چین پروژه خط لوله گازی ترکمنستان را به روسیه ترجیح می دهد

پروژه خط لوله گازی ترکمنستان

چین در حال تسریع ساخت خط لوله آسیای مرکزی برای تامین گاز از ترکمنستان است که مدت هاست به تاخیر افتاده است، این در حالی است که روسیه نیز در حال پیشبرد خط لوله جدید خود به سوی سیبری است. تحولات جدید نشان می دهد پکن در حال تعدیل نیازهای امنیت انرژی خود با اولویت های دیپلماتیک است.

مقام های نفتی چین گفتند: پکن مایل است روابط آسیای مرکزی خود را تحت ابتکار “کمربند و جاده” تقویت کند، اما نزدیک به یک دهه پس از شروع ساخت، این پروژه به دلیل مذاکرات پیچیده قیمت و موانع فنی ساخت خط لوله در سه کشور دیگر آسیای مرکزی، با مشکل مواجه شده است. اما به گفته مقامات نفتی چین، تلاش اخیر مسکو برای اتصال دومین خط لوله سیبری خود با چین، Power of Siberia 2، برای جبران کاهش فروش در اروپا به دلیل بحران اوکراین، اهرمی را برای پکن برای پیشبرد پروژه آسیای مرکزی فراهم می کند.

یک مقام نفتی دولتی آشنا با استراتژی جهانی شرکت ملی نفت چین به رویترز گفت: “خطوط لوله آسیای مرکزی به عنوان یک سرمایه گذاری در انرژی و فضای ژئوپلیتیک چین در نظر گرفته می شود. این یک کانال عرضه با ارزش استراتژیک است که جایگزین نگرانی های تجاری می شود.

پروژه خط لوله گازی ترکمنستان

مقامات صنعت انرژی گفتند که چین ممکن است در نهایت هر دو قرارداد را برای تامین نیازهای بلند مدت گاز خود منعقد کند، اما به ترکمنستان اولویت داده است، زیرا پکن از مدت ها قبل آسیای مرکزی را به عنوان مرزی برای گسترش تجارت، تامین انرژی و حفظ ثبات در مناطق غربی خود در نظر گرفته است. قراردادهای چند ساله به ارزش ده ها میلیارد دلار برای انتقال گاز از طریق هر دو خط لوله، 20 درصد از تقاضای فعلی چین را برآورده می کند.

خطوط لوله برای هدف پکن برای استفاده از گاز به عنوان سوخت رابط به سمت کربن زدایی و همچنین کمک به محافظت از آن در برابر بازار ناپایدار گاز طبیعی مایع که با تانکر حمل می‌شود، کلیدی هستند. برآورد شده است که خط لوله ترکمنستان، در سال 2014 با هزینه 6.7 میلیارد دلاری، 30 میلیارد متر مکعب گاز در سال را ترانزیت خواهد کرد.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین هفته گذشته در سخنرانی خود در اولین نشست حضوری رهبران آسیای مرکزی در شهر باستانی جاده ابریشم شیان، از کشورهای مختلف خواست که احداث این خط لوله را تسریع کنند، آن هم تقریباً یک دهه پس از آغاز عملیات لوله گذاری در تاجیکستان.

در سال 2022، چین 35 میلیارد مترمکعب گاز به ارزش 10.3 میلیارد دلار از طریق سه خط لوله از ترکمنستان وارد کرد، در حالی که این رقم از طریق یک خط لوله از روسیه حدود 4 میلیارد دلار بود.

مشاوران SIA Energy و Rystad Energy پیش‌بینی کردند که گاز جدید ترکمنستان می‌تواند در حدود سال 2028 شروع به جریان کند، در حالی که خط جدید روسیه با 50 میلیارد متر مکعب در سال طراحی شده است که گاز سیبری غربی را تامین می‌کند، می‌تواند در اوایل دهه 2030 شروع به کار کند.

ضررهای واردات

داده‌های گمرک چین نشان می‌دهد که این کشور برای گاز ترکمنستان که از سال 2009 از طریق سه خط لوله موجود تحویل می‌شود، 30 درصد بیشتر از روسیه که در اواخر سال 2019 شروع به پمپاژ از سیبری شرقی کرد، پرداخت می‌کند.

دومین منبع صنعتی آگاه به رویترز گفت که CNPC با سال ها ضرر واردات مواجه است زیرا نمی تواند هزینه ها را به بازار داخلی تنظیم شده منتقل کند، CNPC نتوانسته است در مورد قیمت پایین تر سوخت ترکمنستان در دور بررسی قیمت ها مذاکره کند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *