تثبیت قیمت نفت در آستانه نشست فدرال رزرو آمریکا

,
تثبیت قیمت نفت در آستانه نشست فدرال رزرو آمریکا

قیمت نفت در معاملات صبحگاهی آسیا در روز چهارشنبه در حالی اندکی افزایش یافت که سرمایه گذاران منتظر نتیجه نشست ماه ژوئن فدرال رزرو آمریکا، آمارهای مهم اقتصادی چین و آمارهای دولتی در مورد ذخایر نفت خام آمریکا هستند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال تا لحظه تنظیم این گزارش با 9 سنت یا 0.1 درصد افزایش به 74.38 دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با یک سنت افزایش 69.43 دلار داد و ستد شده است. قیمت هر دو نفت روز سه‌شنبه به دلیل امیدواری ها نسبت به افزایش تقاضای سوخت پس از کاهش نرخ وام کوتاه‌ مدت توسط بانک مرکزی چین، بیش از ۳ درصد افزایش یافت.

برخی تحلیلگران معتقدند که سرمایه گذاران و سفته بازان بین المللی در آستانه نشست مهم فدرال رزرو آمریکا و انتشار آمارهای مهم اقتصادی چین، برای ورود به بازار نفت مردد هستند. فعالان بازار انتظار دارند کمیته بازار آزاد بانک مرکزی ایالات متحده افزایش نرخ بهره را به دلیل عدم اطمینان در چشم انداز اقتصادی و تأثیرات ناشی از 10 بار افزایش نرخ از مارس 2022 متوقف کند.

افزایش نرخ بهره، دلار را تقویت می‌کند، کالاهایی را که به واحد پول ایالات متحده مبادله می شوند، برای دارندگان ارزهای دیگر گران‌تر می‌کند و بر قیمت نفت تأثیر می‌گذارد. توقف در افزایش نرخ بهره، تقاضای نفت را تحریک کرده و از قیمت ها حمایت می کند.

اقتصاددانان انتظار دارند که بانک مرکزی کانادا پس از افزایش غیرمنتظره 25 واحدی نرخ بهره در هفته گذشته، مجدداً نرخ بهره را در ماه جولای به 5.00 درصد افزایش دهد. همچنین انتظار می رود بانک مرکزی اروپا در نشست روز پنجشنبه نرخ بهره را 0.25 درصد دیگر افزایش دهد تا تورم را مهار کند. اما بانک مرکزی ژاپن انتظار می رود سیاست فوق العاده انبساطی خود را حفظ کند.

منابع بازار با استناد به آمارهای موسسه امریکن پترولیوم اعلام کردند ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به 9 ژوئن حدود 1 میلیون بشکه افزایش یافت، برخلاف برآورد میانگین کاهش 500 هزار بشکه‌ای تحلیلگران در نظرسنجی رویترز.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *