روسیه نفت خود را چقدر ارزان تر از برنت می فروشد؟

روسیه نفت خود را چقدر ارزان تر از برنت می فروشد؟

وزارت دارایی روسیه تأیید کرده است که تخفیف نفت خام اورال این کشور در ماه گذشته کاهش یافته است زیرا صادرکنندگان روسی با وجود تحریم ها همچنان به یافتن خریداران نفت خود ادامه می دهند.

وزارت دارایی روسیه افزود: میانگین قیمت پرداخت شده برای نفت اورال در ماه آوریل 58.60 دلار در هر بشکه بوده است. این در مقایسه با میانگین 84.89 در هر بشکه برای نفت برنت دریای شمال، به معنای تخفیف 26.39 دلار است.

قیمت نفت اورال در ماه مارس به طور متوسط 47.85 دلار و در سه ماهه اول سال جاری 48.92 دلار در هر بشکه بوده است. تخفیف اورال در مقایسه با نفت برنت در اواخر سال گذشته به حدود 40 دلار در هر بشکه رسیده بود که این مساله باعث نگرانی مسکو شده بود.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر، هفته گذشته گفته بود که تخفیف قیمت نفت اورال به حدود 26 تا 27 دلار در هر بشکه در برابر برنت کاهش یافته است. در حالی که این میزان بسیار پایین‌تر از ارقام قبلی است، اما هنوز بسیار بالاتر از تخفیف‌های معمولی اورال است که کمتر از ۵ دلار در هر بشکه قبل از حمله روسیه به اوکراین بود.

قیمت‌های با تخفیف عمیق نفت خام روسیه به دلیل سقف قیمتی 60 دلار در هر بشکه است که در 5 دسامبر اعمال شد. این تخفیف‌ها عمدتا برای خریداران اصلی نفت روسیه یعنی چین و هند اعمال شده است.

دولت روسیه با محدود کردن این تخفیفات به 34 دلار در هر بشکه در ماه آوریل به منظور محاسبه مالیات شرکت های نفتی،به دنبال جلوگیری از تخفیف های شدیدتر است. سقف تخفیف‌های قیمتی مسکو قرار است برای ژوئیه و ماه های بعد به 25 دلار در هر بشکه کاهش یابد، اما با توجه به اینکه تخفیف تعیین‌شده توسط بازار سریع‌تر از حد انتظار کاهش یافته است، ممکن است این طرح بازنگری شود.

صادرات نفت خام همچنان در جریان است

انرژی اینتلیجنس تخمین می زند که صادرات نفت خام روسیه از 4.6 میلیون بشکه در روز در ماه مارس به بیش از 4.8 میلیون بشکه در روز در آوریل افزایش یافته است. این افزایش انتظار می رفت زیرا پالایشگاه های داخلی تعمیرات فصلی برنامه ریزی شده را آغاز کرده اند، در حالی که تغییرات مالیاتی اخیر حاشیه سود فروش سوخت داخلی را از اول آوریل کاهش داده است.

با این وجود، علیرغم کاهش تولید 500 هزار بشکه در روز که روسیه اعلام کرد از ماه مارس شروع می شود و تا پایان سال ادامه خواهد داشت، رشد صادرات از کاهش عرضه به پالایشگاه های داخلی فراتر رفت.

نواک هفته گذشته گفت روسیه به طور کامل کاهش تولید اعلام شده را اجرا کرده است، در حالی که تولید در حال حاضر در سطح هدف قرار دارد این نشان می‌دهد که روسیه در ماه آوریل حدود 9.5 میلیون بشکه در روز نفت خام (بدون احتساب میعانات گازی) تولید می‌کرد، اگرچه انرژی اینتلیجنس تخمین می‌زند که تولید واقعی حداقل 100000 بشکه در روز بیشتر است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *