افزایش سهم آمریکا در بازار گازوئیل اروپا

افزایش سهم آمریکا در بازار گازوئیل اروپا

آمارهای جدید نشان می دهد ایالات متحده بیش از 10 درصد از واردات گازوئیل اروپا را از آغاز ماه می تأمین کرده است، در حالی که این رقم در سال گذشته حدود 5 درصد و در ماه های آغازین امسال 7 تا 8 درصد بوده است.

این محموله ها احتمالاً توسط فروشندگان روسی که حدود نیمی از سهم بازار قبلی ایالات متحده در برزیل را به خود اختصاص داده اند، آزاد شده است.
داده‌های Vortexa نشان می‌دهد حدود 510,000 تن گازوئیل و بنزین ایالات متحده در ماه مه در اتحادیه اروپا تخلیه شده است که بیش از سه برابر میزان در آوریل است.
این مساله موجب شد تا آمریکا 11 درصد از سهم بازار واردات اتحادیه اروپا را به خود اختصاص دهد و تنها پس از عربستان و هند که تقریباً نیمی از واردات اتحادیه را تامین می کردند، قرار بگیرد.

حدود 310000 تن گازوئیل ایالات متحده در ماه مه وارد بریتانیا شد که تقریباً 50 درصد بیشتر از آوریل است و بیش از یک سوم واردات این محصولات را به بریتانیا شامل می شود. این بدان معناست که مشتریان اروپایی، عمدتا در شمال غربی اروپا، سهم به مراتب بیشتری از صادرات ایالات متحده را وارد می کنند. حدود 1.41 میلیون تن یا یک سوم از محموله های گازوئیل ایالات متحده از طریق دریا در ماه مه به سمت اروپا حرکت کرده است که از کمتر از 600000 تن یا 15 درصد در آوریل افزایش یافته است.

در حالی که محصولات روسیه با تخفیف به آمریکای جنوبی ارسال می شود، پیشنهادات محموله های بیشتر ایالات متحده به اروپا پیش بینی می شد. روسیه و ایالات متحده هر کدام حدود 1.4 میلیون تن گازوئیل در سال جاری به برزیل عرضه کرده اند که 31 تا 32 درصد از سهم بازار است. ایالات متحده 60 درصد و روسیه کمتر از یک درصد در سال گذشته عرضه کردند.

صادرات گازوئیل ایالات متحده به برزیل در سال جاری حدود 320000 تن در ماه بوده است که تقریباً نصف میانگین سال 2022 است.
صادرات گازوئیل ایالات متحده در اوایل سال 2023 کاهش یافت که احتمالاً نشانگر اختلال در فعالیت های پالایشگاهی به دلیل هوای سرد و یک دوره تعمیر و نگهداری سنگین است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *