هند پول نفت امارات را با روپیه پرداخت کرد

,
هند پول نفت امارات را با روپیه پرداخت کرد

یکی از پالایشگاه های تحت کنترل دولت هند برای اولین بار از روپیه برای پرداخت محموله نفت خام شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) استفاده کرده است، آن هم در شرایطی که چندین کشور به دنبال جایگزین هایی برای دلار آمریکا در تجارت بین المللی هستند. این توافق تقریباً یک ماه پس از آن صورت می‌گیرد که دولت‌های هند و امارات متحده عربی برای بررسی راه‌هایی با هدف افزایش استفاده از ارزهای خود در تجارت دوجانبه به توافق دست یافتند.

سفارت هند در ابوظبی اعلام کرد که شرکت ایندین اویل موافقت کرده است که برای محموله یک میلیون بشکه ای نفت خام به Adnoc به روپیه پرداخت کند. این اعلامیه در آستانه روز استقلال هند در 15 اوت و چند ماه قبل از برگزاری انتخابات در برخی از ایالت های کلیدی آن اعلام شد.

عدم تعادل تجاری

یکی از افراد نزدیک به موضوع گفت که این معامله “پیشرفت طبیعی روابط” بین دو کشور است و احتمالاً معاملات بیشتری به همین صورت انجام خواهد شد. با این حال، احتمالاً چندین ماه طول می کشد تا مقامات پولی هر دو کشور اقدامات لازم را برای تسهیل تجارت به روپیه و درهم انجام دهند و مشخص نیست که چنین معاملاتی تا چه حد تکرار می شوند.

ادنوک از اظهار نظر خودداری کرد، اما یک مقام صنعتی گفت که امارات نمی‌خواهد تمام صادرات نفت خود به هند را با روپیه انجام دهد، زیرا نمی‌خواهد مازاد ارزی داشته باشد که نتواند در جایی جز هند از آن استفاده کند. در سال مالی 2022/23 منتهی به 31 مارس، واردات هند از امارات به 53.2 میلیارد دلار رسید که بسیار بیشتر از صادرات 31.6 میلیارد دلاری آن به این کشور بود که منجر به کسری تجاری 21.6 میلیارد دلاری شد.

یک مقام پالایشگاه دولتی هند گفت که نفت خام به تنهایی حدود 16.4 میلیارد دلار از واردات هند از امارات را در آن سال به خود اختصاص داده است، اما ابوظبی ترجیح می دهد نفت را از پرداخت به روپیه حذف کند.

روسیه نیز از پذیرش پرداخت برای نفت خام خود به روپیه امتناع کرده است، زیرا در حال حاضر قادر به استفاده از تمام روپیه هایی نیست که در نتیجه صادرات سرسام آور به هند جمع آوری کرده است مشکلی که امارات نیز ممکن است با آن مواجه شود. بنابراین، امارات متحده عربی ممکن است تنها اجازه پرداخت بخش کوچکی از صادرات نفت خود را به روپیه بدهد.

تخمین زده می شود که هند اخیراً از چین پیشی گرفته و به پرجمعیت ترین کشور جهان تبدیل شده است و همچنین سومین وارد کننده و مصرف کننده نفت در جهان است. اما تمایل این کشور برای استفاده بیشتر از روپیه در معاملات بین المللی پیشرفت چندانی نداشته است، زیرا بانک های مرکزی از آن به عنوان ارز ذخیره مانند دلار آمریکا، یورو یا پوند انگلیس استفاده نمی کنند.

از سوی دیگر، چین بزرگترین صادرکننده کالا در جهان است و توانسته است از این وضعیت برای تسویه تقریباً نیمی از معاملات تجاری خود به یوان استفاده کند. صادرات هند بسیار کمتر است.

بر اساس داده های هند، این کشور در سه ماهه آوریل تا ژوئن سال جاری 12.4 میلیارد دلار نفت خام روسیه وارد کرده است. این در مقایسه با ارزش تنها 3.5 میلیارد دلار برای کل صادرات هند به روسیه در کل سال مالی 2022/23 منتهی به 31 مارس است. روسیه مدت‌هاست که به حذف دلار و یورو در تجارت بین‌المللی خود بوده است تا تأثیر آن را کاهش دهد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *