ترکیه مشتری اصلی ال ان جی روسیه در سال 2023

,
ترکیه مشتری اصلی ال ان جی روسیه

منابع بازار بر این باورند که ترکیه مقصد اصلی محموله های ال ان جی روسیه از تاسیسات پورتووایا گازپروم در سواحل دریای بالتیک در سه ماهه اول سال 2023 بوده است که نشان دهنده مشکلات در بازاریابی LNG غول دولتی روسیه به اروپا است. اروپا امیدوار کننده ترین بازار برای این حجم LNG قبل از حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته بود.

بر اساس داده های شرکت Kpler، چهار محموله از پنج محموله پورتووایا که در سه ماهه اول حمل شده اند، به ترکیه ختم شده و محموله باقی مانده به یونان ارسال شده است. یک محموله 165000 متر مکعبی هفته گذشته در تانکر Velikiy Novgorod بارگیری شد که ظاهراً به سمت کانال سوئز می رفت، به این معنی که ممکن است به ترکیه نیز ختم شود.

ترکیه مشتری اصلی ال ان جی روسیه

تاسیسات 1.5 میلیون تنی پورتووایا از زمان راه اندازی در سپتامبر 2022 میلادی 10 محموله را ارسال کرده است که شش محموله به ترکیه، سه مورد به یونان و یک محموله به منطقه کالینینگراد روسیه تحویل داده شده است. این کارخانه همچنین حجم کمی از LNG را در کشتی ذخیره سازی دیمیتری مندلیف که در دریای بالتیک کار می کرد بارگیری کرد.

به گفته Kpler، محموله ها به صورت لحظه ای به خریداران یونانی و ترک فروخته شد. شرکت دولتی بوتاش ترکیه تنها خریدار LNG این کشور است و قراردادهای بلندمدت تامین گاز خط لوله با گازپروم دارد.

ترکیه در سال گذشته 18 درصد کمتر گاز لوله‌کشی روسیه را با 21.6 میلیارد متر مکعب وارد کرد که عمدتاً به این دلیل است که قیمت‌ها تحت برخی از قراردادهای گازپروم به دنبال قیمت‌های نقطه‌ای اروپا به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

صادرات LNG

صادرات LNG

قیمت های بالاتر آنکارا را بر آن داشت تا به دنبال تخفیف و پرداخت های معوق باشد. بر اساس آخرین داده های تنظیم کننده EPDK ترکیه، در ژانویه، کل واردات گاز و LNG ترکیه از روسیه با 18 درصد کاهش در سال به 2.1 میلیارد متر مکعب رسید.

بیشتر محموله های LNG از پورتووایا قبل از پهلو گرفتن در پایانه های ترکیه و یونان، چند هفته را در دریای مدیترانه منتظر ماندند، که هم نشان دهنده مشکلات گازپروم برای فروش گاز در بیشتر بازارهای اروپایی و هم تاکتیک خریداران برای تضمین پایین ترین قیمت ممکن است.

یکی از منابع می گوید، خریداران در شمال غربی اروپا به نظر تمایلی به خرید LNG از گازپروم ندارند. خریداران اروپایی همچنان در حال تامین LNG از شرکت خصوصی نواتک روسیه هستند زیرا اتحادیه اروپا از تحریم مستقیم گاز لوله‌کشی روسیه و صادرات LNG اجتناب کرده است.

بروکسل کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تشویق کرده است تا واردات LNG روسیه را به درجات مختلف محدود کنند. خریداران قراردادهای کلیدی حجم نواتک در اسپانیا و فرانسه گفته اند که به واردات LNG روسیه ادامه می دهند مگر اینکه ممنوعیت مستقیمی وجود داشته باشد، در حالی که سایر کشورها مانند لهستان و آلمان خرید حجم روسیه را متوقف کرده یا قصد توقف دارند.

علیرغم توقف واردات لوله از روسیه در سال گذشته، کشورهای بالتیک و فنلاند نیز به خرید LNG روسیه ادامه دادند. برخی از حجم‌ها از تاسیسات کرایوگاز ویسوتسک نواتک در بالتیک می‌آیند و به سمت پایانه LNG کلایپدا لیتوانی می‌روند، حتی اگر حجم‌های گازی‌شده مجدداً به مقصد بازارهای همسایه باشد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *