معاملات آتی نفت

معاملات آتی نفت

آنچه برای شروع معاملات آتی نفت باید بدانید

معاملات آتی نفت از جمله پیشنهادهای جذاب برای بسیاری از افراد به شمار می روند.

بازار به سرعت در حال تحول و پویایی است و در هر دو جهت خرید و فروش فرصت های زیادی را برای کسب سود پیش رو می گذارد.

البته، امکان ضرر همیشه وجود دارد ولی در بیشتر مواقع، بازار آتی نفت به اندازه ای قدرتمند و نقدینگی دارد که امکان جبران ضرر وجود دارد و می توان سفارشات خوبی را هم در خرید و هم در فروش به دست آورد.

با این حال، برای کسانی که تنها تجربه آنها تجارت در سهام است، مشارکت در معاملات آتی نفت می تواند یک تجربه دلهره آور باشد. کسانی که به دنبال انجام این کار هستند همیشه سؤالاتی دارند، و اگر می خواهید درگیر شوید، باید مواردی را بدانید.

نحوه ی کار در معاملات آتی چیست؟

قرارداد آتی در واقع توافقی است برای خرید و یا فروش چیزی به قیمت معین و در یک روزمعینی که در آینده تعیین شده است. بنابراین، هنگامی که معاملات آتی نفت را انجام می دهید، با خرید یا فروش تعدادی بشکه نفت موافقت می کنید.

این عدد بسته به نوع قراردادی که معامله می کنید متفاوت است. به عنوان مثال قرارداد استاندارد آتی نفت( WTI) که با نماد CL نشان می دهند بیانگر1000 بشکه است، و قرارداد E-Mini، QM، نشان دهنده 500 بشکه می باشد.

بدیهی است که اکثر معامله گران نمی توانند این تعداد بشکه نفت را تحویل بگیرند و یا تحویل بدهند، بنابراین اکثر قراردادهای معامله شده غیرقابل تحویل هستند.

در واقع در زمانی که از قبل تعیین شده است شخص معامله گر این حساب را با اعتبار خود و یا در صورت بدهکار شدن، تسویه مالی خود را انجام می دهد.

قابل ذکر است که قرار است قراردادهای آتی هر ماه در روز تعیین شده توسط بورس تسویه شوند. به عنوان مثال برای قرار داد های CL، معمولاً 21 تا 24 ماه قبل از زمان تعیین شده توسط بورس باید تسویه صورت بگیرد. بنابراین، برای مثال، آخرین معاملات در قرارداد CL آوریل 2023، برای 21 مارس 2023 تعیین شده است.

معاملات نفت

معاملات نفت

آیا هر کسی می تواند معاملات آتی نفت را انجام دهد؟

پاسخ منفی است. شما باید حسابی باز کنید که به شما اجازه این کار را بدهد و در ایالات متحده محدودیت هایی وجود دارد که چه کسی می تواند حساب معاملات آتی باز کند. شما باید به عنوان یک سرمایه گذار معتبر باشید یعنی باید تجربه معاملات را داشته باشید و یا نشان دهید دارایی خالص شما بالاتر از میزان مشخص شده در معامله است.

برای معامله قراردادهای آتی نفت به چه میزان پول نیاز دارید؟

در بیشتر موارد، حداقل مبلغ قانونی و از پیش تعیین شده ای وجود ندارد که باید برای تامین مالی یک حساب معاملاتی آتی استفاده شود، اگرچه بسیاری از کارگزاران و پلتفرم های معاملاتی حداقل های خود را دارند.

شما باید در مورد کارگزاران مختلف تحقیق کنید تا یکی را پیدا کنید که حداقل با سرمایه شما مطابقت دارد. با این حال، حداقل باید به اندازه کافی برای پوشش آنچه به عنوان “مارجین” شناخته می شود، برای شروع معامله داشته باشید.

مارجین ها چیست؟

مارجین نوعی سپرده مورد نیاز صرافی ها برای انجام معاملات آتی است. دو نوع مارجین وجود دارد، مارجین باز شدن و مارجین نگهداری.

 مارجین باز مبلغی است که هنگام باز کردن حساب این مبلغ از حساب شما کسر می شود، دومی حداقل موجودی “سپرده” است که باید حفظ شود.

مارجین به صرافی اطمینان می دهد که شما پول کافی برای پرداخت ضرر خواهید داشت، بنابراین اگر شما پول کافی نداشته باشید شما یک بودجه احتمالی طلب دارید که در صورت رعایت نکردن آن صرافی حساب شما را مسدود می کند و شما را بدهکار می کند تا زیان شما را پوشش دهد.

چه نوع موقعیت هایی می توانید در آینده بگیرید؟

در معاملات آتی نفت، مانند تمام معاملات، به صورت قرار دادهای، بلند و کوتاه هستند. موقعیت خرید بلند مدت زمانی است که شما قرارداد را می خرید و در صورت افزایش قیمت معامله شده سود می برید. معاملات کوتاه مدت به این صورت است که شما چیزی را می فروشید و اگر قیمت پایین آمد پول خود را خارج می کنید. درک این نکته مهم است که بر خلاف معاملات سهام، لازم نیست نفت را «قرض» کنید تا آن رادر زمان کوتاه بفروشید.

هنگام معامله آتی نفت چه چیزی را باید در نظر بگیرم؟

از بسیاری جهات، این سخت ترین سوالی است که مبتدیان می پرسند، زیرا هیچ پاسخ درست و مشخصی وجود ندارد. قیمت نفت بر اساس عرضه و تقاضا می باشد و عوامل متعددی بر هر طرف معادله تأثیر می گذارد. با این حال، حداقل قبل از شروع تجارت نفت، باید از وضعیت و چشم انداز اقتصاد جهانی و هر گونه شرایط ژئوپلیتیکی که ممکن است بر عرضه تأثیر بگذارد، از جمله دیدگاه اوپک، آگاه باشید. سپس با تحلیل تکنیکال، می توانید نمودارها را مطالعه کنید. در کوتاه مدت قراردادهای آتی نفت به عوامل فنی کاملاً حساس هستند، بنابراین حداقل درک اولیه از حمایت، مقاومت و سایر تحلیل های فنی رایج مورد نیاز است.

توصیه هایی به معامله گران جدید آتی نفت

  • ابتدا از کوچک شروع کنید. قطعاً توصیه می کنیم که با قرارداد Micro E-Mini شروع کنید که فقط 100 بشکه یعنی یک دهم قرارداد اصلی را نشان می دهد. این بدان معناست که مارجین مورد نیاز کمتر است و حرکت در قیمت نفت باعث سود کمتر، اما زیان کمتری نیز می شود. برای دستیابی به یک احساس نسبی نسبت به بازار آتی زمان می برد، بنابراین خیلی سریع ریسک نکنید.
  • دوم، درک کنید که نوسانات معاملات آتی نفت، ضرر را حتی در بهترین موقعیت‌ها و منطقی‌ترین موقعیت‌ها، امکان‌پذیر می‌کند، و اهرمی که در معاملات چند بشکه‌ای تنها با پرداخت مارجین مورد نیاز است، به این معنی است که زیان می‌تواند به سرعت افزایش یابد. این بدان معنی است که شما باید در مورد کاهش موقعیت های موجود که از دست می دهید نظم و انضباط داشته باشید. شما همیشه می توانید دوباره فکر کنید و یک موقعیت را پیدا کنید، اما از ضرر بیش از حد در یک موقعیت باز اجتناب کنید.

معاملات آتی نفت می‌تواند هم هیجان‌انگیز و هم سودآور باشد، اما برای افرادی که ریسک پذیر نیستند مناسب نیست. شما باید تحقیقات گسترده ای انجام دهید تا آن را به خوبی انجام دهید، و باید به طور مداوم موقعیت های بازار را زیر نظر داشته باشید.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *