تازه ترین تحولات بازار متانول آسیا: افت هفتگی قیمت متانول

افت هفتگی قیمت متانول

افت هفتگی قیمت متانول تحت تاثیر 3 عامل:

  1. انتظارات درباره عرضه جدید ایران به چین که فشار زیادی بر قیمت ها وارد کرده است.
  2. اخبار ضد و نقیض درباره عرضه و تقاضا در کره جنوبی
  3. تعطیلی کارخانه متانول صلاله با ظرفیت تولید یک میلیون تن در سال برای تعمیرات از روز 6 مارس

کاهش یک تا 5.50 دلاری قیمت ها در هفته گذشته

قیمت متانول آسیایی در بحبوحه انتظارات درباره عرضه جدید ایران به چین در ماه مارس ، در هفته گذشته 1 تا 5.50 دلار در هر تن کاهش یافت. معاملات آتی متانول چین در صبح حدود 40 یوان در هر تن کاهش یافت، اما در معاملات بعدازظهر بار دیگر افزایش یافت و به 2608 یوان در هر تن (یا 380 دلار در هر تن) در 3 مارس رسید.

پیشنهادات برای محموله‌های سی اف آر آوریل با قیمت 323 تا 324 دلار در هر تن در چین شنیده شد، اما هیچ معامله‌ای قبل از پایان فرآیند ارزیابی بازار توسط پلتس در 3 مارس منعقد نشد.

در اوایل هفته، یک محموله 12000 تنی که در اواخر مارس یا اوایل آوریل تحویل خواهد شد با قیمت 325 دلار در هر تن معامله شد، در حالی که محموله 5000 میلیون تنی که در آوریل تحویل داده خواهد شد با 1.5 درصد پرمیوم نسبت به قیمت متانول چین فروخته شد.

در کره جنوبی، احساسات از متعادل تا نزولی متغیر بود. یک تاجر گفت که نرخ‌های عملیاتی تولیدکنندگان و پالایشگاه‌های پتروشیمی در ماه مارس افزایش یافته است و می‌تواند «بسته به شرایط چین» بیشتر افزایش یابد.

قیمت متانول در بازار آسیا

قیمت متانول در بازار آسیا

منابع گفتند که تقاضای پایین دستی متانول از فرمالدئید، متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات و اسید استیک سالم بود، اما برای تخته فیبر با چگالی متوسط و پلی اکسی متیلن متوسط تا نزولی بود.

یک محموله 3000 میلیون تنی با مبدا آمریکا که در اوایل آوریل وارد کره جنوبی خواهد شد، در 3 مارس 350 دلار در هر تن سی اف آر کره معامله شد، اما برخی منابع گفتند که این معامله دو هفته پیش انجام شده است.

قیمت‌های داخلی کره جنوبی در این هفته 490-520 وون در هر کیلوگرم (37 سنت – 39 سنت/کیلوگرم) شنیده شد. در هند، علاقه شدیدی به محموله های نقدی وجود داشت. شنیده شد که تامین کنندگان ایرانی در مورد پرمیوم بالای 1 درصد برای محموله های بارگیری در ماه مارس بحث می کنند.

یک تامین کننده گفت: “هیچ چیز کمتری قابل قبول نخواهد بود.” این تامین کننده افزود: محموله های کمتری از ایران برای ماه مارس وجود داشت و تجارت از ایران ممکن است حداقل برای دو هفته به دلیل تعطیلات نوروزی که از 21 مارس شروع می شود، کم باقی بماند. پیشنهادات مربوط به محموله های غیرتحریمی و نقدی برای ماه آوریل کم بود.

سطوح قابل معامله در حدود 310 دلار در هر تن سی اف آر هند از طریق چندین منبع شنیده شد. قیمت متانول هند 311.5 دلار در هر تن ارزیابی شد که در روز 3 مارس 50 سنت در هر تن کاهش یافت.

در اخبار کارخانه ها، یک منبع شرکت صلاله متانول عمان اول مارس گفت که این شرکت با ظرفیت 1 میلیون تن در سال ، کارخانه خود را در 6 مارس برای تعمیرات پس از یک مشکل فنی تعطیل خواهد کرد.| اختصاصی بازار نفت گار پتروشیمی

منبع: پلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *