whistler خود رسیده است.

همچنین در ماه مه، شرکت تابعه Kinder Morgan یک فصل باز را برای سنجش علاقه حمل‌کننده به توسعه خط لوله 2.0 Bcf/d Gulf Coast Express راه‌اندازی کرد. در همین حال، KMI قبلاً یک فصل باز الزام آور برای خط لوله بزرگراه پرمین (PHP) را با یک فرستنده پایه برای نیمی از ظرفیت توسعه 650 MMcf/d برنامه ریزی شده تکمیل کرده است.

در تلاش برای افزایش صادرات ال ان جی به اتحادیه اروپا برای جلوگیری از بحران انرژی در بحبوحه جنگ روسیه با اوکراین، وزارت انرژی ایالات متحده صادرات LNG اضافی را از پایانه LNG برنامه ریزی شده Golden Pass در تگزاس و ترمینال Magnolia LNG در لوئیزیانا صادر کرده است.

پروژه صادرات 10 میلیارد دلاری Golden Pass LNG که به طور مشترک متعلق به اکسون موبیل (NYSE: XOM) و قطر پترولیوم است، انتظار می رود در سال 2024 عملیاتی شود، در حالی که Magnolia LNG متعلق به گروه Glenfarne تا سال 2026 آنلاین خواهد شد.

انتظار می رود این دو پایانه بیش از 3 میلیارد فوت مکعب در روز گاز طبیعی تولید کنند، اگرچه ماگنولیا هنوز با مشتریان قرارداد امضا نکرده است. پیش از این، توسعه دهندگان ال ان جی آمریکایی تمایلی به ساخت تاسیسات مایع سازی با تامین مالی خود نداشتند که با قراردادهای بلندمدت با کشورهای اروپایی تضمین نمی شد. با این حال، جنگ اوکراین زیر شکم نرم اروپا را آشکار کرده است و واقعیت خشن مجبور به تجدید نظر در سیستم های انرژی آنها شده است.

آلمان، فنلاند، لتونی و استونی اخیراً تمایل خود را برای پیشبرد پایانه‌های جدید واردات LNG ابراز کرده‌اند. در همین حال، وزارت انرژی آمریکا مجوزهای گسترده ای را برای پایانه Sabine Pass Cheniere Energy در لوئیزیانا و کارخانه Corpus Christi آن در تگزاس تایید کرده است.

این مصوبات به پایانه ها اجازه می دهد معادل 0.72 میلیارد فوت مکعب ال ان جی در روز به هر کشوری که ایالات متحده با آن توافقنامه تجارت آزاد ندارد، از جمله تمام اروپا صادر کند. Cheniere می گوید که تاسیسات در حال حاضر گاز بیشتری نسبت به مجوزهای صادراتی قبلی تولید می کنند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *