طولانی ترین روند کاهش هفتگی قیمت گاز طبیعی اروپا در ده سال گذشته

,
طولانی ترین روند کاهش هفتگی قیمت گاز طبیعی اروپا در ده سال گذشته

قیمت گاز طبیعی در بازارهای اروپایی در هفته ای که گذشت به سقوط آزاد خود ادامه داد و در بحبوحه تقاضای ضعیف، طولانی‌ترین روند کاهش هفتگی از سال 2013 را به ثبت رسانده است. معاملات آتی ماه اول در هاب TTF، معیار معاملات گاز اروپا، در روز جمعه با 5.7 درصد کاهش به 25.75 دلار (24 یورو) در هر مگاوات ساعت رسید.

بر اساس برآوردهای وال استریت ژورنال، قیمت گاز طبیعی تنها در هفته گذشته 15 درصد کاهش یافت. قیمت ها از ابتدای سال جاری تا کنون 66 درصد و از زمان رکورد بالای 322 دلار (300 یورو) در آگوست 2022، 90 درصد در هر مگاوات ساعت کاهش یافته است.

قیمت گاز طبیعی اکنون در پایین‌ترین سطح خود از زمان شروع بحران انرژی در اروپا در پاییز 2021 است و این بحران در اواخر سال 2022 پس از تهاجم روسیه به اوکراین به اوج خود رسید. تقاضای ضعیف صنعتی و ژنراتورهای برق همراه با بالاترین میزان ذخایر گاز در این زمان از سال باعث کاهش قیمت گاز طبیعی شده است.

در حال حاضر ذخایر گاز در اروپا برای این زمان از سال بالاتر از میانگین سال های گذشته است. بر اساس داده‌های زیرساخت گاز اروپا، تا 24 می، سایت‌های ذخیره‌سازی گاز طبیعی در اتحادیه اروپا 66.71 درصد پر بودند. میزان گاز ذخیره شده در این زمان از سال در حداقل یک دهه گذشته بالاترین میزان است.

از سوی دیگر، تقاضای گاز در حال حاضر به دلیل آب و هوای معتدل بهاری در بیشتر مناطق اروپا و تولید انرژی تجدیدپذیر ضعیف است. در صنعت، با وجود کاهش قیمت ها، مصرف گاز هنوز افزایش نیافته است که بخشی از آن به دلیل نشانه هایی از رکود صنعتی است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *