هشدار آژانس بین المللی انرژی درباره کمبود عرضه گاز در زمستان آینده

, ,
هشدار آژانس بین المللی انرژی درباره کمبود عرضه گاز در زمستان آینده

کمبود عرضه گاز در زمستان آینده; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین ‌المللی انرژی نسبت به کمبود احتمالی انرژی در زمستان آینده هشدار داد زیرا گاز طبیعی مایع نسبتا کمتری به بازار تزریق خواهد شد آن هم در حالی که مصرف چین در سال جاری افزایش خواهد داشت.

بیرول روز شنبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: دولت‌ های اروپایی سال گذشته تصمیمات درستی برای تضمین تامین انرژی گرفته ‌اند، مانند ساخت پایانه‌ های گاز طبیعی مایع بیشتر برای جایگزینی واردات گاز روسیه از طریق خط لوله، اما کشورهای اروپایی خوش شانس بودند که ضعف اقتصادی چین و هوای معتدل تر منجر به کاهش مصرف گاز برای نخستین بار در 40 سال گذشته شد.

بیرول برای رویارویی با زمستان امسال اعلام آمادگی کرد اما سوال اینجاست که زمستان آینده چه اتفاقی می افتد؟

بیرول در این باره گفت: انتظار می رود امسال 23 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی مایع بیشتر به بازار تزریق شود و چین حتی با افزایش اندک تولید اقتصادی پس از کاهش محدودیت های کرونایی، 80 درصد گاز مازاد عرضه شده را خواهد بلعید.

 وی همچنین با اشاره به رضایت بخش بودن تعداد پایانه‌ های واردات گاز طبیعی مایع، تاکید کرد: ممکن است گاز کافی برای واردات وجود نداشته باشد و بنابراین گذر از زمستان آینده برای اروپا آسان نخواهد بود. حتی با تلاش مجدد برای توسعه میادین جدید گازی، سال ها طول می کشد تا آنها به بهره برداری کامل برسند. با این حال، خانوارها و شرکت ها باید به تلاش برای کاهش مصرف گاز ادامه دهند و از طرفی، تولید انرژی تجدیدپذیر باید سریع تر افزایش یابد.

بیرول با ضروری دانستن استفاده از همه منابع برای پشت سر گذاشتن زمستان آینده، این زمستان را بهترین زمان برای کشورهایی دانست که تصمیم به حذف تدریجی انرژی هسته‌ ای گرفته‌ اند و گفت که تمدید موقت آخرین نیروگاه‌ های هسته ‌ای آلمان تا آوریل گامی درست بوده است.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *