کاهش بیش از یک درصدی قیمت نفت در آستانه تصمیم فدرال رزرو آمریکا درباره نرخ بهره

,
تصمیم فدرال رزرو آمریکا درباره نرخ بهره

قیمت نفت در آغاز معاملات روز دوشنبه و در آستانه نشست فدرال رزرو آمریکا کاهش یافت، آن هم در شرایطی که سرمایه گذاران در حال ارزیابی تصمیم بعدی بانک مرکزی آمریکا در خصوص نرخ بهره هستند. این در حالی است که نگرانی ها در مورد رشد تقاضای سوخت چین و افزایش عرضه نفت خام روسیه بر بازار تاثیر گذاشته است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 97 سنت یا 1.3 درصد کاهش به 73.82 دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با 1.3 درصد کاهش 69.24 دلار معامله شده است. هر دو شاخص در هفته گذشته دومین افت هفتگی متوالی خود را تجربه کردند به این دلیل که آمارهای ناامید کننده اقتصادی چین نگرانی ها را در مورد رشد تقاضا در بزرگترین واردکننده نفت خام جهان افزایش داد و افزایش قیمت ها را پس از وعده عربستان برای کاهش یک میلیون بشکه در روز تولید خود در ماه جولای، جبران کرد.

فرانسیسکو بلانچ از بانک آمریکا در یادداشتی گفت: قیمت نفت درگیر بین دو نیروی متضاد است، تحلیلگران و سرمایه گذارانی که به سیاست های پولی انقباضی اشاره می کنند و معتقدند قیمت نفت تحت تاثیر این سیاست ها کاهش خواهد یافت و سفته بازانی که پیش بینی می کنند ذخایر نفت در شش ماه دوم امسال کاهش یافته و موجب افزایش قیمت ها خواهد شد.

افزایش نرخ بهره فدرال رزرو باعث تقویت دلار شده و کالاهای دلاری را برای دارندگان سایر ارزها گرانتر کرده و بر قیمت ها تاثیر گذاشته است.اکثر فعالان بازار انتظار دارند که بانک مرکزی آمریکا در پایان نشست دو روزه سیاست پولی خود در روز چهارشنبه، نرخ بهره را بدون تغییر باقی بگذارد.

بلانچ گفت، در سمت عرضه، در حالی که عربستان چهار بار در سال گذشته تولید نفت خود را کاهش داده است، عرضه روسیه ادامه یافته است زیرا تحریم ها به گونه ای طراحی شده بودند که تأثیر کمتری بر تولید داشته باشند. صادرات نفت روسیه به چین و هند علیرغم اجرای تحریم اتحادیه اروپا و مکانیسم سقف قیمت گروه هفت که از اوایل دسامبر آغاز شد، رشد کرده است.

گلدمن ساکس پیش‌بینی قیمت نفت خود را در مورد عرضه‌های بالاتر از حد انتظار روسیه و ایران کاهش داد و پیش‌بینی عرضه در سال 2024 برای این دو تولیدکننده و ونزوئلا را در مجموع 800 هزار بشکه در روز افزایش داده است.

پیش‌بینی این بانک آمریکایی برای قیمت نفت خام در ماه دسامبر در حال حاضر 86 دلار در هر بشکه برای نفت برنت است که از 95 دلار در پیش بینی قبلی کاهش یافته و به 81 دلار در هر بشکه برای نفت سبک آمریکا رسیده که از 89 دلار در پیش بینی قبلی فاصله زیادی دارد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *