نقش کشتی های یونانی در تجارت نفت روسیه

نقش کشتی های یونانی در تجارت نفت روسیه

کشتی‌های یونانی نقش مهمی در تجارت نفت روسیه دارند. تازه ترین گزارش انرژی اینتلیجنس نشان می دهد نفتکش های تحت مالکیت غربی ها به بارگیری نفت خام اورال به طور منظم در بنادر اصلی بالتیک و دریای سیاه روسیه ادامه می دهند. این روند نشان می‌دهد که محموله‌های روسی، همچنان زیر سقف قیمتی 60 دلار در هر بشکه گروه 7 فروخته می‌شوند، علیرغم اینکه ارزش منتشر شده اورال بسیار بالاتر از این سطح افزایش یافته است.

بارگیری نفت‌کش‌های یونانی

داده‌های بنادر که توسط انرژی اینتلیجنس رویت شده نشان می‌دهد که، نفت‌کش‌های یونانی حدود 40 درصد از بارگیری‌های اورال را در خروجی اصلی دریای سیاه روسیه در نووروسیسک در ماه گذشته تشکیل می‌دهند. این رقم شامل نفت قزاقستان نمی‌شود که ویژگی‌های مشابه اورال را دارد، اما به عنوان یک ترکیب جداگانه به نام Kebco به بازار عرضه می‌شود.

اطلاعات نشان می‌دهد که کشتی‌های متعلق به یونان نیز حدود 30 درصد از بارگیری‌ها در پایانه Ust-Luga در سواحل بالتیک را بر عهده داشته اند، اما تنها در حدود 15 درصد از آن‌ها در بندر پریمورسک مجاور، بارگیری کرده اند. آنها همچنین 15 درصد از کل بارگیری ها را در پایانه بسیار کوچکتر مورمانسک در شمال، که نفت خام منطقه قطب شمال تولید شده توسط لوک اویل و گازپروم نفت را حمل می کند، تشکیل می دهند.

طبق داده ها سه شرکت کشتیرانی یونانی در حمل و نقل نفت خام روسیه فعال هستند: TMS Tankers ،Kyklades Maritime و Minerva Marine.

سه شرکت کشتیرانی یونانی در حمل و نقل نفت خام روسیه فعال

سه شرکت کشتیرانی یونانی در حمل و نقل نفت خام روسیه

هر سه شرکت، نفت خام اورال را برای سال‌ها به طور منظم حمل می کرده‌اند، و از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022 به این کار ادامه داده‌اند. از آنجایی که تمام نفت روسیه که آنها حمل می کنند به کشورهای غیر اتحادیه اروپا عمدتاً هند، چین و ترکیه می رود، آنها هیچ تحریم اتحادیه اروپا را نقض نمی کنند. در واقع، یونان یکی از معدود کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود که به شرکت‌های کشتیرانی خود فشار می‌آورد تا به انتقال نفت خام روسیه ادامه دهند.

بیمه نفت کش های یونانی در تجارت نفت روسیه

طبق دانسته های موجود، نفت‌کش‌های متعلق به یونان به‌ طور کامل توسط گروه بین‌المللی P&I کلوب (بیمه‌گران حفاظت دریایی و غرامت مستقر در لندن) بیمه شده‌اند. براساس قوانین سقف قیمت، شرکت‌های G7 تنها در صورتی می‌توانند خدمات حمل و نقل نفت روسیه را ارائه دهند، که مدارک کتبی مبنی بر قیمت‌گذاری محموله‌ها در سقف تعیین شده دریافت کنند.

اما منابع به ضعف اساسی در این طرح اشاره می‌کنند، شرکت‌های کشتیرانی و بیمه غربی نمی‌دانند چه قیمتی برای یک محموله پرداخت شده است و باید به گواهی‌های معامله‌گرانی که تایید می‌کنند معامله با سقف مطابقت دارد، تکیه کنند. سقف قیمت برای محدود کردن درآمد برای مسکو طراحی شده بود، اما جریان نفت روسیه به بازار جهانی را حفظ کرد تا از افزایش قیمت‌ها که به کشورهای وارد کننده نفت آسیب می‌زند، جلوگیری شود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *