کاهش ۷ درصدی قیمت جهانی نفت در هفته ای که گذشت

, ,
کاهش ۷ درصدی قیمت جهانی نفت در هفته ای که گذشت

 کاهش ۷ درصدی قیمت جهانی نفت در هفته ای که گذشت

 قیمت نفت در هفته ای که سپری شد تحت تاثیر عوامل مختلف به خصوص گزارش اشتغال آمریکا قرار گرفت و با افت شدیدی روبرو شد.

 قیمت نفت بیش از ۷ درصد کاهش یافت تا هر بشکه نفت برنت دریای شمال به زیر ۸۰ دلار و نفت سبک آمریکا نیز به کمتر از ۷۰ دلار برسد. گزارش مثبت و فراتر از انتظار اشتغال آمریکا در ماه فوریه موجب تقویت چشمگیر ارزش دلار شد و این مسأله فشار زیادی را بر قیمت نفت و سایر کامودیتی ها وارد کرد.

 وزارت کار آمریکا اعلام کرد اقتصاد این کشور طی ماه گذشته ۵۱۷ هزار شغل جدید ایجاد کرده است. این رقم سه برابر بیشتر از پیش بینی ۱۸۸ هزار فرصت شغلی از سوی فعالان بازار و تحلیلگران بوده است. اقتصاد آمریکا در ماه دسامبر نیز ۲۶۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده بود.

 قیمت نفت سبک آمریکا در هفته گذشته بیش از ۷.۵ درصد کاهش یافته است، قیمت نفت آمریکا از ابتدای ماه تاکنون نیز ۷ درصد کاهش یافته تا در سه ماه اخیر بیش از ۹ درست افت را تجربه کرده باشد.

 قیمت نفت برنت هم طی هفته گذشته ۷.۵ درصد افت کرد قیمت این نفت در هفته قبل از آن نیز ۳ درصد کاهش یافته بود. قیمت نفت برنت در ماه فوریه تا کنون ۵.۴ درصد کاهش یافته است پس از آنکه در ژانویه و دسامبر نیز ۶.۵ درصد کاهش یافت.

پس از انتشار گزارش اشتغال آمریکا، ارزش دلار و بهره اوراق قرضه ده ساله خزانه داری ایالات متحده افزایش چشمگیری داشت. این در حالی است که فدرال رزرو آمریکا در نشست اخیر خود نرخ بهره را ۲۵ واحد افزایش داد. فدرال رزرو در نشست های قبلی خود هر بار بهره را ۵۰ واحد افزایش داده بود تا تورم را مهار کند.

فدرال رزرو از مارس ۲۰۲۲ تاکنون سیاست انقباضی پولی را در پیش گرفته و ۴۵۰ واحد بهره را افزایش داده است.

در حالی که تورم آمریکا در ژوئن سال گذشته به ۹.۱ درصد یعنی بالاترین رکورد در چهار دهه اخیر رسید ولی این رقم در ماه دسامبر به کمتر از ۶.۵ درصد رسیده که پایین ترین میزان از اکتبر ۲۰۲۱ میلادی است.

ذخایر نفت خام آمریکا نیز برای ششمین هفته متوالی با افزایش روبرو شده تا فشار بر قیمت جهانی انرژی تشدید شود. ذخایر نفتی آمریکا در هفته منتهی به ۲۷ ژانویه با رشد ۴.۱۴ میلیون بشکه از همراه شده است.

منبع: سبدگردان مانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *