چشم انداز ضعیف تقاضا قیمت گاز اروپا را باز هم کاهش داد

چشم انداز ضعیف تقاضا قیمت گاز اروپا را باز هم کاهش داد

قیمت گاز طبیعی اروپا در معاملات امروز چهارشنبه بیش از پیش کاهش یافت و به پایین ترین سطح در نزدیک به دو سال اخیر رسید که علت اصلی آن چشم انداز ضعیف تقاضا طی ماه های آینده بوده است. قیمت گاز اروپا که در ابتدای معاملات امروز با افزایش روبرو شده بود، تا این لحظه بیش از 2.1 درصد کاهش یافته است.

به اعتقاد تحلیلگران، تقاضای ضعیف صنعتی و رشد ذخایر بالاتر از حد معمول، برای چند هفته متوالی بر قیمت‌ها تاثیر گذاشته و این سوال را مطرح کرده است که پیش از ارزیابی مجدد نیازهای عرضه توسط تولیدکنندگان، قیمت گاز تا چه حد می‌تواند کاهش پیدا کند.

اروپا در حال حرکت به سوی گرم ترین ماه های سال با ذخایری حدود 66 درصد – بسیار بالاتر از میانگین تاریخی – است که نشان می دهد شرایط به طور کلی تغییر کرده است، آن هم در حالی که تصور می شد کشورهای اروپایی با یکی از بدترین بحران های انرژی در زمستان گذشته روبرو شوند.

اما با توجه به اینکه فعالیت های اقتصادی علیرغم قیمت ارزان‌تر گاز هنوز بهبود معنی‌داری پیدا نکرده است، برخی نگرانی‌ها وجود دارد که عرضه بیشتر در بازار می‌تواند در ماه‌های بعد از تقاضا پیشی بگیرد – به‌ویژه زمانی که تلاش‌ها برای پر کردن مجدد ذخیره‌سازی کاهش یابد.

چشم انداز ضعیف تقاضا قیمت گاز اروپا را باز هم کاهش داد

چشم انداز ضعیف تقاضا قیمت گاز اروپا را باز هم کاهش داد

شاخصی که فعالیت‌های تولیدی منطقه یورو را ردیابی می‌کند، در این ماه با سریع‌ترین سرعت از زمان تعطیلی کارخانه‌ها در سه سال پیش، کاهش یافت که این مساله تهدیدی جدی برای رونق اقتصادی اروپا به شمار می رود.

با این حال، معامله گران همچنان به احتمال افزایش مصرف گاز در هفته های آینده در صورت گرمتر شدن هوا چشم دوخته اند. این می تواند به معنای مصرف سوخت بیشتر برای تامین انرژی مورد نیاز برای تهویه مطبوع باشد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی
منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *