برنده اصلی سقف قیمت نفت روسیه پالایشگاه های چین هستند

برنده اصلی سقف قیمت نفت روسیه پالایشگاه های چین هستند

پالایشگاه های چین

رئیس یکی از بزرگترین شرکت های تجارت نفت جهان معتقد است که سقف قیمت گروه 7 برای نفت خام روسیه خوب عمل می کند. توربیورن تورنکویست، مدیرعامل گانور، به تغییرات عظیمی که بازار نفت سال گذشته در پی تهاجم روسیه به اوکراین، متحمل شده است اشاره کرد و گفت “سقف قیمت اعمال شده علیه نفت روسیه کارایی داشته است؛ اگرچه در ابتدا نسبت به این طرح “کمی تردید” وجود داشت. این طرح تاکنون همانطور که انتظار می رفت، خوب عمل کرده است. نفت روسیه همچنان در جریان است اما با پایین ترین قیمت”.

وی بزرگترین برندگان بازار تغییر شکل یافته نفت را پالایشگاه ها، به ویژه پالایشگاه های چین و هند، دانست که از نفت خام روسیه با تخفیف قابل توجهی بهره می برند. او همچنین صاحبان نفتکش های “ناوگان سایه” که متشکل از 300 تا 400 فروند کشتی برای حمل و نقل نفت روسیه است، را نیز از برندگان بازار می داند. در حالی که تجارت نفت خام با موفقیت تغییر مسیر داده است، جای دادن محصولات روسی پس از سقف قیمت فوریه در محصولات پالایشی کمی دشوار است.

مایک ویرس، مدیرعامل شورون، نیز بازار نفت را با بهره سیاسی بیشتر اما بهره اقتصادی کمتر معرفی کرد. او معتقد است بازار تحت تاثیر نگرانی ها از یک “رویداد غیرمنتظره” قرار خواهد گرفت. همچنین با اشاره به اینکه با وجود بسیاری از محدودیت ها ی خرید و فروش در روسیه، گفت که حتی صنعت بیمه نیز کشتی های روسی را تحریم کرده است.

در کانون توجه قرار گرفتن تقاضا

با وجود تحولات اخیر، تورنکویست معتقد است بازارهای نفت و گاز از بدترین سناریوهای به وجود آمده در اوایل سال گذشته و با آغاز جنگ اوکراین اجتناب کرده اند. همه نگران زمستانی بودند که محقق نشد. به اعتقاد وی یک تعادل سازی در بازارها در حال انجام است؛ به طوری که تعادل عرضه و تقاضا را “نسبتا محدود” می‌ بیند.

اکنون همه نگاه ها به بهبود چین پس از لغو محدودیت های سختگیرانه کووید-19 پکن خواهد بود. تورنکویست انتظار دارد رشد تقاضای نفت جهانی در سال جاری میلادی بین 1.5 تا 2 میلیون بشکه در روز باشد که یک چهارم آن از چین تامین خواهد شد و یک “تحول بزرگ” در آیندۀ بازار خواهد بود.

اما چشم انداز عرضه ممکن است در نیمه دوم سال 2023 روند دشواری در پیش داشته باشد. علیرغم تاکید روزافزون بر انتقال انرژی، نیاز به امنیت انرژی شدیدا بر تولید کوتاه مدت تاکید می کند او معتقد است نمی توان این دو مقوله را از هم جدا کرد و نفت بایستی بخشی از راه حل باشد.

ایفای نقش ال ان جی

تورنکویست همچنین انتظار دارد شاهد عادی سازی نسبی در بازار جهانی گاز باشیم. بازار اروپا پس از گذراندن بسیاری از روزهای بسیار داغ گذشته، با آغاز یک زمستان معتدل به “یک خوش شانسی” رسید.

وی افزود رقابت اروپا و آسیا برای واردات ال ان جی احتمالاً در تابستان مجددا باز خواهد گشت. با این حال، او انتظار دارد مقداری گاز روسیه که قبلا از طریق خط لوله به اروپا منتقل می شد، به دلیل عدم وجود عوامل جایگزین بسته شود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *