قیمت اوره و بازار جهانی آن در نیمه ماه فوریه 2023 + نمودار

قیمت اوره و بازار جهانی آن در نیمه ماه فوریه + جدول و نمودار

قیمت اوره/ بازار جهانی اوره در نیمه ماه فوریه (اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی)

کاهش 100 دلاری قیمت اوره

عدم برگزاری مناقصه اوره درهندوستان و همچنین تولید بیش از حد اوره در ایالات متحده باعث گردید که قیمت اوره در ماه گذشته کاهش یابد. از آغاز سال جاری میلادی تاکنون قیمت اوره در حدود ۱۰۰ دلار در هر تن کاهش یافته است.

  1. مصر: در مصر قیمت اوره برای تحویل به اروپا به ۴۰۰ دلار در هر تن رسیده است.
  2. بالتیک: در حوزه دریای بالتیک، قیمت اوره پریل از ۳۸۵ تا ۳۹۵ دلار در هر تن در ماه ژانویه به ۲۶۰تا ۳۰۰دلار در ماه آوریل خواهد رسید. رقابت در فروش برای فروش به مناطق آمریکای لاتین و آفریقا نیز در کاهش قیمت در این منطقه موثر بوده است.
  3. خاورمیانه: در خاورمیانه قیمت از ۴۱۳ تا ۴۲۴ دلار در ژانویه به ۳۰۰تا ۳۴۰ دلار در ماه آوریل خواهد رسید.فروشندگان در خاورمیانه با رقبای سرسختی در جنوب شرق آسیا و یک بازار ضعیف در برزیل مواجه هستند.
  4. چین: باتوجه به کاهش هزینه های تولید قیمت اوره ،قیمت اوره پریل که در ماه ژانویه بین ۴۲۳ تا ۴۳۸دلار بوده است در ماه آوریل به به ۳۱۰ تا ۳۴۰دلار در چین خواهد رسید.

بازگشایی واحدهای تعطیل شده اوره در اروپا

در اروپا کاهش قیمت گاز باعث شده است که واحد‌های تولید اوره که در اوج قیمت گاز بسته شده بودند مجددا بازگشایی شوند و در سه ماهه اول سال اقدام به تولید کنند و به این ترتیب میزان واردات اوره به اروپا کاهش خواهد یافت. با توجه به کاهش قیمت تولید اوره در اروپا شاهد قیمت های مناسب آن در قیاس با سایر کودهای شیمیایی خواهیم بود.

بنادر ترکیه متاثر از زلزله

وقوع زلزله در ترکیه باعث شد که جریان اوره به سمت بنادر مدیترانه و به خصوص بندر اسکندرون متوقف گردد و در حال حاضر فقط محموله های اضطراری امکان ترخیص از این بندر را دارند. بندر اسکندرون یکی از بنادر اصلی برای واردات کودهای‌شیمیایی به ترکیه بخصوص از سوی ایران است و قرار بوده است در ماه فوریه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن کود شیمیایی وارد این بندر گردد.

هزینه بالای تولید اوره در اوپا

قیمت اوره و بازار جهانی آن در نیمه ماه فوریه

قیمت اوره و بازار جهانی آن در نیمه ماه فوریه

هزینه های تمام شده تولید اوره در اروپا بالاتر از هزینه ها در سایر مناطق جهان است و مهمترین بخش، هزینه های مربوط به خوراک ورودی واحدهای تولیدی است. هزینه های تولید اوره در ایران در حدود ۲۶۳ دلار در هر تن میباشد که بیش از ۲۰۰ دلار آن مربوط به هزینه های خوراک ورودی است.

chart - بازار نفت و گاز پتروشیمی

مقایسه هزینه های حمل در مسیرهای مختلف دریایی در شرق کانال سوئز از سال ۲۰۱۸ تا کنون نشان می دهد که بیشترین افزایش قیمت و هزینه های حمل در سال ۲۰۲۲ و بعد‌ از جنگ روسیه و اوکراین اتفاق افتاده است و پس از آن قیمت ها مجددا کاهش یافتند. بالاترین هزینه حمل در شرق سوئزمسیر چین به جنوب شرق آسیا می باشد.

نوسانات قیمت نفت خام

نوسانات قیمت نفت خام

بررسی نوسانات قیمت نفت خام برنت دریای شمال ازژانویه سال ۲۰۱۸ تاژانویه سال ۲۰۲۳ و مقایسه آن با نوسانات قیمت اوره در این دوره نشان می دهد که در آن مقطع زمانی رشد قیمت اوره همسو با رشد قیمت نفت خام بوده است. در حال حاضر واگرایی نسبتا زیادی بین این دو دیده می شود. قیمت نفت خام هم اکنون بالاتر از ۸۰ دلار در هر تن می باشد و قیمت اوره در خاورمیانه و شمال آفریقا در پایین ترین سطوح و کمتر از ۴۰۰ دلار در هر تن است. در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ در حالی که قیمت نفت خام به ۱۲۰ دلار رسیده بود قیمت اوره تا۹۰۰ دلار رشد کرده بود.

اشتراک ارگوس نیتروژن

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *