بحران انرژی، اروپا را به بازار برتر ال ان جی در جهان تبدیل می کند

, ,
بحران انرژی، اروپا را به بازار برتر ال ان جی در جهان تبدیل می کند

به گزارش بازار نفت و گاز، اروپا تقریباً یک چهارم کل LNG تجارت شده را در سال گذشته وارد کرد و به بازار برتر ال ان جی تبدیل شد زیرا به دنبال جایگزینی عرضه گاز خط لوله روسیه است. در حالی که اروپا گاز طبیعی کافی برای عبور از این زمستان دارد، باید سال آینده حتی بیشتر LNG وارد کند تا بتواند در زمستان 2023/2024 جان سالم به در ببرد.

تحلیلگران و مدیران صنعت موافق هستند که تقاضای گاز زمستانی 2022/2023 با شروع ملایم سال 2023 و تقاضای کم در آسیا برای LNG، کم و بیش تامین شده است. اما آن‌ها همچنین هشدار می‌دهند که اگر آسیایی‌ها – به‌ویژه چینی‌ها – تقاضای بازگشت داشته باشند و رقابت بین بازارهای اروپایی و آسیایی برای جذب بیشتر LNG را تشدید کنند، زمستان آینده می‌تواند برای اروپا بسیار بدتر باشد.

در سال 2022، واردات LNG اتحادیه اروپا به 101 میلیون تن رسید که بر اساس داده های Refinitiv که توسط فایننشال تایمز استناد می شود، 58 درصد افزایش نسبت به سال 2021 داشت. بر اساس این داده ها، اتحادیه اروپا در مجموع 24 درصد از کل LNG تجارت شده در سال گذشته را وارد کرده است.

بخش اعظم واردات LNG اروپا به دلیل تقاضای ضعیف در آسیا بوده است. جایی که چین در بحبوحه کاهش رشد اقتصادی شاهد کاهش نادر مصرف گاز بود در حالی که بیشتر کشورهای جنوب و جنوب شرقی آسیا به سادگی قادر به پرداخت قیمت های سرسام آور LNG نبودند. اگرچه اروپا ظرفیت واردات LNG خود را افزایش می دهد اما به گفته Timera Energy، تا سال 2025-2026، زمانی که پروژه های بزرگ جدید در قطر و ایالات متحده آنلاین شوند، عرضه محدود خواهد بود.

اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) در نوامبر اعلام کرد انتظار می رود اتحادیه اروپا و بریتانیا ظرفیت واردات LNG خود را تا سال 2024 در مقایسه با سال 2021 به میزان 34 درصد یا 6.8 میلیارد فوت مکعب در روز (Bcf/d) افزایش دهند. EIA گفت: حدود 1.7 میلیارد فوت مکعب در روز از ظرفیت جدید و توسعه یافته گازی سازی مجدد LNG در هلند، لهستان، فنلاند، ایتالیا و آلمان اضافه شده است. 

هفته گذشته، آلمان از اولین تانکر حامل LNG در پایانه واردات LNG تازه افتتاح شده در Wilhelmshaven استقبال کرد که محموله آن از تأسیسات صادراتی Calcasieu Pass در ایالات متحده وارد شد.

اروپا همچنان ممکن است برای تامین نیازهای گاز خود با واردات فزاینده LNG تلاش کند، به خصوص اگر تقاضای چین در مقطعی در سال جاری افزایش یابد. بر اساس گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی، اگر عرضه گاز روسیه به صفر برسد و تقاضای LNG چین به سطح سال 2021 بازگردداتحادیه اروپا می تواند در سال 2023 شکاف عرضه و تقاضای گاز 27 میلیارد متر مکعبی داشته باشد.

ترافیگورا، تاجر کالا در دسامبر گفت، با کاهش تحویل گاز از طریق خط لوله روسیه، اروپا در سال 2023 به “حجم عظیم” LNG نیاز خواهد داشت. به گفته ترافیگورا، قیمت گاز طبیعی در اروپا باید بالا بماند تا این قاره بتواند به جذب بیشتر محموله های LNG در رقابت با دیگر مراکز اصلی تقاضا ادامه دهد. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *