قیمت اوره بازار جهانی (Urea)

,
قیمت اوره بازار جهانی

قیمت اوره بازار جهانی / جدول قیمت + نمودار

قیمت اوره بازار جهانی در بسیاری از بازارها با کاهش همراه بود در این مقاله توسط تیم تحلیلی بازار نفت و گاز، به بررسی و مقایسه قیمت اوره در تمامی نقاط کلیدی عرضه اوره و تاثیر مشکلات گاز بر قیمت اوره میپردازیم.

قیمت اوره در بازار اروپا و آمریکا و شمال آفریقا

قیمت اوره بازار جهانی در هفته منتهی به ۲۷ اکتبر، در بسیاری از بازارها با کاهش همراه بود و بیشتربن کاهش مربوط به اروپا، شمال آفریقا و بازارهای آمریکا بود. خریداران اروپایی از انجام خرید های خود منصرف شدند و ذخایر مصر و الجزایر که همیشه تامین کننده نیازهای اروپا بودند با فشار مواجه گردید و آنها ناچار به کاهش قیمت فوب گردیدند.

Price Date Granular urea – fob bulk
510-520 Nov_22_03 Iran
513-585 Nov_22_03 Middle East all netbacks
580-590 Nov_22_03 China
649.48-655.00 Nov_22_03 India (cfr)

در آمریکا نیز تولید بالا و تقاضای کم به کاهش قیمت ها منجر شد. در این هفته افت قیمت و کسادی بازار اوره تا حدی بود که حتی مناقصات اتیوپی و پاکستان که به هشتصد هزار تن می رسید نتوانست باعث حمایت از بازار در مناطق مذکور شود زیرا وضع کاهش قیمت ها دراین بازار ها به گونه ای بود که این حجم از فروش نمی توانست تغییری در اوضاع ایجاد کند.

ولی تولید کنندگان در خاور میانه و جنوب شرق آسیا که تولیدات ماه نوامبر آنها به مناقصه خرید هندوستان اختصاص یافته است فشار کمتری را در این هفته متحمل شدند وکاهش قیمت ها در شرق کانال سوئز کمتر از کاهش قیمت ها در نیمکره غربی بود.

مشکل گاز و تاثیر همیشگی آن بر اوره

یکی از بزرگترین مشکلات برای تولید اوره مشکل گرانی قیمت گاز است ولی صرف نظر از احتمال گرانی گاز در زمستان اروپا، پایین آمدن موقت قیمت گاز در این ایام باعث شد که بعضی تولید کنندگان اقدام به افزایش تولید نمایند که باعث کاهش قیمت اوره گردید و باعث شد بعضی خریداران اوره و کودهای شیمیایی به امید افزایش عرضه و کاهش بیشتر قیمت ها از فعالیت های خرید خود بکاهند. با توجه به افزایش قیمت حبوبات، همچنان احتمال گران شدن قیمت اوره وجود دارد.

مقایسه قیمت های اوره پریل و گرانول به صورت تحویل فله در هفته منتهی به ۲۷ اکتبر نسبت به هفته منتهی به ۲۰اکتبر نشان می دهد که در تمامی نقاط کلیدی عرضه اوره، قیمت ها با کاهش همراه بوده است و فقط در جنوب شرق آسیا، هندوستان و برزیل قیمت ها تغییر نداشته است. قیمت اوره گرانول ایران از دامنه ۵۵۰ تا ۵۷۰ دلار در هر تن به ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار در هر تن کاهش یافته است.

مقایسه قیمت های اوره پریل وگرانول

مقایسه قیمت های اوره پریل وگرانول

مقایسه قیمت اوره در دو منطقه کلیدی و مهم یعنی برزیل و خاورمیانه از دسامبر ۲۰۲۱ تا ۲۷ اکتبر سال جاری میلادی نشان می دهد که در هر دو منطقه روندهای افزایشی و کاهشی مشابهت زیادی داشته است. قیمت اوره نیز در هر دو منطقه از کانال ۸۵۰ تا ۹۵۰ دلار در دسامبر ۲۰۲۱به حدود ۶۵۰ دلار کاهش یافته و پس از جهش قیمتی در ماه مارس و رسیدن قیمت به حدود ۱۰۰۰ دلار با کاهش مستمر همراه شده است و هم اکنون در هر دو منطقه در حدود ۶۵۰ دلار است.

نمودار مقایسه قیمت اوره

نمودار مقایسه قیمت اوره در برزیل و خاورمیانه

هندوستان، بازار هدف کشورهای بالتیک و دریای سیاه

در هفته منتهی به ۲۷ اکتبر، تولید کنندگان اوره بر روی نهایی نمودن فروش های خود برای تامین اوره مورد نیاز در مناقصه هندوستان تمرکز نمودند. انتظار می رود شرکت های تجاری حداقل ۴ کشتی پهن پیکر پاناماکس از کشورهای حوزه دریای بالتیک تا تاریخ ۵ دسامبر برای تامین کالای مناقصه ۱۷ اکتبر این کشور به مقصد سواحل هندوستان گسیل نمایند که بخش زیادی از این کشتی ها حامل اوره پریل خواهد بود. قیمت ها با توجه به هزینه حمل و سایر هزینه های جانبی بین ۵۵۰ تا ۵۷۰ دلار در هر تن براساس ترم فوب می باشد.

در این هفته تقاضا از سایر بازار ها اندک بود و هیچگونه معامله ای گزارش نشده است. تولید کنندگان قیمت خود را ۵۸۰ دلار اعلام نمودند ولی به نظر می رسد حاضر به قبول ۵۵۰ دلار در هر تن نیز شده اند. اوره گرانول با توجه به کم شدن تقاضا از سوی بازار اروپا و عرضه زیاد اوره از سوی گرجستان با کاهش قیمت در آسیای مرکزی همراه بود. قیمت های عرضه کنندگان پس از عدم استقبال خریداران از قیمت های بالاتر از ۶۰۰ دلار، نهایتا به ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار براساس ترم فوب گرجستان رسید.

شرکت سامسونگ در نیمه اول ماه نوامبر۴۵۰۰۰ تن اوره گرانول از Batumi را برای تامین اوره مورد نیاز شرکت IPL هندوستان بارگیری خواهد نمود و در نیمه دوم نوامبر نیز ۳۰۰۰۰ تن دیگر را بارگیری خواهد نمود. چند محموله کوچک نیز از Poti در گرجستان در نیمه اول نوامبر حمل خواهد شد.

تاثیر تدریجی بازار مصر بربازار فرانسه

قیمت های اوره گرانول در فرانسه در واکنش به کاهش قیمت های فوب مصر در هفته منتهی به ۲۷ اکتبر به کندی تغییر پیدا کردند.
فروشندگان سعی در حفظ قیمت برروی ۷۸۰ یورو در هر تن در La Pallice فرانسه را داشتند و معاملات اندکی در این بندر صورت گرفت. ولی خریداران و فروشندگان براین موضوع اتفاق نظر داشتند که تا زمانی که کاهش قیمت ها در بازار فرانسه تثبیت گردد، ابن حداقل قیمتی است که می توان در حال حاضر برروی آن به توافق رسید.

معاملات اندک در بازار خاورمیانه و ترکیه

فروشندگان اوره گرانول در ترکیه پیشنهاد قیمت های خود را ۶۲۰ دلار در هر تن اعلام نمودند که خریداران راضی به پرداخت چنین قیمتی نبودند و از بازار کنار کشیدند و امیدوار هستند که قیمت ها باز هم کاهش یابد و به ۶۰۰ دلار براساس ترم CFR برسد. قیمت اوره پریل نیز در هفته منتهی به ۲۷ اکتبر، ۵۷۵ دلار در هر تن براساس شرایط مشابه تحویل در مقصد بود.

قیمت های فروش آنی برای فروشندگان و خریداران در این هفته در خاورمیانه کاهش یافت و معامله ای هم انجام نشد وتنها محموله های اندکی به مقصد هندوستان برای بارگیری در ماه نوامبر آماده شد. قیمت های آمریکا و برزیل نیز به شدت کاهش یافت و در آمریکا به حدود ۵۴۰ دلار و در برزیل به حدود ۵۷۰ دلار رسید ولی تولید کنندگان خاور میانه در هفته گذشته برای تامین اوره مورد نیاز هندوستان قیمت ها را ۶۲۰ دلار در هر تن اعلام نمودند.

برزیل و ترکیه کماکان مشتریان اصلی اوره ایران

در هفته منتهی به ۲۷ اکتبر فعالیت بازار اوره در ایران کساد بود زیرا خریداران عموما در بازاری که قیمت ها نزولی است تمایل به خرید نداشتند. تولید کنندگان ایرانی، اوره گرانول خود را با قیمت ۵۵۰ دلار در هر تن عرضه نمودند ولی با توجه به بی رونقی بازار و کاهش قیمت ها این قیمت باعث نشد که خریداران سنتی اوره ایران یعنی ترکیه و برزیل اقدام به خرید نمایند.

شرکت تولید اوره مسجد سلیمان ۳۰ هزار تن اوره گرانول خود را برای بارگیری در پایان نوامبر وآغاز دسامبر به مقصد ترکیه به قیمت ۵۴۰ دلار در هر تن طی مناقصه ۲۶ اکتبر خود به فروش رساند.

شرکت تولید اوره کرمانشاه نیز طی مناقصه ۲۶ اکتبر مصادف با ۴ ابان قیمت فروش ۳۰ تا ۴۰ هزار تن اوره گرانول خود را برای حمل از بندر امام خمینی براساس ترم فوب ۵۵۰ دلار در هر تن اعلام نمود. یک محموله ۶۰ هزار تنی اوره گرانول از سوی ایران در نیمه اول نوامبر بانرخهایی که طبق فرمول مشخص می شود به مقصد برزیل حمل خواهد شد.

جدول قیمت جهانی اوره

تامین اوره مورد نیاز هندوستان و پاکستان برای امسال

شرکت هندی IPL یک و نیم میلیون تن اوره از تامین کنندگان اوره برای حمل در تاریخ ۵ دسامبر خریداری نموده است که بعد از انجام دو دور مناقصه سرانجام در تاریخ ۲۰ اکتبر، تامین کنندگان ۵۰۰ هزار تن دیگر را به این میزان اضافه نمودند.

هندوسنان اکنون به میزان لازم اوره مورد نیاز خود را تامین نموده است و می تواند تا شروع سال ۲۰۲۳ میلادی صبر کند تا مناقصه دیگری به همین میزان انجام دهد و نیازی به استفاده از ذخایر اوره پیدا نکند. البته خبرهایی نیز از انجام احتمالی مناقصه دیگری در نیمه ماه دسامبر به گوش می رسد.

شرکت TCP پاکستان در روز ۲۶ اکتبر مناقصه خود برای خرید ۳۰۰ هزار تن اوره را در دومین تلاش خود در این ماه به پایان رسانید ولی شرکت کنندگان در مناقصه تعداد اندکی بودند که به شرح زیر عمل نمودند:
شرکت مخدوم اینتر نشنال، اوره خود را که از عربستان تامین شد به قیمت ۵۲۰ دلار براساس ترم CFR عرضه نمود.
شرکت پاسیفیک اینتر نشنال، اوره خود را به قیمت ۶۴۵ دلار در هر تن با ترم تحویل CFR به نام امارات تامین نمود.
شرکت Agree commodities اوره خود را به قیمت ۸۰۱ دلار در هر تن از چین تامین نمود.

تامین اوره مورد نیاز کشورها

تامین اوره مورد نیاز کشورها

بررسی عرضه اوره در چهار نقطه کلیدی

•برونئی

شرکت BFI در برونئی یک محموله با حداقل قیمت ۶۲۰ دلار براساس ترم فوب در ماه نوامبر به مقصد هندوستان به شرکت سویس سنگاپور به فروش رساند.

•مالزی

شرکت پتروناس اوره گرانول خود را به قیمت ۶۳۰ دلار براساس ترم فوب در این هفته به بازار عرضه نمود ولی هیچ معامله ای صورت نگرفت. تولید کننده مالزیایی دو محموله به مقصد هندوستان تا ۵ دسامبر آماده خواهد نمود.

•میانمار

دو شرکت تولید اوره برای تامین ۲۵ هزار تن اوره گرانول میانمار برای حمل در ماه دسامبر در بازار حاضر شدند.

•سریلانکا

سه شرکت تجاری در حال بارگیری ۶۵ هزار تن اوره پریل برای سریلانکا در این هفته هستند. ۲۵ هزارتن اوره از اندونزی، ۲۰ هزارتن از چین و۲۰ هزار تن از مالزی در حال آماده شدن برای ارسال به سریلانکا می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *