کاهش تولید اوپک پلاس قیمت نفت خام ترش را در سراسر جهان افزایش می دهد

,
قیمت نفت خام ترش

قیمت نفت خام ترش

کاهش تولید نفت خام اعضای اوپک پلاس، عرضه جهانی نفت خام متوسط، ترش و سنگین را محدود می کند. این کاهش قیمت ها را برای این گریدها در مقایسه با نفت خام شیرین افزایش می دهد و روابط معمول قیمت را معکوس می کند. نفت خام بر اساس چگالی نفت (سبک، متوسط یا سنگین) و محتوای گوگرد (شیرین یا ترش) به دو دسته تقسیم می شود. نفت خام سبک و شیرین معمولاً در مقایسه با هر نفت خام ترش با قیمت بالاتری معامله می‌شوند، زیرا روغن‌های خام شیرین هزینه کمتری برای پالایش و تولید محصولات با ارزش‌تر دارند.

با این حال، نفت خام فاتح دبی متوسط و ترش (یک معیار آسیایی-خاورمیانه)، اخیراً با قیمت برنت سبک و شیرین (یک معیار جهانی) ممتاز معامله شد. برنت مورخ در بین 4 ژانویه 2021 تا 20 ژوئن 2023 با میانگین قیمت 2.56 دلار در هر بشکه معامله شد با پرمیوم 0.48 دلار در هر بشکه در مقایسه با برنت . مطبوعات تجاری از حرکت مشابهی در قیمت یوهان سوردراپ نروژ – یک نفت خام متوسط و ترش – گزارش می دهند، زیرا پالایشگاه ها برای جذب عرضه محدود قیمت ها را افزایش می دهند.

در ژوئن 2023، اعضای اوپک پلاس اعلام کردند که کاهش تولید نفت خام را تا سال 2024 تمدید کرده و عرضه جهانی نفت خام، به ویژه نفت خام ترش را محدود خواهند کرد. علاوه بر کاهش تولید اوپک پلاس، عربستان سعودی اعلام کرد که تولید نفت خام خود را یک میلیون بشکه دیگر در روز برای ماه جولای کاهش خواهد داد.

این کاهش تولید داوطلبانه اضافی چندین بار تمدید شد و عربستان سعودی در 5 سپتامبر اعلام کرد که آنها را تا پایان سال 2023 تمدید خواهد کرد. در چشم انداز کوتاه مدت انرژی در سپتامبر، ما تخمین می زنیم که میانگین تولید نفت خام اوپک 27.0 میلیون بشکه در روز باشد. در ماه آگوست، کمترین میزان از اوت 2021، و تولید نفت خام در عربستان سعودی به طور متوسط 8.7 میلیون بشکه در روز بود که کمترین میزان از می 2021 است.

بیشتر نفت خام عربستان سعودی حاوی بیش از 1 درصد گوگرد است، که در طبقه بندی نفت خام به عنوان ترش قرار می گیرد و کاهش تولید فشار بیشتری بر قیمت نفت خام ترش وارد کرده است تا شیرین. عربستان سعودی همچنین قیمت رسمی فروش (OSP) عرب لایت (نفت خام متوسط و ترش) را به آسیا و اروپا افزایش داد و قیمت نفت خام ترش را بیشتر افزایش داد. در نتیجه، اسپرد قیمت نفت خام شیرین و ترش در اکثر مراکز تجاری مهم از جمله آمریکای شمالی، اروپا و خاورمیانه کاهش یافته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: EIA

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *