بیشترین افزایش هفتگی قیمت نفت

بیشترین افزایش هفتگی قیمت نفت

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

بیشترین افزایش هفتگی قیمت نفت از اکتبر تا به حال: افت دلار و امید به چین

با افت ارزش دلار در روز جمعه قیمت‌های نفت یک دلار در هر بشکه افزایش یافت که بیشترین رشد از ماه اکتبر به شمار می رود؛ در شرایطی که دلار امریکا به پایین ترین سطح خود در 7 ماه گذشته رسیده و نشانه های بیشتری از رشد تقاضای چین به چشم می خورد.

قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال به 85.49 دلار رسید که افزایش 1.25 دلاری یا 1.5 درصدی را ثبت کرده است. قیمت آتی نفت خام وست تگزاس (WTI) برای هفتمین جلسه معاملاتی متوالی افزایش یافته، به طوری که قیمت هر بشکه به سقف 79.86 دلار رسید که افزایش 1.47 دلاری یا 1.9 درصدی را نسبت به روز قبل داشته است.

بیشترین افزایش هفتگی قیمت نفت

بیشترین افزایش هفتگی قیمت نفت

همچنین به گزارش بازار نفت و گاز، نفت برنت در هفته گذشته افزایش 8.6 درصدی داشت، در حالیکه نفت وست تگزاس رشد 8.4 درصدی را شاهد بود که ریزش هفته پیش خود را جبران کرد. شاخص دلار آمریکا به پایین ترین میزان خود در 7 ماه گذشته افت کرده است، درست یک روز پس از اینکه داده‌ها کاهش نرخ تورم ماه دسامبر را برای اولین بار در 2 سال و نیم گذشته نشان داده است به این امید که فدرال رزرو روند افزایش نرخ بهره خود را کندتر کند. این روند کاهشی دلار احتمالا تقاضا برای نفت را افزایش خواهد داد.

خریدهای اخیر نفت خام چین و افزایش ترافیک جاده‌ای در این کشور نیز امیدهای رونق تقاضا در دومین اقتصاد بزرگ جهان را تقویت می‌کند که بعد از بازگشایی مرزها و کاهش محدودیت‌های کرونایی پس از اعتراضات سال گذشته بوده است.

جیووانی استانوو، تحلیلگر شرکت UBS در این باره می‌گوید:”نگاه همه به شاخص‌های حمل و نقل و ترافیک در چین است و این شاخص ها رو به افزایش هستند که بیانگر رونق تقاضای نفت و تقویت قیمت‌ها است.”

جدول قیمت های جهانی

وی افزود:” نکته بعدی که باید مدنظر داشت این است که آیا این مساله به واردات بیشتر نفت خام چین منجر شود و اینکه آیا آژانس‌های انرژی (IEA, OPEC) برآوردهای تقاضای خود را (در سه ماه اول) به سمت یک روند افزایشی بازنگری می کنند یا نه. “

اوپک و متحدانش از جمله روسیه در ماه فوریه جلسه‌ای برگزار خواهند کرد تا شرایط بازار را ارزیابی کنند؛ همچنین نگرانی درباره این مساله وجود دارد که گروه اوپک مجددا تولید نفت را کاهش خواهد داد تا قیمتها پس از افت اخیر بار دیگر افزایش یابد. همزمان با کاهش قیمت‌های جهانی نفت به زیر 90 دلار، اوپک پلاس کاهش تولید 2 میلیون بشکه در روز را در اکتبر اعلام کرد.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *