جهان برای بلند‌‌‌‌‌مدت نیازمند گاز است

,
جهان برای بلند‌‌‌‌‌مدت نیازمند گاز است
وزیر انرژی امارات‌متحده‌عربی در نشست جهانی انرژی شورای آتلانتیک گفتند:جهان برای بلند‌‌‌‌‌مدت نیازمند گاز است و برای تضمین امنیت عرضه و قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه در مسیر انتقال جهانی انرژی، نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر است.

نوسانات وضعیت گاز تا مدت ها

وزیر انرژی قطر بیان کرد: با زمستان معتدل در اروپا شاهد کاهش قیمت‌ها بودیم، اما با توجه به اینکه تا سال‌۲۰۲۵ گاز تولیدی زیادی وارد بازار نمی‌شود نوسان‌‌‌‌‌ها برای مدتی باقی خواهد ماند. الکعبی گفت: مساله این است که وقتی اروپا بخواهد برای سال‌جاری و آینده ذخیره‌‌‌‌‌سازی‌‌‌‌‌های خود را پر کند چه اتفاقی می‌‌‌‌‌افتد. قطر از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گاز طبیعی مایع‌‌‌‌‌شده (ال‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌جی) در جهان است و امارات‌متحده‌عربی از تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به‌‌‌‌‌شمار می‌آید که تمرکز خود را روی بازار گاز بیشتر کرده‌است، زیرا اروپا به‌‌‌‌‌دنبال جایگزینی واردات انرژی روسیه پس از کاهش عرضه از زمان اعمال تحریم‌های غرب علیه مسکو به‌‌‌‌‌دلیل تنش‌های روسیه – اوکراین است.

وزیر انرژی قطر گفت: معتقدم گاز روسیه سرانجام به اروپا بازمی‌گردد. وزیر انرژی امارات‌متحده‌عربی در یک نشست تخصصی در نشست جهانی انرژی شورای آتلانتیک واقع در ابوظبی تصریح کرد: جهان برای بلند‌‌‌‌‌مدت نیازمند گاز است و درحالی‌که ظرفیت تولید انرژی‌‌‌‌‌های تجدیدپذیر بیشتر می‌شود ما هنوز به سرمایه‌گذاری بیشتری در بخش گاز نیاز داریم. المزروعی گفت: همه دنیا باید به فکر منابع برای سرمایه‌گذاری و ترغیب شرکت‌ها به افزایش تولید گاز با هدف دستیابی به سوخت مقرون‌به‌صرفه باشند. کعبی یادآور شد: فشارهای حامیان انرژی سبز برای جلوگیری از انجام حفاری‌‌‌‌‌های نفت و گاز در آفریقا غیرمنصفانه است، زیرا افزون بر نیاز جهان، توسعه صنایع نفت و گاز برای اقتصاد کشورهای واقع در قاره سیاه مهم است.

المزروعی گفت: راهبرد نامشخص بسیاری از کشورها تعهد به قراردادهای بلندمدت گاز را برای آنها دشوار کرده‌است که این موضوع به‌‌‌‌‌نوبه خود تامین‌مالی برای سرمایه‌گذاری در حوزه توسعه ظرفیت تولید را برای شرکت‌های انرژی دشوار می‌کند. با افزایش رقابت در بازار گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌جی)، آلمان پارسال برای تامین ال‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌جی، قراردادی ۱۵‌ساله از سال‌۲۰۲۶ با قطر امضا کرد. قطر انرژی همچنین قراردادی ۲۷‌ساله برای عرضه ال‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌جی با سینوپک چین امضا کرده‌است. کعبی گفت: مذاکرات با بسیاری از مشارکت‌‌‌‌‌کنندگان و سرمایه‌‌‌‌‌گذاران در سراسر جهان  در حال انجام است. وی افزود: خریداران اروپایی و آسیایی زیادی هستند و این ظرفیت وجود دارد که تا پایان سال‌جاری میلادی، کل طرح‌های توسعه قطر در قالب مشارکت واگذار شود. طرح دو مرحله‌‌‌‌‌ای توسعه میدان شمالی قطر شامل ۶ ردیف پالایشی برای تولید ال‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌جی است که ظرفیت تولید این کشور را از سالانه ۷۷‌میلیون‌تن به ۱۲۶‌میلیون‌تن تا سال‌۲۰۲۷ می‌رساند.

بیشتر بخوانید : به‌زودی بازار منطقه‌ای برق ایجاد می‌شود 

منبع:شانا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت می شود !!