افت هفتگی قیمت نفت تحت تاثیر نگرانی از افزایش نرخ بهره آمریکا

افت هفتگی قیمت نفت تحت تاثیر نگرانی از افزایش نرخ بهره آمریکا

افت هفتگی قیمت نفت تحت تاثیر نگرانی از افزایش نرخ بهره آمریکا؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

قیمت نفت در پایان معاملات روز جمعه بار دیگر با کاهش روبرو شد تا هفته ای که گذشت را با یک روند نزولی به پایان برساند.

قیمت نفت در حالی روز جمعه بیش از ۲ دلار در هر بشکه کاهش یافت که تجار و فعالان بازار نگران تاثیر منفی افزایش بیشتر نرخ بهره آمریکا بر تقاضای انرژی بودند و از سوی دیگر نشانه هایی از عدم کاهش تولید و صادرات نفت روسیه نمایان شده است.

دو مقام ارشد فدرال رزرو آمریکا اخیرا هشدار داده اند که برای مهار تورم باید نرخ بهره بیش از پیش افزایش یابد. این اظهارات تاثیر زیادی بر افزایش شاخص دلار داشت و فشار زیادی بر قیمت نفت وارد کرد.

قیمت هر بشکه نفت برنت با ۲.۱۴ دلار کاهش به ۸۳ دلار رسید تا با افت هفتگی ۳.۹ درصدی روبرو شود. هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با ۲.۱۵ دلار کاهش ۷۶.۳۴ دلار داد و ستد شد تا نسبت به جمعه هفته گذشته ۴.۲ درصد کاهش را ثبت کند.

چند منبع آگاه به روزنامه روسی ودوموستی گفته اند که تولیدکنندگان نفت روسیه حجم فعلی صادرات را حفظ خواهند کرد. این در حالی است که پیش از این کرملین از کاهش ۵۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت در ماه مارس خبر داده است.

آمارهای جدید اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می دهد ذخایر نفت خام این کشور در هفته منتهی به ۱۰ فوریه ۱۶.۳ میلیون بشکه افزایش داشته و به بیش از ۴۷۱.۴ میلیون بشکه رسیده که بالاترین رقم از ژوئن ۲۰۲۱ به شمار می رود.

از سوی دیگر آمارهای بیکر هیوز نشان می دهد تعداد دکل های حفاری فعال نفت و گاز آمریکا در هفته منتهی به ۱۷ فوریه با یک مورد کاهش به ۷۶۰ رسیده است. با این حال تعداد دکل های حفاری فعال آمریکا نسبت به سال قبل ۱۱۵ مورد معادل ۱۸ درصد رشد داشته است.

البته برخی عوامل نیز مانع از کاهش شدیدتر قیمت نفت شده است از جمله گزارش اوپک و آژانس بین المللی انرژی درباره رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی به علت افزایش مصرف چین پس از لغو محدودیت های کرونایی.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *