بازار جهانی اوره در هفته منتهی به ۲۳ فوریه

بازار جهانی اوره در هفته منتهی به ۲۳ فوریه

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

اخبار مناقصه هندوستان عامل ثبات بازار

قیمت های اوره در هفته منتهی به ۲۳ فوریه تثبیت شد و حتی در بعضی از بازارها افزایش یافت که به دلیل تمایل به خرید برای تامین اوره مناقصه عمده هندوستان بود. هندوستان فراخوانی برای خرید یک میلیون تن اوره صادر نموده است با این توضیح که بازه زمانی تحویل محموله های اوره را از ۳۰ تا ۴۰ روز به سه ماه افزایش داده است.

قیمت های اوره هفته گذشته با انتشار خبر برگزاری مناقصه عمده و بزرگ هندوستان افزایش یافت ولی پس از این که مشخص گردید بازه زمانی تحویل تا سه ماه امتداد یافته است از هیجانات معامله گران کاسته شد.

در هفته منتهی به ۲۳ فوریه در حدود ۸۰۰ هزار تن اوره برای بازارهای آفریقا خریداری شد. موجی از تمایل به خرید از سوی اروپا و جنوب شرق آسیا در این هفته دیده شد که عمدتا برروی انجام خریدهای آنی متمرکز بود ولی به دلیل اینکه قیمت های پیشنهادی خریداران پایین تر از انتظارات فروشندگان بود معاملات چندانی انجام نشد.

در هفته منتهی به ۲۳ فوریه تغییرات زیر نسبت به هفته منتهی به ۱۶ فوریه در بازارهای جهانی مشاهده گردید:

در حوزه در یای بالتیک، قیمت اوره پریل به صورت فله از ۲۷۵ تا ۳۰۰ دلار به ۲۷۰ تا ۳۰۰ دلار رسید و نسبتا کاهشی بود. در چین نیز اوره پریل از ۳۸۰ تا ۴۰۰ دلار به ۳۸۰ تا ۳۹۰ دلار رسید.
در خاورمیانه اوره گرانول به صورت فله تغییری نسبت به هفته قبل نداشت و بین ۳۳۵ تا ۳۵۵ دلار در هر تن باقی ماند. در مصر و به منظور صادرات و فروش به اروپا، قیمت در این هفته به ۳۸۰تا ۳۹۵ دلار رسید وافزایش نسبت به هفته قبل داشت. در بالتیک نیز قیمت ها افزایش یافت و به ۲۹۵ تا ۳۲۵ دلار در هر تن رسید.

در برزیل قیمت افزایش یافت و به ۳۵۰ تا ۳۷۰ دلار رسید. در فرانسه قیمت ها از حداکثر ۴۱۵ یورو در هر تن به حداکثر ۴۰۵ یورو در هر تن رسید که با کاهش همراه بود. سولفات آمونیوم در حوزه بالتیک بدون تغییر باقی ماند. نیترات آمونیوم در بالتیک در این هفته افزایشی بود.

جدول قیمت اوره

جدول قیمت اوره

  • حوزه بالتیک

قیمت فروش آنی اوره ‌پریل در حوزه دریای بالتیک برای حمل در ماههای فوریه و مارس به مقصد بازار های آمریکای جنوبی و همچنین بازارهای آفریقا بین ۲۷۰ تا ۳۰ دلار در هر تن براساس ترم فوب دریای بالتیک بود. قیمت اوره‌ گرانول حوزه بالتیک برای فروش در بازار های اروپا ۳۲۰ دلار در هر تن بود.

  • حوزه دریای سیاه

قیمت اوره برای فروش آنی از مبدا بندر Poti و Batumi در گرجستان در هفته منتهی به ۲۳ فوریه باثبات بود که به دلیل افزایش مستمر تقاضای حمل اوره به مقصد دوکشوربلغارستان ورومانی ونهایتا به منظور انتقال به اوکراین بود که قیمت رابه ۳۶۵ تا ۳۸۰دلاردر هرتن برمبنای ترم تحویل فوب بالتیک رساند.

  • اروپا

در La Palliceفرانسه قیمت های اوره گرانول نسبت به هفته قبل اندکی کاهش یافت و برای حمل در ماه‌های فوریه و مارس به ۳۹۵ تا ۴۰۵ یورو در هر تن رسید در حالی که در هفته قبل به تا ۴۱۵ یورو در هر تن نیز رسیده بود.

  • مصر

قیمت ها ی اوره در این هفته در مصر به دلیل تقاضای با ثبات معامله گران افزایش یافت که بعضی از این تقاضا ها کوتاه مدت و تعدادی از تقاضاها نیز در واکنش به تقاضاهای سریع از سوی کشورهای اروپایی بود.

شرکت ابوقیر مصر ۲۵ هزار تن اوره گرانول را به قیمت ۳۸۰ دلار در هر تن و براساس ترم تحویل فوب مصر به فروش رساند، این شرکت همچنین در مرحله بعد ۱۵ هزارتن اوره گرانول را براساس ترم تحویل فوب به قیمت ۳۹۲ دلار در هرتن به فروش رساند. شرکت ابوقیر مصر همچنین ۴۰ هزار تن اوره پریل خود را در دو محموله و به قیمت ۳۷۰ تا ۳۷۲ دلار در هر تن برای حمل در ماه مارس به فروش رساند.

شرکت Mopco برای حمل در ماه مارس ۲۲هزار تن اوره گرانول را در چهار محموله براساس ترم فوب و به قیمت ۳۸۷ تا ۳۹۵ دلار به فروش رساند.

  • الجزایر

شرکت AOA در الجزایر چند محموله را برای بارگیری در ماه مارس به قیمت ۴۰۰ دلار در هر تن به فروش رسانده است و به نظر می رسد این شرکت در حال حاضر موفق شده است فروش خوبی داشته باشد. در خاور میانه قیمت های اوره با توجه به در پیش بودن مناقصه هند با ثبات است.

  • عمان

در عمان شرکت Omfico یکی از واحدهای تولیدی را برای انجام تعمیرات تعطیل نموده است .

  • ایران

در ایران دو معامله خرید اوره گرانول به قیمت فوب ۳۱۵ دلار در هر تن برای ماه‌های فوریه و مارس انجام شده است. نظر خریداران اوره ایران که از ترکیه و جنوب شرق آسیا هستند بین ۲۸۰ تا ۲۹۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب است.

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *