تاثیر بحران بانکی ایالات متحده بر بازار انرژی

تاثیر بحران بانکی ایالات متحده بر بازار انرژی

بحران بانکی ایالات متحده و اروپا

نگرانی های هفته گذشته نسبت به بحران بانکی ایالات متحده و اروپا تاثیر مستقیم و واضحی بر قیمت نفت داشته است. اما پیامدهای گسترده تر و طولانی تر آن بر بازارهای انرژی هم آشکار است.

مشکلات مالی ایالات متحده با فروپاشی بانک سیلیکون ولی آمریکا (SVB) در 10 مارس آغاز شد و پس از آن بانک همتای کوچکتر آن، سیگنیچر بانک در 12 مارس. واشنگتن با نگرانی از آسیب پذیری های مشابه در دیگر بانک ها، به سرعت دست به تضمین وجوه سپرده گذاران زد.

بانک مرکزی سوئیس ، پس از اینکه پذیرش نقاط ضعف رویه‌ های حسابداری باعث افت 30 درصدی سهام آن شد، مجبور به مداخله برای تقویت نقدینگی در کردیت سوئیس شد.

ترس سرمایه گذاران از ورشکستگی بانک ها رکود شاخص سهام و وارد آوردن ضربه سهمگینی بر بازار کامادیتی از جمله قیمت نفت خام را در پی داشت؛ به طوری که قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در طی 13 تا 15 مارس بیش از 9 دلار در هر بشکه ریزش داشت که برای اولین بار از دسامبر 2021 به زیر 68 دلار در هر بشکه رسید.

بحران جدید بانکی این سوال را درباره معاملات طرح می کند که آیا کردیت سوئیس در بازار مشتقات نفتی و تامین مالی تجارت، و یا در جهت گیری قیمت نفت با نرخ بهره و تاثیر آنها روی ارز حضور پررنگی دارد.

با توجه به اینکه بازارها احتمال افزایش 25 واحدی نرخ بهره فدرال رزرو در نشست آتی را حدود 80 درصد می دانند، اگر فدرال رزرو اکنون متقاعد به اصلاح افزایش نرخ بهره مورد انتظار در هفته آینده شود، تأثیر آن بر دلار آمریکا می تواند از تقاضا و قیمت‌های پایین نفت به اکثر واردکنندگان حمایت کند. تصمیم بانک مرکزی اروپا در 16 مارس برای ادامه افزایش 50 واحدی مورد انتظار ممکن است این تعدیل را به حداقل برساند.

با نگاهی به آینده، مشکلات بانک سیلیکون ولی و کردیت سوئیس بیانگر یک موضوع مشترک و نگران کننده، به ویژه در رابطه با کاهش ارزش دارایی ها ناشی از تورم و نرخ بهره بالاتر است که با حمایت های مالی دوران همه گیری کووید-19 و بازتاب جنگ اوکراین بر قیمت انرژی در ارتباط است

بنابراین، همه ‌گیری و جنگ اوکراین یک بحران جدید بانک در سطح جهانی ایجاد کرد که تعمیق وخامت روابط بین ‌الملل به دنبال آن، ممکن است توانایی جهان برای مدیریت و کاهش چنین بحرانی را به شدت مختل کند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *