بررسی بازار اوره و سولفات آمونیوم در هفته دوم آوریل

بازار اوره و سولفات آمونیوم

بازار اوره و سولفات آمونیوم; بررسی منطقه ای

بالیتیک

تولید کنندگان اوره در حوزه دریای بالتیک با توجه به تقاضای زیاد از سوی آمریکا قیمت های اوره پریل و گرانول خود را بالاتر بردند. قیمت اوره پریل در حوزه دریای بالتیک به ۲۵۵ تا ۲۷۰ دلار در هر تن رسید و قیمت اوره گرانول نیز بالاتر است.

دریای سیاه

در حوزه دریای سیاه با توجه به اینکه یکی از کارخانه های تولید اوره از مدار تولید خارج شده است میزان عرضه کاهش یافته است ضمن اینکه تعهدات قبلی برای تحویل به مشتریان اروپایی کماکان باقی است لذا قیمت ها باثبات است. 

فرانسه

در فرانسه تقاضا برای اوره گرانول کاهش یافته و قیمت تحویل فوری این محصول با ۵ تا ۱۰ دلار کاهش به ۳۶۵ تا ۳۷۵ یورو در هر تن برای تحویل فوری و ۳۶۰ یورو در هر تن برای تحویل در ماه می رسید. تولیدکنندگان و تامین کنندگان اوره گرانول را بین ۳۳۵ تا ۳۴۰ یورو در هر تن به فروش می رسانند.

ایتالیا

در ایتالیا تقاضا برای انجام واردات کاهش یافت و قیمت های محلی ۴۲۰ یورو در هر تن بود.

خاورمیانه و ایران

میزان معاملات انجام شده اوره در خاورمیانه در هفته دوم آوریل ضعیف بود ولی یک محموله ۲۵ هزار تنی اوره گرانول به قیمت ۲۹۷ دلار در هر تن در روز ۷ آوریل معامله گردید در حالیکه قیمت ها در روز ۱۳ آوریل برای فروش در پایان ماه آوریل و در آغاز ماه می در حدود ۳۰۵ تا ۳۱۰ دلار اعلام شده بود.

در ایران نقدینگی برای خرید زیاد بود و باعث گردید که خریداران و فروشندگان بر روی قیمت ۲۵۰ دلار برای هر تن اوره براساس فوب بنادر جنوبی ایران به توافق برسند تا بدین ترتیب انبارهای پر شده فروشندگان به‌ تدریج تخلیه گردد.

چین

بر طبق پیش بینی آرگوس و بر اساس اعلام منابع مطلع در بازار،احتمال کاهش کنترل بر روی صادرات چین از اول ماه می زیاد است. در حال حاضر تشریفات گمرکی برای صادر نمودن محصولات در حدود ۶۰ تا ۷۰ روز است و پیش بینی می شود که این مدت به هفت روز کاهش یابد.

البته هیچ گونه اعلام رسمی در این خصوص صورت نگرفته است و بعضی از کارشناسان معتقدند که چنین اتفاقی نامحتمل است. قیمت تولید هر تن اوره محلی در چین بین ۳۷۵ تا ۳۸۰ دلار در هر تن است و بالاترین قیمت اوره صادراتی در همان حدود ۳۵۰ دلار در هر تن بوده است.

اندونزی

شرکت Pupuk اندونزی ۱۷۰ هزار تن اوره گرانول در هفته دوم آوریل برای حمل در پایان ماه آوریل و آغاز ماه می به قیمت ۳۱۸ دلار در هر تن را به طیف گسترده ای از معامله گران به فروش رساند.

برونئی

شرکت BFI در برونئی دو محموله اوره باقیمت ۳۲۰دلار در هر تن را به فروش رساند که قرار است در پایان آوریل و آغاز ماه می از بندر Muara حمل شود.

مالزی

شرکت پتروناس در مالزی در روز ۱۲ آوریل، مجتمع Cipitang خود را به دنبال بروز مشکل در تامین گاز واحد متانول تعطیل نمود.

ویتنام

یک وارد کننده ویتنامی در هفته دوم آوریل پیشنهادی به قیمت ۳۴۰ دلار در هرتن برای وارد نمودن اوره از اندونزی دریافت نمود.که هنوز اقدامی برای واردات صورت نگرفته است.

تایلند

در تایلند به دلیل روزهای برگزاری فستیوال Songkran هیچگونه عرضه ای برای اوره گرانول صورت نگرفت و معامله گران در بازار نبودند.

کاهش قیمت سولفات آمونیوم

قیمت های سولفات‌ آمونیوم در شمال غرب اروپا با توجه به تقاضای صنایع NPK و ASN برای مواد خام به ۱۶۶ تا ۱۸۵ دلار در هر تن رسید. پیش از آن نیز به دلیل کاهش معاملات، قیمت ها ۲۵۴ تا ۲۹۳ دلار در هر تن بود.

در چین قیمت سولفات آمونیوم براساس ترم فوب برروی ۱۲۸ تا ۱۳۵ دلار در هر تن ارزیابی شد. خبری مبنی بر صادرات ۲۵ هزارتن سولفات آمونیوم استاندارد براساس ترم فوب چین به مقصد هندوستان برای حمل در پایان آوریل و آغاز ماه می شنیده شد. شرکت Atlas دو مناقصه برای خرید ۱۴ هزار تن سولفات‌ آمونیوم استاندارد برگزار نمود که پیشنهادات دریافت شده به مبلغ ۱۲۰ دلار در هر تن از چین دریافت گردید.

 

قیمت اوره

قیمت اوره

در هفته منتهی به ۱۳ آوریل قیمت اوره پریل در حوزه دریای بالتیک افزایش یافت و در چین بدون تغییر باقی ماند. در هفته مذکور قیمت اوره گرانول در همه بازار های اصلی افزایش یافت و در فرانسه بدون تغییر باقی ماند. قیمت سولفات آمونیوم و نیترات آمونیوم در بازار های اصلی کاهشی بود.

معاملات انجام شده سولفات آمونیوم

کره جنوبی

شرکت Pungnong کره جنوبی طی یک مناقصه، ۶ هزار تن سولفات آمونیوم استاندارد برای حمل در ماه آوریل به یک شرکت تامین کننده کره ای به قیمت حداکثر ۱۲۰ دلار در هر تن براساس ترم فوب چین به فروش رساند.

ویتنام

یک وارد کننده ویتنامی قصد دارد ۸۰۰۰ تن سولفات آمونیوم را برای حمل در شروع ماه می خریداری نماید.

فیلیپین

شرکت Atlas با برگزاری دو مناقصه به دنبال خرید یک محموله ۶۰۰۰ تنی و یک محموله ۸۰۰۰ تنی برای حمل در روز ۱۰ ماه می به مقصد سه بندر فیلپین می باشد. ترم تحویل CFR و قیمت در محدوده ۱۴۰ دلار در هر تن می باشد.

بررسی بازار اوره جهانی سال ۲۰۲۲

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *