بزرگترین بانک کانادا به برترین سرمایه گذار سوخت های فسیلی در جهان تبدیل شد

برترین سرمایه گذار سوخت های فسیلی در جهان

برترین سرمایه گذار سوخت های فسیلی در جهان

جی پی مورگان دیگر بزرگترین تامین کننده مالی سوخت های فسیلی در جهان نیست. گزارش گروه‌های زیست‌ محیطی نشان می دهد سال گذشته بانک سلطنتی کانادا به عنوان بزرگترین بانک تامین کننده مالی پروژه های نفت و گاز تبدیل شده است. منابع مالی سوخت های فسیلی از 60 بانک بزرگ جهان در سال 2022 به بیش از 673 میلیارد دلار رسید.

بر اساس گزارش سالانه گروه های محیط زیستی، این بانک ها در هفت سال پس از تصویب توافقنامه پاریس، 5.5 تریلیون دلار در پروژه های سوخت های فسیلی سرمایه گذاری کرده اند.

برای مقایسه، نسخه قبلی گزارش مربوط به سال گذشته نشان داد که 60 بانک بزرگ جهان در سال 2021 بالغ بر 742 میلیارد دلار برای سوخت های فسیلی سرمایه گذاری کرده اند.
برای اولین بار از سال 2019، بانک آمریکایی JP Morgan Chase از رتبه اول بزرگترین حامی سوخت های فسیلی سقوط کرده است.

این گزارش نشان داد که بانک سلطنتی کانادا (RBC) پروژه های سوخت فسیلی را با 42.1 میلیارد دلار در سال 2022 تأمین مالی کرد که شامل 4.8 میلیارد دلار برای ماسه های نفتی و 7.4 میلیارد دلار برای فرکینگ بود.

به طور کلی، بانک های ایالات متحده بر تامین مالی سوخت های فسیلی تسلط داشتند و 28 درصد از کل تامین مالی سوخت های فسیلی را در سال 2022 به خود اختصاص دادند. جی پی مورگان چیس بزرگترین تامین کننده منابع مالی سوخت های فسیلی در جهان از زمان توافق پاریس باقی مانده است، در حالی که سیتی، ولس فارگو و بانک آمریکا هنوز در میان 5 تامین کننده اصلی منابع تامین مالی از سال 2016 تاکنون هستند.

تحت فشار گروه های حامی محیط زیست، برخی بانک ها در ماه های اخیر قوانین سخت گیرانه تری را برای تامین مالی سوخت های فسیلی اعلام کرده اند. برای مثال، ING تامین مالی صنعت نفت و گاز را بیشتر محدود می‌کند، حجم مبادلات نفت و گازی را که تامین مالی می‌کند کاهش می‌دهد و دیگر زیرساخت‌های میان‌دستی را برای میادین جدید نفت و گاز تامین نمی‌کند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *